Komisja Europejska pozytywnie oceniła plan dotyczący polskiego budżetu - wynika z komunikatu KE. Przedstawione w nim rozwiązania zakładają wyjście z procedury nadmiernego deficytu w ciągu czterech lat. Bruksela zarekomendowała krajom członkowskim przyjęcie polskiego planu.
KE pozytywnie zaopiniowała średniookresowy plan budżetowo-strukturalny m.in. dla Polski.
"Komisja zakończyła ocenę 21 z 22 przedłożonych planów. Stwierdziła, że 20 z nich spełnia wymogi nowych ram" - napisała KE.
"Określiła także wiarygodną ścieżkę fiskalną, która pozwoli zapewnić trwałą tendencję spadkową, jeśli chodzi o poziom zadłużenia poszczególnych państw członkowskich bądź utrzymanie długu na ostrożnym poziomie. Dotyczy to następujących państw: Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Łotwy, Malty, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji i Włoch" - dodano w komunikacie KE.
Czytaj więcej: Duży przelew trafi do Polski. Jest termin wypłaty >>>
"Stawiamy na wzrost gospodarczy napędzany inwestycjami"
Minister finansów Andrzej Domański poinformował na portalu X, że KE wzięła pod uwagę w swojej decyzji wzrost inwestycji w rozbudowę polskich zdolności obronnych.
"Mamy pozytywną ocenę Komisji Europejskiej dla naszego średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego! Komisja wzięła pod uwagę wzrost inwestycji w rozbudowę naszych zdolności obronnych. Stawiamy na wzrost gospodarczy napędzany inwestycjami" - czytamy we wpisie ministra.
Plan na ograniczenie deficytu
Zaledwie dwa kraje złożyły swoje plany w terminie, który minął 20 września. Polska złożyła dokument w październiku, a kilka państw dostało od KE zgodę na złożenie ich jeszcze później (w tym objęte razem z Polską procedurą nadmiernego deficytu Belgia i Rumunia).
W tzw. średniookresowych planach unijne kraje przedstawiają cele fiskalne, priorytetowe reformy i inwestycje. Państwa objęte procedurą nadmiernego deficytu, w tym Polska, pokazują dodatkowo, w jaki sposób zamierzają zrównoważyć budżet. Mogą to robić w horyzoncie cztero- lub siedmioletnim. W polskim planie zapisano, że celem jest sprowadzenie długu do poziomu poniżej 60 proc. PKB, ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych do poziomu poniżej 3 proc. PKB i w rezultacie wyjście z procedury nadmiernego deficytu w ciągu czterech lat.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock