Iran zbije ceny ropy? Porozumienie ws. programu nuklearnego ma drugie dno

Ceny ropy w dół?Shutterstock

Porozumienie w sprawie programu nuklearnego Iranu, które z Teheranem negocjują obecnie Amerykanie, nie dotyczy wyłącznie atomu. To także kwestia ropy naftowej - pisze CNN Money. Jeżeli dojdzie do porozumienia, świat może zalać ropa z Iranu, co doprowadzi do spadku i tak już niskich cen tego surowca - argumentuje serwis.

Do końca marca miało zostać zawarte porozumienie torujące drogę do sfinalizowania w ciągu kolejnych trzech miesięcy umowy zamrażającej irański program nuklearny w zamian za uchylenie międzynarodowych sankcji wobec tego kraju. Termin przypieczętowania porozumienia politycznego wyznaczono na 31 marca b.r.

Iran uzależniony od ropy

Oprócz USA i Iranu w rozmowach uczestniczą również Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Światowe mocarstwa żądają od Iranu ograniczenia programu atomowego. Teheran systematycznie zaprzecza, by pod przykrywką programu cywilnego pracował nad bronią jądrową, czego obawia się Zachód. Irańska gospodarka jest silnie uzależniona od eksportu ropy naftowej, jednak sankcje nałożone na ten kraj przez Stany Zjednoczone znacznie ograniczyły Teheranowi sprzedaż ropy na rynki światowe. Obecnie Iran wysyła za granicę 1,3 mln baryłek ropy dziennie, podczas gdy w połowie 2012 roku, kiedy USA nakładały sankcje na Iran, było to 2,5 mln baryłek. W efekcie gospodarka Iranu została mocno okaleczona. Bezrobocie wśród młodych ludzi przekroczyło 20 proc, a inflacja poszybowała w górę.

Za dużo surowca

Jak pisze CNN, porozumienie ws. programu nuklearnego najprawdopodobniej pozwoli Iranowi na ponowne rozpoczęcie eksportu większej ilości ropy.

Tyle tylko, że świat cierpi na nadmiar tego surowca. Ceny ropy spadły z ponad 100 dolarów za baryłkę ub. lata do 43 dolarów w tym tygodniu. To najniższy poziom cen ropy od sześciu lat. A kiedy Iran zacznie sprzedawać jej więcej niż dotychczas, ceny spadną jeszcze niżej.

Jak podkreśla Deutsche Bank, to zła wiadomość dla Iranu, który musi sprzedawać baryłkę za ponad 130 dolarów, jeśli chce zrównoważyć swój budżet. Spadek cen ropy spowodowany jest faktem, że w USA produkcja ropy (szczególnie tej z łupków) dramatycznie wzrosła. Jednocześnie nadmiar amerykańskiej ropy nie jest równoważony przez cięcia w innych krajach. Lider OPEC Arabia Saudyjska, największy po USA producent ropy naftowej, od początku spadków cen surowca nie ukrywał, że nie zamierza ograniczać wydobycia w celu zahamowania dalszych spadków. A dodatkowo światowe gospodarki zwolniły w wyniku kryzysu i nie zgłaszają już tak dużego jak wcześniej zapotrzebowania na energię.

Sceptyczny Waszyngton

Na razie nie ma gwarancji, że porozumienie ws. umowy jądrowej zostanie osiągnięte. Nawet jeśli się uda, musi minąć trochę czasu, zanim sankcje zostaną zniesione, a Iran podniesie produkcję ropy - pisze CNN. Rozmowy pomiędzy USA a Iranem zostały wznowione w niedzielę. Po negocjacjach poniedziałkowych - amerykańsko-irańskich w Lozannie i unijno-irańskich w Brukseli - amerykański sekretarz stanu John Kerry i irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif i towarzyszące im osoby znów rozmawiali we wtorek w Lozannie. Waszyngton przejawia sceptycyzm co do osiągnięcia w nadchodzących dniach porozumienia politycznego, tymczasem Teheran utrzymuje, że "90 proc. spraw technicznych" załatwiono.

Sankcje hamują gospodarkę

Obecnie na Iran nałożone są sankcje, których celem jest przede wszystkim sektor energetyczny. Restrykcje mają m.in. zahamować eksport ropy z tego kraju. Poza tym, sankcje uderzają w sektor finansowy, co bardzo utrudnia przeprowadzanie z Iranem jakichkolwiek transakcji.

Obserwatorzy branży naftowej uważają, że rynek ropy negatywnie zareaguje na porozumienie. Według Brendy Shaffer z Uniwersytetu Georgetown, w negocjacjach może dojść do przełomu ponieważ gospodarka Iranu jest w rozsypce, a na porozumieniu zależy prezydentowi USA Barackowi Obamie.

Zgodnie z najnowszym sondażem, przeprowadzonym na zlecenie CNN, sankcje popiera 68 proc. Amerykanów, a 29 proc. jest przeciwna restrykcjom.

Powrót do gry? Nie tak szybko

Jak szybko Iran może wrócić do gry? Irański minister ropy Bijan Zanganeh już wcześniej zapowiedział, że jeśli sankcje zostaną zniesione, Iran może podwoić eksport ropy w ciągu dwóch miesięcy. Ale eksperci nie wierzą w prognozy szybkiego zakończenia rozmów nuklearnych i przyspieszenia produkcji ropy przez Iran. - Koncepcja, że sankcje zostaną usunięte pod koniec marca za jednym zamachem są zbyt optymistyczne. To będzie trudny i powolny proces dla Obamy, który musi wykorzystać swój prezydencki autorytet, aby odstąpić od sankcji i nie pogorszyć relacji z Kongresem - uważają analitycy banku Barclays.

Barclays twierdzi również, że Iran będzie potrzebował co najmniej sześciu miesięcy, aby uruchomić środki do produkcji ropy. Teheran może też potrzebować specjalistycznej wiedzy zza granicy. - Tego nie można po prostu włączyć i wyłączyć. To nie jest włącznik światła - podkreśla bank.

Autor: ToL//km / Źródło: CNN Money, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP