Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat więzienia - podał Reuters. Były miliarder, który kiedyś kierował jedną z największych giełd kryptowalut na świecie - FTX, został w listopadzie uznany za winnego oszustwa i prania pieniędzy. Teraz sąd zadecydował o wymiarze kary.
Sam Bankman-Fried został w czwartek skazany na 25 lat więzienia za kradzież 8 miliardów dolarów od klientów upadłej giełdy kryptowalut FTX. Ława przysięgłych uznała 32-letniego Bankmana-Frieda winnym siedmiu zarzutów oszustwa i spisku wynikających z upadku FTX w 2022 r., co prokuratorzy nazwali jednym z największych oszustw finansowych w historii USA.
Prokuratorzy federalni domagali się kary od 40 do 50 lat pozbawienia wolności. Obrońca Bankmana-Frieda, Marc Mukasey, argumentował, że wyrok poniżej 5 lat byłby odpowiedni. Adwokat przekonywał, że klienci FTX mogą odzyskać swoje pieniądze, a celem działań Bankmana-Frieda nie była kradzież.
"Wiedział, że to było złe"
- Wiedział, że to było złe - powiedział orzekający sędzia Lewis Kaplan o Bankman-Fried przed wydaniem wyroku. - Miał świadomość, że to przestępstwo. Na pewno pożałował, że źle obstawił prawdopodobieństwo złapania go przez organy ścigania. Nie zamierza się do niczego przyznać, ale ma też takie prawo - mówił.
Dopiero po 20-minutowym przemówieniu Bankman-Fried zgodził się z tym, że klienci FTX ucierpieli i przeprosił swoich byłych kolegów z FTX.
Zwracając się do sędziego, Bankman-Fried powiedział: "Klienci cierpieli, a ja wcale nie chciałem tego umniejszać. Nie powiedziałem jednak tego wyraźnie podczas procesu i przepraszam za to - mówił. Odnosząc się do swoich kolegów z FTX, Bankman-Fried powiedział sędziemu: "Włożyli w pracę całych siebie, a ja to wszystko zmarnowałem". - Prześladuje mnie to każdego dnia - żalił się.
Klienci FTX stracili miliardy dolarów
Według ustaleń z procesu sądowego klienci FTX stracili 8 miliardów dolarów, inwestorzy kapitałowi FTX 1,7 miliarda dolarów, a pożyczkodawcy funduszu hedgingowego Alameda Research, który założył Bankman-Fried, 1,3 miliarda dolarów.
- Twierdzenia oskarżonego, że klienci i wierzyciele FTX zostaną spłaceni w całości, jest mylące, logicznie błędne - powiedział Kaplan. - Złodziej, który zabiera swój łup do Las Vegas i z powodzeniem obstawia skradzione pieniądze, nie może skorzystać z uprawnienia do obniżenia wyroku, wykorzystując swoje wygrane w Las Vegas do spłacenia tego, co ukradł - tłumaczył.
Podczas przesłuchania adwokat Bankmana-Fried'a Marc Mukasey przekonywał, że nie można porównywać jego klienta od znanych oszustów, takich jak Bernie Madoff.
- Sam nie był bezwzględnym finansowym seryjnym mordercą, który każdego ranka wyruszał, by krzywdzić ludzi - powiedział Mukasey, opisując swojego klienta jako "osobliwego prymusa", który ciężko pracował, aby odzyskać pieniądze klientów po upadku FTX.
Niegdyś druga giełda kryptowalut świata
FTX była niegdyś drugą co do wielkości giełdą kryptowalut na świecie. Uruchomiono ją w 2019 roku, miała siedzibę na Bahamach. 11 listopada 2023 roku złożono wniosek o upadłość, gdy klienci pospiesznie wycofali 6 mld dolarów z platformy w ciągu zaledwie 72 godzin.
Od tego czasu, jak się okazało, Bankman-Fried potajemnie wykorzystywał miliardy dolarów z funduszy klientów, aby wspierać swój biznes.
Bankman-Fried został aresztowany w grudniu 2022 r. na Bahamach, gdzie mieściła się siedziba FTX, i poddany ekstradycji do USA.
Od sierpnia przebywa w więzieniu Metropolitan Detention Center na Brooklynie, kiedy sędzia uchylił jego kaucję po stwierdzeniu, że prawdopodobnie manipulował świadkami.
Przed ogłoszeniem upadłości FTX była gigantem na rynku kryptowalut, a majątek Bankmana-Frieda szacowano na 16 mld dolarów. Firma i jej właściciel intensywnie działali na forum publicznym, angażując do reklam wybitne postacie sportu i kultury. W reklamach występowały m.in. gwiazdy NBA Stephen Curry i Shaquille O'Neal oraz legenda futbolu amerykańskiego Tom Brady.
Źródło: BBC, Reuters