Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski. "Projekt redukcji jesienią"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski
Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec PolskiTVN24
wideo 2/7
Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec PolskiTVN24

Komisja Europejska (KE) stwierdziła, że rozpoczęcie procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski jest uzasadnione. Samo formalne rozpoczęcie procedury może nastąpić później. Bruksela zapowiada taki krok na lipiec - informuje korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, powołując się na komunikat prasowy. Ministerstwo Finansów poinformowało z kolei, że Rada Europejska przedstawi projekt rekomendacji w sprawie redukcji nadmiernego deficytu najprawdopodobniej pod koniec listopada tego roku.

KE przygotowała raport dla 12 państw członkowskich w celu oceny ich zgodności z kryterium deficytu określonym w traktacie. Te kraje to: Belgia, Czechy, Estonia, Hiszpania, Francja, Włochy, Węgry, Malta, Polska, Słowenia, Słowacja i Finlandia - wskazał Sokołowski, opisując komunikat.

Resort finansów w komentarzu przekazał, że projekt rekomendacji Rady UE dotyczący tempa redukcji nadmiernego deficytu zostanie przedstawiony najprawdopodobniej pod koniec listopada 2024 roku.

Procedura nadmiernego deficytu (EDP) uzasadniona

W informacji prasowej podano, że w świetle oceny zawartej w raporcie otwarcie procedury nadmiernego deficytu jest uzasadnione w przypadku siedmiu państw członkowskich: Belgii, Francji, Włoch, Węgier, Malty, Polski i Słowacji.

Korespondent TVN24 wyjaśnił, że sprawozdanie na podstawie art. 126 ust. 3 stanowi jedynie pierwszy krok do otwarcia procedur nadmiernego deficytu i w świetle tej oceny oraz po uwzględnieniu opinii Komitetu Ekonomiczno-Finansowego KE zamierza zaproponować Radzie otwarcie nadmiernego deficytu opartego na deficycie procedur dla tych państw członkowskich w lipcu 2024 r. w ramach jesiennego semestru europejskiego.

Sokołowski podał też, jakie będą kolejne kroki w związku z dzisiejszym sprawozdaniem w związku ze wszczęciem procedur nadmiernego deficytu.

Procedura nadmiernego deficytu (EDP) opiera się na etapowej procedurze szczegółowo opisanej w art. 126 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. W ramach Pakietu Wiosennego przyjęto sprawozdanie na podstawie art. 126 ust. 3. Teraz Komisja Ekonomiczno-Finansowa ma dwa tygodnie na sformułowanie swojej opinii.

W lipcu Komisja zamierza sformułować opinie skierowane do państw członkowskich, w których występują nadmierne deficyty. Jednocześnie Komisja zamierza zaproponować Radzie decyzje stwierdzające istnienie nadmiernego deficytu.

Następnym krokiem procedury jest przedstawienie przez Komisję wniosku dotyczącego zaleceń Rady dla zainteresowanych państw członkowskich, aby położyły kres sytuacji nadmiernego deficytu. Powinny one obejmować terminy podjęcia skutecznych działań i skorygowania nadmiernego deficytu, a także ścieżkę naprawczą zapewniającą sprowadzenie i utrzymanie deficytu poniżej wartości referencyjnej w tym terminie.

Komisja zamierza zaproponować takie zalecenia wraz ze swoimi opiniami na temat projektów planów budżetowych. Zapewniłoby to spójność pomiędzy wymogami budżetowymi w ramach procedury nadmiernego deficytu a ścieżką dostosowania określoną w średniookresowych planach fiskalno-strukturalnych, w ramach spójnego pakietu obejmującego zalecenia zatwierdzające plany średniookresowe, zalecenia dotyczące procedury nadmiernego deficytu dla państw członkowskich, w których stwierdzono nadmierny deficyt, oraz opinie w sprawie projektów planów budżetowych na rok 2025 dla państw członkowskich strefy euro - wyjaśnił korespondent TVN24.

EDP, czyli procedura nadmiernego deficytu

Procedura nadmiernego deficytu (EDP) to mechanizm, który Komisja Europejska może wszcząć, gdy deficyt budżetowy kraju przekroczy 3 proc. PKB lub gdy dług publiczny przekroczy 60 proc. PKB i nie zmniejsza się wystarczająco szybko. Po wszczęciu procedury kraj może być objęty specjalną kontrolą, musi wtedy składać szczegółowe raporty i plany wydatków, a oszczędności mają prowadzić do obniżania deficytu o pół punktu procentowego rocznie - opisał Sokołowski.

EDP - dlaczego teraz?

Gdy wybuchła pandemia COVID-19, jednym z pierwszych działań Komisji Europejskiej było zawieszenie unijnych reguł fiskalnych. Bruksela poluzowała zasady dotyczące nadmiernego deficytu, dając w ten sposób rządom w Europie większe swobodę w walce z kryzysem. Gdy zagrożenie koronawirusem mijało, przyszło inne - militarne i po rosyjskiej inwazji na Ukrainę do sztywnych zasad finansowych nikt nie chciał powracać - wytłumaczył korespondent TVN24.

Dodał, że w tym roku jednak urzędnicy w Brukseli przypominają, że czas na powrót do fiskalnych reguł, a wraz z nimi pojawia się ryzyko, że i na Polskę zostanie nałożona procedura nadmiernego deficytu. O takiej możliwości wprost mówi polski minister finansów, zaznaczając, że rozmowy z Komisją jeszcze trwają, a w podobnej sytuacji też 12 innych państw. 

Co to oznacza dla Polski?

Według wyliczeń GUS deficyt sektora finansów publicznych w 2023 r. wynosi nieco ponad 5 procent PKB. Swoje wiosenne prognozy Komisja opublikuje jutro, co pozwoli na podjęcie decyzji o nałożeniu procedury, o czym polski minister finansów już ostrzega. Polska ma nadzieję, że procedura nie będzie zbyt dotkliwa, bo na grudniowej radzie ministrów finansów uzgodniono też, że inwestycje w obronność będą brane pod uwagę jako czynnik łagodzący przy ocenie deficytu w poszczególnych stolicach. A według Polski nasz deficyt jest efektem głównie wojny w Ukrainie i wydatków na modernizację armii.

Minister finansów Andrzej Domański w ostatnich miesiącach wielokrotnie przygotowywał grunt pod decyzję Komisji.

- Komisja Europejska na pewno rozpocznie procedurę nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski - uważa minister Domański. Dodaje jednak, że jego zdaniem ewentualne rekomendacje w tej kwestii ze strony Unii Europejskiej będą bardzo łagodne - stwierdził 10 czerwca Domański.

- Nie ma mowy, żeby KE nie otworzyła procedury EDP. Zostanie na pewno otworzona, bo nasz deficyt za zeszły rok przekracza 3 procent. Ja stoję na stanowisku, że my jesteśmy w wyjątkowej sytuacji. (…) Tak naprawdę inwestujemy w obronność całej UE i jeżeli będą nałożone na Polskę rekomendacje w sprawie EDP, a wciąż mam nadzieję, że to się nie stanie, to one będą bardzo łagodne - dodał.

EDP a wydatki na obronność

Wydatki na obronność miały być brane pod uwagę przez Komisję Europejską jako "czynnik łagodzący" przy szacowaniu deficytu, ale w przypadku Polski inwestycje w armię będą uwzględniane dopiero w kolejnych latach - wynika ze sprawozdania KE. Nakłady te podwoją się w ciągu najbliższych czterech lat.

Polski rząd argumentował w rozmowach z KE, że Polska przeznacza duże środki na obronność, co jest jednym z czynników, które Bruksela - zgodnie z nowymi zasadami - ma traktować jako "czynniki łagodzące", szacując deficyt i przekroczenie jego limitu przez kraje członkowskie. Innym takim czynnikiem są inwestycje w zielone technologie.

KE, powołując się na dane Eurostatu, poinformowała, że w Polsce w 2022 roku łączne wydatki na obronność wyniosły 1,6 proc. PKB. Z tego inwestycje rządowe w obronność stanowiły w 2022 roku 0,3 proc. PKB i pozostały na niezmienionym poziomie w porównaniu z rokiem 2019.

Według wstępnych szacunków za 2023 rok wydatki te wyniosły 2,1 proc. PKB, a wartość inwestycji szacuje się na 0,7 proc. PKB.

KE podkreśliła w sprawozdaniu, że wydatki na wojsko uwzględniane są nie w momencie zapłaty, ale w momencie dostawy, co oznacza, że obecne wysokie nakłady na armię rozliczane będą dopiero w kolejnych latach, kiedy uzbrojenie zostanie dostarczone.

"Konkretnie, Polska spodziewa się, że wydatki na obronność podwoją się w ciągu najbliższych czterech lat, ponieważ - według szacunków - wyniosą 2,8 proc. PKB w 2024 roku, 3,2 proc. PKB w 2025 roku, 3,7 proc. PKB w 2026 roku, 4,3 proc. PKB w 2027 roku oraz 4,1 proc. PKB w 2028 roku" - wyjaśniła KE.

Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

"W ostatnich miesiącach prowadziliśmy intensywną komunikację z KE, podczas której wyjaśnialiśmy jakie są źródła deficytu. To efekt wojny w Ukrainie i naszych potężnych wydatków na modernizację armii oraz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przedstawiliśmy KE nasze szacunki wszystkich tych działań, stanowiących istotne czynniki, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o procedurze nadmiernego deficytu" – wskazano w stanowisku Ministerstwa Finansów.

Przypomniano w nim, że w kwietniu weszła w życie reforma ram zarządzania gospodarczego w UE, w tym reguł fiskalnych. W przypadku krajów z długiem publicznym poniżej 60 proc. PKB okres korekty nadmiernego deficytu został wydłużony z obecnego 1,5 roku do 4 lat.

"Z prognoz Ministerstwa Finansów (prezentowanych w +Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2025-2028+) wynika, że dług sektora w 2026 roku przekroczyłby 60 proc. PKB. W związku z tym w następnych miesiącach Minister Finansów przedłoży Radzie Ministrów informację w sprawie ograniczeń deficytu w latach 2025-2028" – przekazano w stanowisku.

"Równolegle z pracami nad projektem budżetu będziemy przygotowywać średniookresowy plan budżetowo-strukturalny. Zgodnie z reformą zarządzania gospodarczego wszystkie państwa członkowskie przekażą UE na jesieni średniookresowe plany budżetowe i strukturalne. W tych planach, nawet jeśli kraj nie podlegałby EDP, i tak należy przedstawić ścieżkę ograniczenia deficytu do 2028 roku włącznie. Czyli najważniejszy element planów stanowić będą ścieżki wydatków, prowadzące do obniżenia deficytu" – dodano.

MF poinformowało, że tempo konsolidacji finansów publicznych będzie przedmiotem dialogu z Komisją Europejską, który rozpocznie się po przedstawieniu przez KE krajom propozycji ścieżek wydatkowych (tzw. trajektorii referencyjnych). Resort wyjaśnił, że proponowane ścieżki nie będą jednak – zgodnie z wymogami rozporządzenia UE – na tym etapie publikowane.

"Projekt rekomendacji Rady UE dotyczący tempa redukcji nadmiernego deficytu poznamy najprawdopodobniej pod koniec listopada br." – wskazał resort finansów. "Rada UE po ocenie planów dokonanej przez Komisję Europejskiej zarekomenduje pod koniec roku państwom członkowskim ścieżki wydatków, które będą wiążące dla co najmniej 4 kolejnych ustaw budżetowych. Polska planuje przekazać swój plan w uzgodnionym z Komisją Europejską terminie, który pozwoli zapewnić spójność między planem a projektem ustawy budżetowej na rok 2025" – dodano. 

Autorka/Autor:Maciej Sokołowski

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pierre-Olivier / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Brytyjski bank NatWest zakończy działalność w Polsce do końca 2025 roku - informuje Reuters. Pracę straci 1600 osób. Rzecznik banku wytłumaczył, że decyzja została podjęta po zakończeniu w naszym kraju konkretnego projektu, który dotyczył przestępstw finansowych.

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Źródło:
Reuters

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Rada Nadzorcza Polregio, największego przewoźnika kolejowego w Polsce, powołała na prezesa spółki Krzysztofa Pietrzykowskiego - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Powołano nowego prezesa Polregio

Powołano nowego prezesa Polregio

Źródło:
PAP

Ceny paliw w wakacje mogą wzrosnąć - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Jak przypomina, wakacje to czas wzmożonych podróży, co powoduje wzrost popytu na paliwa. W poprzednich latach w Polsce ceny paliw w wakacje były wyższe o 5 procent.

"Sezon przejściowy" w branży. Ceny mogą wzrosnąć

"Sezon przejściowy" w branży. Ceny mogą wzrosnąć

Źródło:
PAP

"Podczas nawałnicy zabezpiecz mienie. Jeśli musisz je szybko naprawić - zrób to. Ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac. Jeśli to możliwe, fotografuj zniszczenia" - radzi Polska Izba Ubezpieczeń. W 2022 roku średnio połowa budynków w Polsce była ubezpieczona przed powodzią lub silnym wiatrem.

Nawałnice w Polsce. Jak zgłosić szkodę?

Nawałnice w Polsce. Jak zgłosić szkodę?

Źródło:
PAP

Kuwejt zapowiedział wprowadzenie planowych przerw w dostawach prądu. Wobec coraz większych upałów elektrownie nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu. Temperatura osiągnęła 50 stopni Celsjusza i zdaniem meteorologów będzie rosnąć - podał w czwartek portal Gulf News.

Wprowadzą przerwy w dostawach prądu

Wprowadzą przerwy w dostawach prądu

Źródło:
PAP

Czterem członkom rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, postawiono w Szwajcarii poważne zarzuty. Są oskarżeni o handel ludźmi i złe traktowanie personelu domowego. Według prokuratora, miliarderzy przeznaczali więcej pieniędzy na swojego psa niż na jednego ze swoich pracowników.

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Źródło:
BBC

Przepustowość Lotniska Chopina jest na ukończeniu, zablokowanie planowanej rozbudowy portu w 2018 roku było kardynalnym błędem - ocenił w czwartek prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków. Wskazał, że na najbliższy sezon zimowy koordynator lotów mógł przyznać tylko 75,1 procent wnioskowanych slotów.

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

Źródło:
PAP

Zarząd PKP Cargo złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki przez osoby będące członkami zarządu w latach 2022 - 2023 - poinformowała spółka w komunikacie.

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Źródło:
PAP

Podczas gdy w wielu europejskich państwach trwają zażarte dyskusje na temat tego, czy warto wprowadzić czterodniowy tydzień pracy, niektóre z nich decydują się obrać zgoła inną ścieżkę. Już od lipca w Grecji pracownicy mają pracować nie krócej, a dłużej. Dopuszczalny, maksymalny wymiar pracy ma zostać zwiększony do 48 godzin tygodniowo.

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Źródło:
"Welt" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ")

Sieci handlowe próbują wykorzystać emocje związane z trwającym Euro 2024, licząc, że chociaż część z nich przełoży się na wyższy zysk. - Owszem wzmożenie jest, ale z punktu widzenia Biedronki, Lidla czy Aldi to jest okazja jakich wiele - Dzień Matki, Dzień Dziecka czy pójście do szkoły - uważa Roman Jędrkowiak, były szef marketingu ING Banku Śląskiego i właściciel butiku marketingowego ADHD Warsaw.

Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszej edycji Przewodnika Michelin aż trzy nowe restauracje zostały uhonorowane gwiazdkami. To Arco by Paco Pérez w Gdańsku, Giewont w Kościelisku oraz warszawski Rozbrat 20. Nowością okazało się natomiast przyznanie pierwszej w kraju Zielonej Gwiazdki Michelin.

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Źródło:
tvn24.pl

W ubiegłym roku spadły ceny czterech spośród 17 analizowanych kategorii towarów. Tańsze są między innymi karmy dla zwierząt oraz tłuszcze - wynika z czwartkowego raportu o cenach. Analitycy przewidują jednak, odwrócenie korzystnego trendu i powrót wzrostów cen.

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Źródło:
PAP

Meta, właściciel między innymi Facebooka i Instagrama, chciała wykorzystać dane użytkowników do uczenia sztucznej inteligencji (AI), jednak wstrzymała się z tym po skargach europejskich organizacji pozarządowych. Firma jest "rozczarowana" protestami, jednak eksperci od ochrony danych osobowych zwracają uwagę, że "szkody byłyby nieodwracalne".

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Źródło:
tvn24.pl

Ważą się losy elektrowni jądrowej w Koninie. Projekt jej budowy może zostać zamrożony - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Miała ona powstać przy współpracy Polski, Korei i spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza. "Obciążające dla projektu PGE PAK jest to, że jego akuszerem był Jacek Sasin, wpływowy w PiS były minister aktywów państwowych" - czytamy w dzienniku.

Wielka inwestycja na zakręcie. "Kluczowe są decyzje polityczne"

Wielka inwestycja na zakręcie. "Kluczowe są decyzje polityczne"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna", PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły w czwartek 14. pakiet sankcji wobec Rosji. To wynik trwających od miesięcy negocjacji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Źródło:
PAP

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2024 roku wyniosło 7.999,69 złotych, co oznacza wzrost o 11,4 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rocznie spadło o 0,5 procent.

Tyle zarabiają Polacy

Tyle zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,5 procent do 1,25 procent - przekazał bank w komunikacie. Po decyzji frank szwajcarski osłabił się o 0,5 procent w stosunku do dolara.

Stopy procentowe w Szwajcarii. Bank centralny podjął decyzję

Stopy procentowe w Szwajcarii. Bank centralny podjął decyzję

Źródło:
Reuters

Produkcja przemysłowa w maju 2024 r. spadła o 1,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane z przemysłu

Najnowsze dane z przemysłu

Źródło:
PAP

W polskiej policji do obsadzenia czeka ponad 15 tysięcy wakatów. Największe braki kadrowe dotyczą dużych miast, szczególnie stolicy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W tym roku ze służby odejdzie około 5 tysięcy funkcjonariuszy.

Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"

Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"

Źródło:
PAP

Ruszyły pierwsze wypłaty świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Wsparcie w wysokości nawet 200 tysięcy złotych skierowane jest do pacjentów lub ich bliskich, którzy zostali poszkodowani w wyniku błędów medycznych. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Annę Wilczyńską.

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Źródło:
TVN24

W 2024 roku rekordowa liczba milionerów może opuścić Wielką Brytanię - piszą zagraniczne media. Krezusów miałaby "zmusić" do opuszczenia kraju przede wszystkim zapowiadana przez prowadzącą w sondażach Partię Pracy reforma podatkowa. Nadchodzące wyborcze rozstrzygnięcie może znacząco zmniejszyć atrakcyjność kraju, będącego niegdyś ziemią obiecaną dla najbogatszych.

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Źródło:
CNN

Tysiąc złotych brutto miesięcznie - tyle otrzymają od 1 lipca pracownicy pomocy społecznej, pieczy zastępczej i opieki nad dziećmi do lat trzech. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w tej sprawie.

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Turystów wybierających się do Japonii może czekać zaskoczenie. Wiele tamtejszych restauracji wprowadza bowiem dwa cenniki. Jeden tańszy - dla lokalnych gości, i drugi droższy - dla turystów - informuje portal Nikkei Asia.

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Źródło:
PAP

Wnioski o pieniądze w ramach programu "Aktywny rodzic", potocznie nazywanym "babciowym", będzie można składać od 1 października. Rodzice, którzy zrobią to w ciągu trzech miesięcy od tej daty, otrzymają wyrównanie od 1 października - przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Babciowe" z wyrównaniem w ciągu trzech miesięcy

"Babciowe" z wyrównaniem w ciągu trzech miesięcy

Źródło:
PAP

Polacy konsumują mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. Rzeczywiste spożycie indywidualne (AIC) na mieszkańca w Polsce w 2023 roku było 14 procent poniżej średniej unijnej - podał Eurostat. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Źródło:
PAP