Produkt krajowy brutto Chin w pierwszym kwartale tego roku wzrósł w ujęciu rocznym o 18,3 procent - poinformowano w piątek. Chociaż wynik jest niższy od prognoz ekonomistów, to jest to najszybszy wzrost od czasu rozpoczęcia kwartalnych pomiarów w 1992 roku.
Ożywienie gospodarcze Chin przyspieszyło po głębokim załamaniu w ubiegłym roku z powodu pandemii COVID-19.
Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera spodziewali się wzrostu PKB o 19 procent rok do roku. W czwartym kwartale 2020 roku chińska gospodarka urosła o 6,5 procent rok do roku.
Dla porównania w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku odnotowano gwałtowny spadek o 6,8 procent.
Z sondażu Reutera wynika, że druga co do wielkości gospodarka świata urośnie w tym roku o 8,6 procent, po wzroście o 2,3 procent w 2020 roku. Był to najsłabszy wynik od 44 lat, ale uczynił Chiny jedyną dużą światową gospodarką, która uniknęła kurczenia się.
Odbicie chińskiej gospodarki
Agencja zwróciła uwagę, że odbicie gospodarki było napędzane eksportem, w związku z realizacją zamówień zagranicznych przez tamtejsze fabryki. Ponadto w ostatnim czasie jest notowany stały wzrost konsumpcji. Powodem jest powrót obywateli do restauracji, centrów handlowych i salonów samochodowych.
Sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 34,2 procent rok do roku, podczas gdy prognozy analityków zakładały wzrost o 28 procent. W pierwszych dwóch miesiącach wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 33,8 procent.
Z drugiej strony wyhamował wzrost produkcji przemysłowej. Wskaźnik wzrósł w ubiegłym miesiącu o 14,1 procent rok roku do roku. W okresie styczeń-luty wzrost wyniósł 35,1 procent.
Zgodnie z danymi opublikowanymi w piątek, łączna liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w Chinach kontynentalnych wynosi blisko 90,5 tysiąca, podczas gdy liczba ofiar śmiertelnych wynosi 4636.
Źródło: Reuters