Sam Bankman-Fried winny. Królowi kryptowalut grozi kilkadziesiąt lat odsiadki

Źródło:
BBC

Sam Bankman-Fried, który kiedyś kierował jedną z największych giełd kryptowalut na świecie - FTX, po zakończeniu miesięcznego procesu w Nowym Jorku został uznany za winnego oszustwa i prania pieniędzy. Teraz grozi mu kilkadziesiąt lat więzienia. Ogłoszenie wyroku wyznaczono na 28 marca 2024 roku.

Bankman-Fried został aresztowany w zeszłym roku po tym jak upadła jego giełda kryptowalut FTX. 31-latek, były miliarder, był jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy tej branży. Podczas przesłuchania przekonywał, że jest niewinny, ale nie udało mu się przekonać przysięgłych. Werdykt wydano już po czterech godzinach obrad. Teraz grozi mu kilkadziesiąt lat więzienia.

Ogłoszenie wyroku wyznaczono na 28 marca 2024 r.

Siedem zarzutów oszustwa i prania brudnych pieniędzy

"Sam Bankman-Fried dopuścił się jednego z największych oszustw finansowych w historii Ameryki – wielomiliardowego spisku mającego na celu uczynienie go królem kryptowalut" – stwierdził prokurator Damian Williams w oświadczeniu po wyroku, które przytacza BBC. "W tej sprawie zawsze chodziło o kłamstwa, oszukiwanie i kradzież, a nasza cierpliwość się skończyła" – dodał.

Prokuratorzy oskarżyli Bankmana-Frieda o okłamywanie inwestorów i pożyczkodawców oraz kradzież miliardów dolarów z giełdy kryptowalut FTX, co przyczyniło się do przyspieszenia jej upadku. Postawiono mu siedem zarzutów oszustwa i prania brudnych pieniędzy.

Bankman-Fried nie przyznał się do wszystkich zarzutów, utrzymując podczas składania zeznań, że chociaż popełnił błędy, działał w dobrej wierze.

- Szanujemy decyzję jury. Jednak jesteśmy bardzo rozczarowani wynikiem - powiedział po werdykcie prawnik skazanego Mark Cohen. - Pan Bankman-Fried utrzymuje, że jest niewinny i będzie w dalszym ciągu energicznie zwalczać stawiane mu zarzuty – dodał.

Dawni współpracownicy zeznawali przeciwko niemu

Trzej byli bliscy przyjaciele i współpracownicy Bankmana-Frieda, w tym jego była dziewczyna Caroline Ellison, przyznali się do winy i zgodzili się składać przeciwko niemu zeznania w nadziei na złagodzenie kary. Wyroki w ich sprawach mają zapaść później.

- Rząd wygrał tę sprawę, wywierając dużą presję na współpracowników, dogadując się z nimi na bardzo wczesnym etapie i rozpatrując tę ​​sprawę w bardzo sprawny sposób – powiedział były prokurator federalny Renato Mariotti. - Zamiast nadmiernie komplikować sprawę i przekształcić ją w zagmatwaną sprawę dotyczącą kryptowalut, to uczynili z niej oskarżenie o oszustwo i defraudację - dodał.

Prokuratura przedstawiła dowody na to, że firma Alameda Research, należąca do Bankman-Frieda, zajmująca się handlem kryptowalutami, otrzymywała depozyty w imieniu klientów FTX od początków istnienia giełdy, kiedy tradycyjne banki nie chciały pozwolić jej na otwarcie konta.

Zamiast chronić te fundusze, do czego Bankman-Fried wielokrotnie zobowiązywał się publicznie, wydał je na spłatę pożyczkodawców z Alamedy, zakup nieruchomości oraz dokonywanie inwestycji i darowizn na cele polityczne.

Kiedy w listopadzie ubiegłego roku spółka FTX zbankrutowała, Alameda była jej winna 8 miliardów dolarów.

- Wziął pieniądze. Wiedział, że to było złe. Mimo to zrobił to, ponieważ uważał, że jest mądrzejszy i lepszy i że uda mu się wybrnąć z tej sytuacji – powiedział w mowie końcowej zastępca prokuratora Nicolas Roos.

Jak zauważa BBC, Bankman-Fried podjął ryzykowne posunięcie i stanął w swojej obronie, mając nadzieję przekonać przysięgłych, że prokuratorom nie udało się udowodnić, że działał on z zamiarami przestępczymi.

- Dokonano błędnej oceny sytuacji – powiedział obrońca Mark Cohen, portretując swojego klienta jako "kujona matematyka", który był przytłoczony szybkim rozwojem swojej firmy. - To nie stanowi przestępstwa - stwierdził.

Bankman-Fried bronił transferów pieniężnych między swoimi firmami jako "dopuszczalne" i zeznał, że w dużej mierze nie był świadomy dziury finansowej opisanej przez jego zastępców aż do kilku tygodni przed upadkiem FTX w zeszłym roku. Wielu klientów nie było w stanie odzyskać swoich środków.

Prawnicy pracujący nad sprawą upadłościową twierdzą, że odzyskali zdecydowaną większość brakujących pieniędzy.

Sprawa rzucająca cień na całą branżę

Proces Bankmana-Frieda był uważnie obserwowany pod kątem jego konsekwencji dla całej branży kryptowalut, która nie podniosła się po zeszłorocznych zawirowaniach na rynku.

Były miliarder był postrzegany jako wzorzec problemów w sektorze, który czołowe organy regulacyjne w USA określiły jako "pełen przestępczości".

Przed upadkiem swoich firm Bankman-Fried był znany z kontaktów z celebrytami oraz częstych wystąpień w Waszyngtonie i mediach, gdzie omawiał branżę. Szybki rozwój FTX i zawieranie przez niego transakcji w zeszłym roku, kiedy pogorszenie koniunktury na rynku dotknęło inne firmy kryptograficzne, przyniosło mu przydomek "króla kryptowalut".

Ponieważ Kongres raczej nie przyjmie w najbliższym czasie nowych przepisów dotyczących kryptowalut, Mariotti powiedział, że spodziewa się, że "amerykańskie sądy nadal będą miejscem bitew o branżę".

- Naprawdę uważam, że posiadanie specjalnych przepisów dotyczących kryptowalut w Stanach Zjednoczonych zmniejszyłoby rodzaj przestępstw, które miały miejsce w tym konkretnym przypadku – powiedział.

- Niestety, nie sądzę, że w najbliższej perspektywie zobaczymy regulacje. Ale z pewnością oznacza to, że walka będzie kontynuowana w sądach i sprawach cywilnych toczonych przez SEC (Komisję Papierów Wartościowych i Giełd) oraz CFTC (Komisja ds. Handlu Kontraktami Futures) – dodał, odnosząc się do amerykańskich agencji regulacji finansowych.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstocklev radin / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP