Inflacja w Unii Europejskiej w kwietniu 2023 roku spadła do 8,1 procent rok do roku wobec 8,3 procent w marcu. Wzrost cen przyspieszył za to w strefie euro - wynika z najnowszych danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat. Węgry mają najwyższą inflację w całej Unii Europejskiej. Polska znalazła się tuż za podium niechlubnego zestawienia.
Eurostat podał w środę że inflacja w strefie euro wyniosła w kwietniu 7 proc., licząc rok do roku, podczas gdy w marcu było to 6,9 proc. Dla porównania przed rokiem ten wskaźnik był na poziomie 7,4 proc. W przypadku całej Unii Europejskiej obserwujemy dalsze hamowanie inflacji. Tempo wzrostu cen w kwietniu spadło do 8,1 proc. rok do roku, z 8,3 proc. w marcu. W kwietniu 2022 roku inflacja w UE wynosiła 8,1 proc.
Urząd podał, że w porównaniu z marcem, tempo wzrostu cen w kwietniu 2023 roku spadło w 22 krajach członkowskich. Z kolei w pięciu mieliśmy do czynienia ze wzrostem.
Inflacja w Unii Europejskiej
Eurostat opublikował zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP) w poszczególnych krajach. Z danych wynika, że w minionym miesiącu najniższe wskaźniki inflacji zanotowano w Luksemburgu (2,7 proc. rok do roku), Belgii (3,3 proc.) oraz Hiszpanii (3,8 proc.).
Na drugim biegunie znalazły się Węgry, które od listopada 2022 roku pozostają liderem niechlubnego zestawienia. W kwietniu nad Balatonem inflacja wyniosła 24,5 proc. rok do roku, podczas gdy w marcu było to 25,6 proc. W czołówce sklasyfikowano też Łotwę - wzrost cen o 15 proc. oraz Czechy - 14,3 proc.
Pierwszą piątkę uzupełniają Polska wraz ze Słowacją. Według Eurostatu inflacja w minionym miesiącu w naszym kraju, podobnie jak u naszych sąsiadów, wyhamowała do 14 proc. W przypadku Polski w marcu było to 15,2 proc., zaś na Słowacji 14,8 proc.
Eurostat 1 czerwca opublikuje wstępne dane o inflacji w strefie euro w maju br.
Wskaźnik HICP
Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.
Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) tylko z wydatków budżetów domowych.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego, które opublikowano w poniedziałek, wynika, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 roku wyniósł 14,7 proc. w ujęciu rocznym.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: trabantos/Shutterstock