Wyboista droga do greckiego happy endu. Porozumienie to dopiero początek

Tusk: jest zgoda ws. Grecji
Tusk: jest zgoda ws. Grecji
TVN24 BiS
Tusk: jest zgoda ws. Grecji TVN24 BiS

- Mamy porozumienie, nie będzie Grexitu - ogłosili dziś triumfalnie europejscy przywódcy. To jednak stwierdzenie mocno na wyrost. Do pełnego sukcesu jeszcze długa, wyboista droga, która wiedzie przez parlamenty sześciu krajów strefy euro. A tam mogą pojawić się kłopoty.

Grecy mogą liczyć na trzyletni program pomocowy wart 82-86 mld euro. Nim jednak w ogóle rozpoczną z zachodnimi partnerami negocjacje w tej sprawie, muszą przeprowadzić szereg reform. Mają one zostać przyjęte przez parlament w Atenach do najbliższej środy.

Dyscyplina w Syrizie?

To może okazać się trudnym zadaniem. Premier Aleksis Cipras musi się bowiem zmierzyć z opozycją wewnątrz własnego ugrupowania - lewicowej Syrizy.

Już podczas debaty w greckim parlamencie, która zakończyła się w sobotę nad ranem, dziesięciu deputowanych Syrizy odrzuciło propozycję reform przedstawioną przez rząd jako podstawę do negocjacji z zagranicznymi wierzycielami, bądź wstrzymało się od głosu. - Jeśli deputowani z ramienia lewicowej partii nie zgadzają się z polityką rządu powinni trzymać się reguł i zrezygnować z mandatu - mówił wówczas minister gospodarki Jeorjos Stathakis.

Jednym z tych, którzy nie zagłosowali za propozycjami rządu był minister energetyki Panajotis Lafazanis.

Zaproponowane przez rząd reformy, dzięki którym Grecja przystąpiła do wczorajszego szczytu w Brukseli, parlament zaaprobował dopiero przy poparciu prounijnych partii opozycyjnych.

Podobnego zabiegu będą zatem prawdopodobnie wymagały nadchodzące głosowania w greckim parlamencie. Tym bardziej, że przyjęte porozumienie jest wobec Greków jeszcze bardziej wymagające.

Dzisiaj przed południem podkreślił to grecki minister pracy Panos Skurletis, który oznajmił, że "przyjęcie przez grecki parlament propozycji strefy euro ws. pomocy finansowej będzie wymagało głosów opozycji albo utworzenia rządu jedności narodowej".

Pojawiały się też pierwsze doniesienia mówiące o możliwych zmianach w greckim rządzie.

Jeśli Grecy nie wywiążą się do środy z przegłosowania ustaw wymaganych przez wierzycieli znów staną w obliczu Grexitu.

Co na to Schaeuble?

Ale problemy mogą pojawić się nie tylko w Atenach. Dzisiejsze porozumienie zaakceptować muszą także inni członkowie strefy euro - w tym Niemcy, gdzie ostateczną decyzję podejmie parlament.

Na dzisiejszej konferencji kanclerz Angela Merkel zastrzegła, że warunkiem zwołania Bundestagu jest przyjęcie do środy przez grecki parlament pierwszego pakietu ustaw wprowadzających reformy w kraju.

- Mogę z pełnym przekonaniem zalecić parlamentowi podjęcie rozmów - zapewniła kanclerz w Brukseli po zakończeniu nadzwyczajnego szczytu państw strefy euro.

Należy jednak pamiętać o negatywnie nastawionym od początku negocjacji z Grekami, konserwatywnym ministrze finansów Wolfgangowi Schaeuble. Może bowiem on liczyć na poparcie części parlamentarzystów.

Można spodziewać się, że podobnie jak przed lutowym głosowaniem, będzie wzywał wraz grupą konserwatystów do zajęcia twardego stanowiska w sprawie pomocy dla Grecji. Tamte głosowanie Scheauble przegrał, ale czy tym razem będzie podobnie?

Niemcy pozostają największymi pożyczkodawcami Greków - pożyczyły im 57,23 mld euro.

Angela Merkel: redukcja długu Grecji jest poza dyskusją
Angela Merkel: redukcja długu Grecji jest poza dyskusją TVN24 BiS

Rozpad koalicji?

Jeszcze podczas poprzednich spotkań eurogrupy, media podkreślały także twarde stanowisko fińskiego ministra finansów w sprawie pomocy dla Grecji.

Alexander Stubb zapewniał wprawdzie, że nikt nie blokuje porozumienia z Grecją, ale w sobotę w fińskich mediach pojawiła się jednak informacja, że Stubb może zablokować zgodę na trzeci program dla Grecji. Powód? Zgoda na pomoc dla Grecji może oznaczać zerwanie koalicji rządzącej przez eurosceptyczną partię Prawdziwi Finowie.

- Nowe porozumienie z Grecją idzie o wiele dalej niż to, co widzieliśmy w propozycji głosowanej podczas referendum - oświadczył dzisiaj w rozmowie z Bloombergiem fiński minister. Te słowa zdają się potwierdzać, że Finowie - podobnie jak Niemcy - nim zgodzą się na pomoc muszą mieć dowód, że na końcu warunki wierzycieli zostaną wypełnione.

Cameron nie wierzy

Oprócz wyżej wymienionych parlamentów, aby strony przystąpiły do dalszych negocjacji wymagana jest także zgoda parlamentów Austrii, Holandii, Słowacji oraz Estonii. A wszystkie te kraje stały na twardych stanowiskach w trakcie rozmów w Brukseli.

Do obecnej sytuacji odniósł się już także premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Jak poinformował z zadowoleniem przyjął informację o osiągniętym porozumieniu, ale jednocześnie ocenił, że największym wyzwaniem będzie jego wprowadzenie w życie.

Tusk: stawką była naprawdę przyszłość Europy
Tusk: stawką była naprawdę przyszłość Europytvn24

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali Ministerstwu Finansów dane ponad 177 tysięcy osób fizycznych i 115 tysięcy podmiotów – poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Źródło:
PAP

Biały Dom rozważa znaczne obniżenie ceł na import chińskich towarów w celu deeskalacji sporu handlowego z Chinami - podał w środę "Wall Street Journal". Według źródeł dziennika cła mogą spaść ze 145 procent do 50-65 procent.

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Źródło:
PAP

500 milionów i 200 milionów euro to wysokość kar nałożonych odpowiednio na Apple i Metę przez Komisję Europejską. Według Brukseli firmy te złamały Akt o rynkach cyfrowych (DMA). To pierwsza kara nałożona na spółki technologiczne za naruszenie tych zasad.

Kary dla gignatów technologicznych

Kary dla gignatów technologicznych

Źródło:
PAP

Donald Tusk odniósł się do kwestii składki zdrowotnej. Premier zapowiedział, że w przypadku ewentualnego weta prezydenta Andrzeja Dudy rząd powróci do tematu obniżenia składki po wyborach prezydenckich.

Składka zdrowotna. Zapowiedź premiera Donalda Tuska

Składka zdrowotna. Zapowiedź premiera Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Szef Open AI Sam Altman wskazał, że zwracanie się do ChatGPT za pomocą słów "proszę" i "dziękuję" kosztowało firmę sporo pieniędzy. Kwota ta ma iść w dziesiątki milionów dolarów.

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Źródło:
USA Today

Intel zamierza ujawnić w tym tygodniu plany zwolnienia 20 procent pracowników - donosi Bloomberg, powołując się na osobę znającą sprawę. Oznacza to, że pracę straci około 21 tysięcy osób. Krok ten ma usprawnić operacje i zmniejszyć nieefektywność biurokratyczną.

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Źródło:
Reuters

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2025 roku była niższa niż przed rokiem o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w cenach bieżących sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP