Caroline Ellison została we wtorek skazana na dwa lata pozbawienia wolności. Do więzienia była dziewczyna Sama Bankmana-Frieda trafi ze względu na rolę, jaką odegrała w kradzieży ośmiu miliardów dolarów od klientów upadłej giełdy kryptowalut FTX. Prokuratura określa to mianem jednego z największych oszustw finansowych w historii USA. Ze względu na współpracę 29-latki z wymiarem sprawiedliwości służby apelowały o jej możliwie łagodne ukaranie.
Decyzją sądu w Nowym Jorku Caroline Ellison została we wtorek skazana na dwa lata pozbawienia wolności. Wyrok zapadł w związku z jej udziałem w kradzieży ośmiu miliardów dolarów należących do klientów giełdy kryptowalut FTX. 29-latka udzieliła pomocy Samowi Bankmanowi-Friedowi, swojemu byłemu szefowi i partnerowi życiowemu. Sprawa ta zdaniem prokuratury pozostaje jednym z największych oszustw finansowych w historii USA. W marcu Bankman-Fried został w związku z nią skazany na 25 lat pozbawienia wolności.
ZOBACZ TEŻ: Jest wyrok dla króla kryptowalut
Caroline Ellison groziło 110 lat więzienia
Ellison przyznała się do postawionych jej siedmiu zarzutów oszustwa i spisku. Łącznie za przestępstwa te groził jej wyrok 110 lat więzienia. Ze względu na szeroko zakrojoną współpracę, obejmującą około 20 spotkań ze służbami i złożenie szczegółowych zeznań, prokuratura apelowała o łagodny wyrok dla 29-latki. - W przeciwieństwie do Bankmana-Frieda, (Ellison) nie jest przebiegła. Nie ma dowodów na to, że kierowała nią chciwość, ani że apetyt na władzę lub ryzyko są częściami jej natury - przekonywała prokurator Danielle Sassoon.
ZOBACZ TEŻ: Była partnerka założyciela giełdy FTX złożyła zeznania. "Kazał popełnić mi te przestępstwa"
Caroline Ellison musi zwrócić 11 miliardów dolarów
Lewis Kaplan, orzekający w sprawie sędzia, przyznał, że współpraca Caroline Ellison z wymiarem sprawiedliwości była "niezwykła", a możliwość ponownego popełnienia przez 29-latkę podobnego przestępstwa jest wątpliwa. Podkreślił on jednak, że skrucha i kooperacja ze służbami nie mogą być "kartą darmowego wyjścia z więzienia". Kaplan nakazał też Ellison zwrot 11 miliardów dolarów, jakie zdefraudowała ona w czasie swojej działalności dla FTX. Odnosząc się do kary pozbawienia wolności zalecił jednak, by Amerykanka odbyła karę w ośrodku o minimalnym rygorze.
- Nie ma dnia, żebym nie myślała o wszystkich ludziach, których skrzywdziłam - jeszcze przed ogłoszeniem wyroku mówiła Ellison. - Mój mózg nie jest w stanie w pełni pojąć skali krzywd, jakie wyrządziłam. To jednak nie znaczy, że nie próbuję - dodała kobieta. 29-latka ma rozpocząć odbywanie kary w listopadzie.
Upadek giełdy kryptowalut FTX
W latach 2021-2022 Ellison kierowała Alameda Research, funduszem hedgingowym utworzonym przez Sama Bankmana-Frieda. Ten stał także za sukcesem i późniejszym upadkiem giełdy kryptowalut FTX. W 2022 roku giełda była jedną z największych na świecie. W listopadzie tego roku, w następstwie pogłosek o jej problemach finansowych, klienci pospiesznie wycofali z niej jednak sześć miliardów dolarów. Panika doprowadziła do upadku FTX i ujawnienia przestępstw Bankmana-Frieda. Te polegały m.in. na wyprowadzaniu z giełdy należących do jej klientów środków i wspieraniu przy ich pomocy Alameda Research.
W listopadzie 2023 roku Bankman-Fried został uznany za winnego oszustwa i prania pieniędzy. W marcu tego roku sąd skazał go na 25 lat pozbawienia wolności. Na październik i listopad zaplanowano rozprawy dwóch zaangażowanych w sprawę członków kadry zarządzającej FTX: Nishada Singha i Gary'ego Wanga.
Źródło: BBC, NBC News, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JOHN TAGGART