Kryptowaluty notują kolejne spadki. Najpopularniejsza z nich - bitcoin - w poniedziałek po południu jest wycenia niżej o około 14 procent i jest na najniższym poziomie od 18 miesięcy.
Kryptowaluty, w tym bitcoin i ether, notują dwucyfrowe spadki. Bitcoin - najbardziej znana na świecie kryptowaluta - spadł do poziomu 23 522 dol., czyli najniższego poziomu od grudnia 2020 r. Z kolei ether - druga co do wielkości kryptowaluta - jest wyceniany niżej o prawie 17 proc. do 1192 dol., czyli najniższego poziomu od stycznia 2021 r. - podał Reuters.
W ostatnich tygodniach kurs bitcoina oscylował w okolicy 30 tys. dol., jednak podczas ostatnich kilku sesji kurs krytpowaluty zaczął gwałtownie spadać.
Reuters podał, że firma pożyczająca kryptowaluty Celsius Network przekazała, że wstrzymuje wypłaty i transfery między kontami z powodu "ekstremalnych warunków rynkowych".
"Jak na standardy zmienności na rynku kryptowalut raczej nikogo to nie rusza. Takich przypadków w przeszłości oglądaliśmy już całą masę. Poza tym trzeba pamiętać, że zmienność jest zawsze ceną za asymetryczne stopy zwrotu. Tym razem wahadło wychyla się po prostu w stronę materializacji ryzyka. Także to dotyczące sentymentu" - stwierdził w komentarzu Tomasz Gessner z sieci kantorów Tavex.
Kryptowaluty. Wątpliwości
Krypotwaluty cieszą się popularnością ze względu na swą relatywną anonimowość oraz wahania wartości, które stwarzają możliwości uzyskania większych zysków niż poprzez inwestowanie na tradycyjnych giełdach światowych. Jednak zmienność bitcoina i jego niejasny status prawny budzi wątpliwości, czy faktycznie mógłby kiedyś zastąpić tradycyjne waluty w codziennych transakcjach.
Przed inwestowaniem w bitcoina przestrzegał wcześniej prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Stwierdził, że trzeba być ostrożnym i nie angażować istotnej części swoich oszczędności. Nawiązał też do tulipomanii, która znana jest jako najstarsza bańka giełdowa - miała miejsce w XVII wieku.
Przed inwestycjami w kryptowaluty ostrzegała też Komisja Nadzoru Finansowego. KNF zwróciła uwagę, że wiążą się one z wysokim ryzykiem, a sam rynek jest nieregulowany. Oznacza, że brak jest szczegółowych i systemowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo inwestorów, którzy na nim działają. Urząd wskazywał też jednocześnie, że rynek kryptowalut oraz kryptoaktywów charakteryzuje się wysoką zmiennością.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock