Werdykt zapadł: czterodniowy tydzień pracy jest dobry dla biznesu - pisze portal amerykańskiej stacji CNN. Takie są wnioski z półrocznego pilotażowego programu, w którym brały udział 33 firmy i 903 pracowników. Pomimo zmniejszonego wymiaru czasu pracy pensja zatrudnionych została na tym samym poziomie.
Żadna z 27 uczestniczących firm, które odpowiedziały na ankietę, nie stwierdziła, że skłania się lub planuje powrót do pięciodniowego tygodnia pracy. Także około 97 proc. z 495 pracowników opowiedziało się za kontynuowaniem czterodniowego tygodnia pracy - podał CNN.
Czterodniowy tydzień pracy
Dziennikarze portalu CNN zwrócili uwagę, że większość firm biorących udział w badaniu miała siedziby w Stanach Zjednoczonych i Irlandii, a osoby, które odpowiedziały na ankietę, oceniły swoje ogólne wrażenia na 9 w 10-stopniowej skali na podstawie produktywności i wydajności.
Pracownicy zgłaszali niższy poziom stresu, zmęczenia, bezsenności i wypalenia oraz poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego.
Okazało się, że program okazał się także dobry dla firm. Średni przychód wzrósł o 38 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - podał portal.
"Czterodniowy tydzień pracy był rewolucyjny dla naszej firmy"
Badanie zorganizowała 4 Day Week Global - organizacja non-profit. Współpracowała z naukowcami z Boston College, University College Dublin i Cambridge University.
Juliet Schor, profesor socjologii w Boston College, stwierdziła, że pracownicy nie zgłaszali wzrostu intensywności pracy. - Sugeruje to, że strategia reorganizacji pracy powiodła się, a wydajność nie została osiągnięta poprzez przyspieszanie pracy, co nie jest ani trwałe, ani pożądane - podkreśliła w rozmowie CNN.
Jon Leland, dyrektor ds. strategii w Kickstarterze, serwisie crowdfundingowym biorącym udział w badaniu, opisał harmonogram jako "prawdziwie korzystny dla obu stron".
- Czterodniowy tydzień pracy był rewolucyjny dla naszej firmy i naszych pracowników. Personel jest bardziej skoncentrowany, bardziej zaangażowany i oddany, co pomaga nam osiągać nasze cele lepiej niż wcześniej - stwierdził.
Pilotaż w Wielkiej Brytanii
Jednocześnie zakończył się oddzielny sześciomiesięczny pilotaż w Wielkiej Brytanii, także prowadzony przez 4 Day Week Global - wzięło w nim udział 70 firm i 3300 pracowników. Wyniki tego badania - największego do tej pory na świecie - mają być podane w lutym.
Na początku tego roku pracownicy w brytyjskiej wersji badania opisali CNN, jak dodatkowy dzień wolny zmienił ich życie na lepsze i dał im więcej czasu na załatwianie spraw, hobby i regenerację.
Wezwania do skrócenia tygodnia pracy w ostatnich latach pojawiają się coraz częściej. Miliony pracowników przestawiły się na pracę zdalną podczas pandemii, co dodatkowo skróciło uciążliwy czas i koszty dojazdów do pracy - napisał portal.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock