Czeski rząd chce walczyć z nadmiarem turystów i uchylaniem się od płacenia podatków przez właścicieli podnajmowanych krótkoterminowo obiektów turystycznych i mieszkań. Nowe przepisy miałyby wpłynąć na dostępność nieruchomości dla mieszkańców i zwiększyć wpływy do budżetu państwa. Ich wejście w życie planowane jest na 2025 rok.
Czeskie władze chcą zaostrzyć przepisy regulujące najem turystyczny. Zaproponowały nowelizację przepisów, w ramach której wszyscy właściciele obiektów oferujących wynajem krótkoterminowy musieliby zarejestrować swoją działalność na specjalnie stworzonym w tym celu portalu. Serwis o nazwie "eTurista" miałby zapewnić lepszy nadzór nad branżą. Legalne świadczenie usług noclegowych bez takiej rejestracji nie byłoby możliwe - opisuje magazyn "Finmag".
Rozwiązanie to uderzyłoby w szczególności w osoby prowadzące działalność z wykorzystaniem serwisów, takich jak Airbnb, Booking.com czy popularne w Czechach Wimdu i Vrbo - wskazuje portal "businessinfo.cz". Proponowana regulacja ma też zwiększyć wpływy do budżetu państwa. Obecnie, jak zauważa "Finmag", od 40 do 70 procent pobytów realizowanych z wykorzystaniem serwisów do najmu krótkoterminowego pozostaje w tzw. szarej strefie. Straty z tego tytułu mają sięgać nawet 800 milionów koron rocznie (blisko 137 mln złotych).
ZOBACZ TEŻ: "Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"
Czechy chcą walczyć z negatywnym wpływem turystyki
Nowe regulacje miałyby też zapewnić gminom większe uprawnienia w zakresie wpływania na lokalny rynek usług turystycznych. Gminy miałyby bowiem zyskać możliwość określania maksymalnej liczby dni w roku, w których najem krótkoterminowy mógłby być świadczony, lub nawet ustalać okresy, w których oferowanie obiektów na wynajem nie byłoby możliwe - podaje "Finmag". Cytowany przez magazyn Lukas Cernohorsky, zastępca szefa resortu rozwoju regionalnego, tłumaczy, że celem tych rozwiązań jest zwiększenie dostępności mieszkań dla nieturystów i zapobieganie wzrostowi cen najmu.
Polityk zwraca też uwagę na inny problem, który miałyby rozwiązać nowe przepisy. Tym ma być powszechne w dzielnicach turystycznych obniżanie jakości życia stałych mieszkańców oraz towarzyszące temu wyludnianie się takich miejsc. - Nowelizacja przepisów ma potencjał, by w końcu dać nam narzędzia do uregulowania tych kwestii oraz ochrony stabilności i przystępności cenowej mieszkań dla naszych mieszkańców. Środki te mogą zwiększyć przejrzystość i uczciwość w biznesie oraz zmniejszyć negatywny wpływ turystyki masowej na społeczności lokalne - ocenia w rozmowie z "Finmag" Terezie Radomerska z urzędu miejskiego w Pradze.
Obecnie nowela oczekuje na pierwsze czytanie w Izbie Poselskiej, niższej izbie czeskiego parlamentu. Jej wejście w życie, przynajmniej częściowe, planowane jest na 2025 rok.
Źródło: Euronews, Finmag, businessinfo.cz
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock