Białoruś wprowadza zakaz importu różnych produktów rolno-spożywczych z wielu państw, w tym również z Polski - przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.
Białoruś wprowadza zakaz importu szeregu produktów rolno-spożywczych z państw Unii Europejskiej (w tym Polski), a także USA, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry i Szwajcarii.
Białoruś wprowadza zakaz importu
Zakaz - jak czytamy w informacji MRiRW - ma obowiązywać przez 6 miesięcy i obejmie m.in. następujące towary:
- mięso wołowe, - mięso wieprzowe, - mięso i produkty drobiowe, - podroby, tłuszcze, kiełbasy, - mięso solone, suszone i wędzone, - mączka mięsna, - mleko i produkcja mleczarska, - warzywa, owoce, orzechy, - wyroby cukiernicze, sól.
Wskazano, że z zakazu importu wyłączone zostały produkty, które zostaną wwiezione przed rozpoczęciem jego obowiązywania, towary do użytku indywidualnego, żywność dla dzieci i szereg innych pozycji "krytycznego importu". Zaznaczono, że przewidziana jest także procedura uzyskiwania kwot na towary objęte embargiem, jeśli będą one potrzebne na rynku białoruskim. "Jednocześnie strona białoruska zastrzega sobie prawo do rozszerzenia listy towarów, których dotyczy zakaz importu" - czytamy w informacji MRiRW.
Dodano, że wykaz wszystkich produktów objętych zakazem znajduje się w załączniku 1 do Rozporządzenia Rady Ministrów Republiki Białorusi z 6 grudnia 2021 r. nr 700 ws. zastosowania specjalnych środków wobec poszczególnych rodzajów towarów.
Sankcje wobec Białorusi
Tydzień temu Unia Europejska uchwaliła kolejny pakiet sankcji wobec Białorusi. Restrykcje polegają na zakazie wjazdu do UE i zamrożeniu aktywów. Obejmują one ok. 30 osób i podmiotów zaangażowanych w represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i sprowadzanie migrantów na Białoruś. Dotyczą m.in. linii lotniczych Belavia. Wprowadzenie nowych sankcji ogłosiły również USA, Wielka Brytania i Kanada.
Polski Instytut Ekonomiczny pisał w niedawnej analizie, że Unia Europejska odpowiadała w 2020 roku za niemal 20 proc. wymiany handlowej Białorusi i jest dla niej drugim po Rosji partnerem handlowym. Polska eksportuje na Białoruś głównie m.in. części do taboru kolejowego, jabłka oraz żywą grzybnię.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock