Gigantyczne zyski BP. Politycy wzywają do nałożenia dodatkowych podatków

Źródło:
BBC
Inflacja w Polsce. Tyrowicz: nie ma możliwości, żebyśmy osiągnęli cel inflacyjny w tym roku
Inflacja w Polsce. Tyrowicz: nie ma możliwości, żebyśmy osiągnęli cel inflacyjny w tym rokuTVN24
wideo 2/7
Inflacja w Polsce. Tyrowicz: nie ma możliwości, żebyśmy osiągnęli cel inflacyjny w tym rokuTVN24

Z powodu wciąż wysokich cen energii gigant naftowo-gazowy BP odnotował zyski w wysokości ok. 5 miliardów dolarów za pierwszy kwartał tego roku. Wysoki wynik tej i innych spółek energetycznych, w obliczu wysokich rachunków opłacanych przez zwykłych obywateli, spowodował, że pojawiły się apele o wyższe ich opodatkowanie. 

W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku BP odnotowało zyski na poziomie 5 miliardów dolarów. Chociaż, jak zauważa BBC, był to wynik niższy niż za I kwartał 2022 r. kiedy firma odnotowała 6,2 mld dolarów zysku. Za mniejszy wynik odpowiada spadek cen, do którego doszło z powodu roysjkiej agresji przeciwko Ukrainie.

Jak zarabiają, to niech się podzielą

Gigantyczne zyski BP spowodowały, że w Wielkiej Brytanii pojawiły się apele do nałożenia na firmy energetyczne wyższych podatków. Wystosowały je Partia Pracy i Liberalni Demokraci, którzy wezwali do zmian w podatku od dochodów nadzwyczajnych.

Lider Partii Pracy, Sir Keir Starmer, wezwał do wprowadzenia "odpowiedniego" podatku od zysków z energii.

- Oczywiście chcemy, aby BP i inni osiągali zyski, aby mogli inwestować, ale są to zyski, których się nie spodziewali, są to zyski, które są ponadprzeciętne, ponieważ światowa cena energii jest tak wysoka – powiedział Starmer w programie BBC Breakfast.

Z kolei Ed Davey, lider Liberalnych Demokratów, stwierdził, że "te oszałamiające zyski są policzkiem dla wszystkich tych, którzy z trudem opłacają rachunki za energię". 

Rzecznik departamentu skarbu powiedział, że "poprzez podatek od zysków energetycznych zapewniamy, że nadwyżki zysków z energii… są ​​wykorzystywane do złagodzenia presji na rodziny w całym kraju". - Fundusze te są wykorzystywane do utrzymywania rachunków za energię i finansowania jednego z najbardziej hojnych pakietów kosztów utrzymania na świecie – o wartości 94 miliardów funtów (94 gbp = 487,75 zł), czyli około 3300 funtów na gospodarstwo domowe w tym i ostatnim roku - stwierdził przedstawiciel resortu.

Podatek od nieoczekiwanych zysków

W zeszłym roku rząd Wielkiej Brytanii wprowadził podatek od nieoczekiwanych zysków z wydobycia brytyjskiej, który ma pomóc sfinansować program obniżenia rachunków za gaz i energię elektryczną.

Stawka podatku wynosi 35 proc. i jak zauważa BBC "wraz z istniejącymi podatkami od firm naftowych i gazowych" podbija całkowitą stawkę podatkową do 75 proc. Jednocześnie firmy mogą obniżyć kwotę płaconego podatku uwzględniając straty lub inwestycje poniesione na brytyjski sektor naftowy i gazowy.

Jednocześnie zdecydowana większość zysków BP jest generowana poza Wielką Brytanią i dlatego nie jest objęta tym podatkiem od nadzwyczajnych zysków.

W pierwszych trzech miesiącach 2023 roku firma zapłaciła 3,4 mld dolarów podatku na całym świecie i 650 mln dolarów w Wielkiej Brytanii – z czego około 300 mln USD z tytułu podatku od nadzwyczajnych zysków. BP twierdzi, że od czasu wprowadzenia tej daniny zapłaciło dodatkowy miliard dolarów podatku.

Brytyjski program wsparcia nie będzie już potrzebny?

Jak podaje BBC hurtowe ceny gazu spadają, co budzi nadzieje, że rachunki gospodarstw domowych zaczną spadać tego lata. Do tego cena ropy Brent również spadła z powrotem do poziomu około 80 dolarów za baryłkę z poziomu prawie 128 dolarów, który miał miejsce po inwazji na Ukrainę.

Jednak BP zapowiada, że ceny gazu i ropy w Europie pozostaną na poziomie wyższym niż ten, który zwykle notowano w drugim kwartale.

Zgodnie z rządową gwarancją ceny energii rachunki za energię dla typowego gospodarstwa domowego zostały ograniczone do 2500 funtów rocznie, chociaż ten poziom wsparcia ma się zakończyć pod koniec czerwca. Eksperci uważają jednak, że w lipcu rachunki spadną poniżej tego poziomu ze względu na spadające koszty hurtowe. W ten sposób gwarancja ceny stałaby się zbędna.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej - przekazał szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy między resortami.

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

Źródło:
PAP

Odblokowanie 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszy unijnych pozytywnie wpłynie na profil kredytowy (rating) Polski - uważa agencja Moody's. Jak dodano, środki będą miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Źródło:
PAP

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował do polskich rolników o zaprzestanie - w jego ocenie - bezpodstawnego i szkodliwego blokowania granicy z Ukrainą. Blokada osłabia zarówno Ukrainę, jak i Polskę, a wzbogaca Rosję - podkreślił.

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Źródło:
PAP

Trwający sześć tygodni audyt w Boeingu pozwolił zidentyfikować "wiele problemów" w kontroli jakości produkcji samolotów - podał portal CNN, powołując się na komunikat Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

Źródło:
CNN

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Włączenie do systemu opakowań po mleku, liczba operatorów, kwestia VAT i luki w przepisach, które mogą prowadzić do nadużyć i oszustw - takie zastrzeżenia do ustawy kaucyjnej zgłaszają przedstawiciele branży napojowej i handlu detalicznego. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 rok.

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

W obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje ponad 435 tysięcy osób – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Grafton Recruitment. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł 8 procent.

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

Źródło:
PAP

Liczba ogłoszeń wynajmu mieszkań rośnie. W styczniu 2024 roku w 17 analizowanych miastach odnotowano 68 tysięcy takich ofert. To dane, które mogą być niepokojące dla właścicieli mieszkań na wynajem. Niewiele osób dostrzega nadchodzące zagrożenia - podkreślono w raporcie Expandera i Rentier.io. Chodzi o możliwy brak warunków do powtórzenia zysków z najmu, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

Źródło:
tvn24.pl

Premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów, które zostały utworzone za czasów rządów PiS - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec. Chodzi o Instytut Pokolenia i Instytut De Republica.

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały niższej izby parlamentu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia unijnych sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Zapowiedział też, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu.

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Źródło:
PAP

Scenariusz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent na 2030 rok jest dla Polski trudny. Można się domyślać, że cele również na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne - powiedziała w poniedziałek w Brukseli ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

Źródło:
PAP

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta po zapoznaniu się przez RPP z najnowszą projekcją inflacji. Kredytobiorcy czekają też na decyzję rządu w sprawie wakacji kredytowych. W tym tygodniu mogą się też rozstrzygnąć dalsze losy zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zadeklarował w poniedziałek, że polski rząd będzie przekonywał władze Niemiec do zniesienia kontroli na granicy. Szef polskiego MSWiA ma rozmawiać w tej sprawie ze swoją niemiecką odpowiedniczką.

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Źródło:
PAP

Związek zawodowy Verdi w poniedziałek wezwał personel naziemny linii lotniczych Lufthansa do kolejnego już strajku ostrzegawczego, który tym razem ma się odbyć w czwartek i piątek. Pasażerowie muszą być przygotowani na ograniczenia i odwołania lotów.

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny w czwartym kwartale 2024 roku planuje udostępnić kalkulator inflacji indywidualnej. Jak wskazano, dzięki temu narzędziu będzie można oszacować stopę inflacji dotykającą własnego gospodarstwa domowego.

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Źródło:
PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas Bank Polska. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z fałszywą informacją o rzekomej konieczności zweryfikowania swojej tożsamości.

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Źródło:
tvn24.pl

Organizacje pozarządowe apelują do ministerstw o wprowadzenie zakazu używania w szkole telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność - zauważa gazeta.

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 roku mają być objęte niższym podatkiem VAT. Opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ministerstwo Finansów podało, o ile mogą się zmniejszyć wpływy do budżetu państwa z tego tytułu.

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o unieważnieniu przetargu na audyt dotyczący zatrudnienia i wynagrodzeń. Spółka tłumaczy to "troską o najwyższe standardy etyczne" oraz "identyfikacją sytuacji mającej znamiona konfliktu interesów". Postępowanie ma zostać powtórzone.

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje grupy OPEC+ zgodziły się przedłużyć redukcję wydobycia ropy w drugim kwartale roku. Ceny surowca lekko spadają w poniedziałek. 

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Źródło:
PAP