Podróże w czasie pandemii. Gdzie jest potrzebny certyfikat covidowy, a gdzie dodatkowy test?

Źródło:
PAP

Podróże po Europie ułatwia unijny certyfikat covidowy, na którym jest informacja o szczepieniu, przejściu infekcji lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Jednak w okresie świątecznym dodatkowe obostrzenia czekają Polaków udających się do Portugalii, Czech, Niemiec, Szwajcarii, Grecji, Norwegii i na Maltę.

Podróże zagraniczne w okresie świątecznym - Portugalia

W Portugalii do 20 marca 2022 r. obowiązuje stan klęski żywiołowej i osoby przybywające do tego kraju samolotami muszą przedstawić negatywny test lub zaświadczenie lekarskie o przebyciu Covid-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Dowód szczepienia nie jest uznawany. Honoruje się go jedynie na granicy lądowej, ale tylko wobec podróżnych przybywających z regionów UE o niskim poziomie infekcji według klasyfikacji Europejskiego Centrum ds. Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC).

Przyjeżdzający z Polski, która na mapie ECDC uwzględniającej wskaźniki infekcji z ostatnich 14 dni zaznaczona jest kolorem czerwonym (podobnie jak większość kontynentu), muszą przedstawić na granicy test PCR z ostatnich 72 godzin lub test antygenowy z 48 godzin lub europejski certyfikat covidowy poświadczający wyzdrowienie. Na terenie kraju tradycyjnie rozumiany europejski certyfikat jest wymagany od osób wchodzących do środka restauracji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zasady wjazdu do Niemiec

Ze względu na wysoką liczbę zachorowań, niemiecki rząd federalny klasyfikuje Polskę jako obszar wysokiego ryzyka. Stąd każda osoba wyjeżdżająca z Polski do Niemiec, która nie jest w pełni zaszczepiona lub wyleczona, musi przejść dziesięciodniową kwarantannę, z której może zostać zwolniona po uzyskaniu negatywnego wyniku testu nie wcześniej niż pięć dni po wjeździe. W przypadku dzieci poniżej lat 12 kwarantanna trwa pięć dni.

Na stokach narciarskich obowiązuje zasada 3G (geimfpt, genesen, getestet, czyli zaszczepieni, ozdrowieńcy, przebadani) oraz wymóg zakrywania twarzy w kolejkach linowych.

Podróże do Czech w okresie świątecznym

Przy wjeździe do Czech niezaszczepieni obywatele polscy muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem. Oprócz tego muszą wykonać dodatkowy test PCR między piątym a siódmym dniu po przyjeździe a do otrzymania wyniku zobowiązani są nosić maseczkę FFP2 wszędzie poza miejscem zamieszkania.

Szwajcaria - zasady dla podróżujących

Wszyscy podróżni przybywający do Szwajcarii z zagranicy mają obowiązek zarejestrować swój przyjazd online 48 godzin przed przyjazdem, a osoby powyżej 16 roku życia muszą również przedstawić negatywny wyniku testu PCR (nie starszego niż 72 godziny). Dotyczy to również osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Test należy powtórzyć między czwartym a siódmym dniem od przyjazdu i może to być również test antygenowy.

Na terenie całego kraju certyfikat covidowy jest potrzebny przy wejściu do restauracji czy obiektów rekreacyjnych, maseczka jest wymaga w środkach transportu i sklepach, jednak poszczególne kantony mogą wprowadzać ostrzejsze rygory.

SzwajcariaShutterstock

Podróż zagraniczna w święta - Grecja

Grecja jest w dalszym ciągu otwarta dla w pełni zaszczepionych turystów, a także osób, które przeszły COVID-19 w ciągu ostatnich 90 dni, przy czym zaświadczenie dla ozdrowieńców jest ważne dopiero 30 dni po pierwszym pozytywnym wyniku testu. Niezaszczepieni potrzebują negatywnego wyniku testu PCR ważnego 72 godziny lub antygenowego ważnego 48 godzin.

Na terenie kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni zamkniętej. Przy wejściu do wnętrz restauracji czy muzeów konieczny jest certyfikat zaszczepienia lub wyzdrowienia i nie obowiązują tam testy. W centrach handlowych i punktach gastronomicznych z miejscami na zewnątrz można już wejść po okazaniu testu (lub certyfikatu szczepienia czy wyzdrowienia).

Austria - zasady dla podróżujących

Od 12 grudnia stopniowo kończy się lockdown w Austrii, co umożliwia ponownie wyjazdy w celach turystycznych. W niedzielę otwiera się m.in. Tyrol i Vorarlberg, w piątek - Salzburg, Styria i Karyntia, a od 20 grudnia Wiedeń. Chociaż przy wjeździe obowiązuje europejski certyfikat covidowy, to na terenie kraju w przypadku osób powyżej 12 roku życia honorowane będzie jedynie zaświadczenie o szczepieniu lub wyzdrowieniu (2G).

W zamkniętych miejscach publicznych należy nosić specjalne maseczki FFP2. W stolicy kraju dzieci od 6 roku życiu potrzebują testu PCR. Na stokach obowiązuje również zasada 2G.

Ischgl w AustriiShutterstock

Podróż zagraniczna do Francji - zasady

Przed przyjazdem do Francji należy wypełnić online formularz lokalizacji podróżnego (Digital Passenger Locator Form, dPLF). W miejscach publicznych i dalekobieżnym transporcie publicznym osoby od 12. roku życia obowiązują paszporty sanitarne będące dowodem szczepienia, wyzdrowienia lub negatywnego wyniku testu PCR z ostatnich 72 godzin).

Noszenie masek obowiązkowe jest w miejscach zamkniętych oraz otwartych, gdzie zgromadzonych jest dużo osób, m.in. na jarmarkach bożonarodzeniowych. Do korzystania z wyciągów narciarskich nie jest wymagany paszport covidowy, jednak należy zakrywać twarz maseczką.

Włochy - informacje dla podróżujących

Przy wjeździe do Włoch obowiązuje dPLF oraz przepustka covidowa, poświadczająca zaszczepienie w przeciągu ubiegłych 9 miesięcy, wyzdrowienie maksymalnie 6 miesięcy wcześniej lub negatywny wynik testu PCR sprzed 72 godzin lub antygenowego sprzed 48.

Wymagana jest ona w większości miejsc publicznych, m.in. w hotelach, na stokach narciarskich i środkach komunikacji miejskiej. Do 15 stycznia obowiązuje również tzw. Super Green Pass, konieczna przy wejściu do wnętrz lokali gastronomicznych i na imprezy kulturalne i sportowe, którą mogą otrzymać jedynie osoby wyleczone i zaszczepione.

Urlop w święta - Norwegia

W Norwegii obowiązują najbardziej restrykcyjne w Skandynawii przepisy dotyczące wjazdu. Wszyscy podróżni, w tym zaszczepieni, zobowiązani są przed wjazdem zarejestrować swój pobyt na stronie internetowej entrynorway.no, a następnie poddać się testowi na Covid-19 na granicy albo do 24 godzin po przyjeździe.

Hiszpania - zasady dla podróżujących w okresie świątecznym

Wraz z nasileniem się w listopadzie zakażeń koronawirusem w Hiszpanii kilka wspólnot autonomicznych zaostrzyło przepisy sanitarne. Od 1 grudnia osoby przybywające na Wyspy Kanaryjskie muszą posiadać paszport szczepionkowy lub dokument potwierdzający negatywny test na COVID-19 lub zaświadczenie lekarskie o przebyciu tej choroby. Wśród regionów, które pod pewnymi warunkami ograniczyły możliwość wejścia do lokali gastronomicznych i rozrywki są m.in. Aragonia, Katalonia, Galicja, Nawarra, Baleary oraz Walencja. Od klientów wymagane są tam dokumenty medyczne potwierdzające brak koronawirusa.

Malta - zasady dla turystów

Na Maltę urlopowicze z Polski mogą polecieć, przedstawiając dPLF oraz unijny certyfikat covidowy potwierdzający przejście pełnego cyklu szczepień przeciwko COVID-19. Osoby bez takiego zaświadczenia, nawet te, które przeszły infekcję lub mają aktualny negatywny test, będą kierowane na 14-dniową, płatną z własnej kieszeni, kwarantannę (ok. 100 euro za noc). Świadectwo szczepień jest wymagane od podróżnych, którzy ukończyli 12. rok życia. Nie muszą go posiadać dzieci poniżej 5 lat. Towarzyszące zaszczepionym rodzicom dzieci w wieku 5-11 lat oraz osoby, które z przyczyn medycznych nie mogą poddać się szczepieniom, unikną kwarantanny pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR sprzed maksymalnie 72 godz.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w sobotę 23 764 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też, że zmarło 486 osób chorujących na COVID-19.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 3 808 798 infekcji, zmarło 88 414 zakażonych.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

Nasilające się niedobory paliwa na ogarniętej kryzysem energetycznym Kubie widoczne są poprzez wydłużające się z dnia na dzień kolejki do stacji paliw - donoszą niezależne kubańskie media.

Nawet trzy dni w kolejce po paliwo

Nawet trzy dni w kolejce po paliwo

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów zagłosowała w czwartek wieczorem przeciwko projektowi prowizorium budżetowego popartego przez Donalda Trumpa. Jeśli Kongres nie przyjmie nowego prowizorycznego budżetu, od soboty zacznie się "shutdown", czyli zamknięcie większości instytucji federalnych.

Ryzyko "shutdownu" wzrasta. Zostało mało czasu

Ryzyko "shutdownu" wzrasta. Zostało mało czasu

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - poinformowała spółka w komunikacie. Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki we wrześniu.

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Źródło:
PAP

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roman Szyszko złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu spółki Energa z dniem 31 grudnia 2024 roku - poinformowała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

Wiceprezes giganta rezygnuje

Wiceprezes giganta rezygnuje

Źródło:
PAP

Senat w czwartek zaproponował blisko 30 poprawek do ustawy budżetowej na 2025 rok. Ustawa wróci teraz do Sejmu. Poprawki miały na celu między innymi dostosowanie planów wieloletnich zapisanych już w budżecie do niedawnych uchwał rządu.

Budżet państwa z senackimi poprawkami

Budżet państwa z senackimi poprawkami

Źródło:
PAP

Obecnie nie ma zagrożenia związanego z wystąpieniem niedoborów LPG na rynku w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie 12. pakietu sankcji, który zakłada wstrzymanie wszelkich dostaw gazu płynnego z Rosji - podało Ministerstwo Przemysłu w komunikacie.

Ważna zmiana od piątku. Ministerstwo zabiera głos

Ważna zmiana od piątku. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która zakłada przesunięcie startu systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy, a także wprowadza szereg zmian mających uszczelnić ten system.

Nowy system wejdzie w życie później. Jest podpis prezydenta

Nowy system wejdzie w życie później. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Tym razem moje dzieci wprost mnie oszukały. Pismo było skomplikowane, z odnośnikami do paragrafów innych dokumentów prawnych, których ja nie mam w głowie – stwierdził w rozmowie z "Forbesem" Zygmunt Solorz, założyciel i większościowy akcjonariusz Cyfrowego Polsatu. - Polegałem na tym, co mówią mi dzieci, i to był duży błąd - dodał.

Solorz: to był duży błąd

Solorz: to był duży błąd

Źródło:
PAP

Anna Dereszowska opisała w mediach społecznościowych swoje problemy z serwisem Cinkciarz.pl. "5 listopada wpłaciłam na konto bardzo znaczącą dla nas kwotę polskich złotych celem wymiany na euro. Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły" - napisała aktorka. "Robimy, co w naszej mocy, aby wywiązać się z zaległości" - odpowiadają przedstawiciele internetowego kantoru.

Duży przelew i kłopoty z wypłatą. "Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły"

Duży przelew i kłopoty z wypłatą. "Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły"

Źródło:
tvn24.pl

Podatki za 2024 rok będzie można rozliczyć za pomocą aplikacji mobilnej – wynika ze słów szefa Krajowej Administracji Skarbowej, wiceministra finansów Marcina Łobody.

Zmiana w sprawie PIT. Nowość w rozliczeniach z fiskusem

Zmiana w sprawie PIT. Nowość w rozliczeniach z fiskusem

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2024 roku wyniosło 8478,26 złotych, co oznacza wzrost o 10,5 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Pensje w górę. Najnowsze dane z firm

Pensje w górę. Najnowsze dane z firm

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w listopadzie 2024 roku spadła o 1,5 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 5,4 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Spadki w przemyśle

Spadki w przemyśle

Źródło:
PAP

Czek wystawiony na sumę 49 milionów euro znalazł na ulicy w Lecce na południu Włoch przedstawiciel władz tego miasta. Jak przyznał, dostał zawrotów głowy na widok tylu zer. Udało mu się odnaleźć właściciela czeku.

Miliony euro leżały na ulicy

Miliony euro leżały na ulicy

Źródło:
PAP

Honda i Nissan prowadzą rozmowy na temat potencjalnej fuzji. Połączenie dwóch japońskich potentatów motoryzacyjnych miałoby być remedium na kryzys, w jakim znalazły się w ostatnim czasie obie firmy - informuje CNN.

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Źródło:
CNN

- Przyjęliśmy rozporządzenie, na mocy którego do wykazu firm podlegających ochronie dołożyliśmy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, TVN, P4 - operator sieci Play, T-Mobile, WB Electronics - poinformował podczas konferencji premier Donald Tusk.

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl

Oszuści podszywają się pod PKO BP - ostrzega bank w komunikacie. W mailach o temacie "potwierdzenie operacji" znajduje się link do strony ze złośliwym oprogramowaniem.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Źródło:
tvn24.pl

Michał Ziemiak został powołany na nowego Rzecznika Finansowego - poinformował w środę na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czerwcu na wniosek ministra premier Donald Tusk odwołał z funkcji rzecznika Bohdana Pretkiela.

Jest nowy Rzecznik Finansowy

Jest nowy Rzecznik Finansowy

Źródło:
PAP

Trzej eksporterzy mocznika wyprodukowanego przez objętą sankcjami białoruską firmę Grodno Azot zostali wpisani na listę sankcyjną - poinformowała w środę Krajowa Administracja Skarbowa. Chodzi o World Chem Trading, Technospetstrading i TechnospetstradingExport.

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

- Interwencja na rynku masła ma utrudnić spekulację tym produktem i zapobiec dalszym podwyżkom jego cen przed świętami - oświadczył w środę premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu. We wtorek Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż mrożonego masła. W sumie RARS chce sprzedać około tysiąca ton tego produktu.

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 tysiąca aut marki KIA objętych jest akcją serwisową - przekazał producent poprzez stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W samochodach może dojść do awarii, która może spowodować zwarcie elektryczne, mogące z kolei skutkować pożarem w komorze silnika pojazdu.

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Źródło:
PAP

Piotr Kasprzak został odwołany ze stanowiska prezesa Nitro-Chemu - przekazała redakcji TVN24 przedstawicielka spółki Joanna Żarnowska. Kasprzak objął tę funkcję zaledwie dwa i pół miesiąca temu.

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl, TVN, Onet

Od stycznia do listopada liczba zagranicznych turystów odwiedzających Japonię sięgnęła niemal 33,38 miliona - poinformowała w środę Narodowa Organizacja Turystyki (JNTO). To więcej niż w całym 2019 roku, czyli przed pandemią COVID-19, kiedy do tego kraju przyjechało 31,88 miliona osób. Boom turystyczny jest napędzany między innymi przez niski kurs jena.

Turystyczny boom. Padł rekord

Turystyczny boom. Padł rekord

Źródło:
PAP

Branża deweloperska apeluje do rządu o podjęcie aktywnych działań, które zwiększą dostęp do nieruchomości własnościowych i na wynajem - podano w stanowisku Polskiego Związku Firm Deweloperskich, skierowanego do Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Źródło:
PAP

W związku z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) na 44 tysięcy dzieci. Nadpłaconą kwotę RKO trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

Źródło:
PAP