Premium

Nie wszystko złoto, co się świeci. Bitcoin – innowacyjny sposób na niszczenie naszej planety

Zdjęcie: Shutterstock

Doskonała inwestycja, jedyny "pieniądz", którego nikt nam nie zabierze, przyszłość wszelkich finansów – to często spotykane hasła dotyczące bitcoina i innych kryptowalut. Ale to nie tylko innowacja – dużo rzadziej mówi się o ryzykach z tym związanych, a jeszcze rzadziej – o realnym wpływie kryptowalut na nas i naszą planetę. A ten wpływ pod niektórymi względami można ocenić jednym słowem: katastrofalny.

W kilka miesięcy wielokrotność zainwestowanych pieniędzy – kto da taki zysk i to bez wykonania jakiejkolwiek pracy? Bitcoin. O tyle przynajmniej niedawno wzrósł jego kurs – z 13 200 dolarów za jednego bitcoina w połowie września 2020 do 63 500 dolarów w połowie kwietnia 2021 roku. A to wcale nie wyjątek i nie rekordzista – na innych kryptowalutach można zarobić jeszcze więcej i jeszcze szybciej.

Dlaczego więc tracić czas na ten tekst zamiast od razu rzucić się do kupowania kryptowalut? Bo równie łatwo można na nich zyskać, jak i stracić, o czym można było się przekonać w połowie maja, gdy ten sam bitcoin stracił 50 procent swojej wartości.

A główną innowacją są nie tylko kryptowaluty, których wpływ na naszą planetę może budzić kontrowersje, ale przede wszystkim technologia, którą dzięki kryptowalutom odkryto. Ale po kolei.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam