TVN24 | Świat

USA i Kanada nakładają nowe sankcje na Białoruś. Sekretarz stanu o "bezdusznym przemycie migrantów"

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Ylva Johansson: proponujemy pakiet rozwiązań, które pomogą sprostać kryzysowi na granicy z Białorusią
Ylva Johansson: proponujemy pakiet rozwiązań, które pomogą sprostać kryzysowi na granicy z BiałorusiąEBS
wideo 2/21
EBSYlva Johansson: proponujemy pakiet rozwiązań, które pomogą sprostać kryzysowi na granicy z Białorusią

Amerykański Departament Skarbu ogłosił w czwartek, że w koordynacji z UE, Kanadą i Wielką Brytanią nałożono kolejną serię sankcji na Białoruś. Sekretarz stanu USA Antony Blinken stwierdził, że "najnowszym przykładem lekceważenia przez Łukaszenkę norm międzynarodowych jest bezduszny przemyt migrantów do krajów Unii Europejskiej".

"Najnowszym przykładem lekceważenia przez Łukaszenkę norm międzynarodowych jest bezduszny przemyt migrantów do krajów UE. Dzisiejsze działania podnoszą koszty reżimu Łukaszenki dzięki jednemu z najsolidniejszych dotychczas pakietów sankcji związanych z Białorusią" - napisał Blinken.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wcześniej w czwartek amerykańskie ministerstwo skarbu ogłosiło, że w koordynacji z UE, Kanadą i Wielką Brytanią nałożono kolejną serię sankcji na Białoruś. "Te sankcje potwierdzają zobowiązanie władz USA, by nakładać koszty na reżim Łukaszenki za umożliwianie korupcji, łamanie praw człowieka, nieludzkie wykorzystywanie narażonych ludzi i organizowanie nieregularnej migracji oraz ataki przeciwko swobodom demokratycznym i międzynarodowym normom" - napisano w komunikacie resortu.

Blinken oświadczył z kolei, że posunięcia te pokazują "niezachwianą determinację USA, by działać w obliczu brutalnego reżimu, który w coraz większym stopniu represjonuje Białorusinów, podważa pokój i bezpieczeństwo w Europie". Sekretarz stanu pochwalił również Polskę, Litwę i Łotwę za ich "odpowiedź na kryzys migracyjny, wywołany przez reżim Łukaszenki na ich granicach".

Wśród objętych sankcjami syn Łukaszenki

Wprowadzone przez Waszyngton restrykcje zakazują "wszystkich transakcji, finansowania i innego obrotu nowym długiem z okresem zapadalności większym niż 90 dni". Zakaz obejmuje zarówno transakcje na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Sankcje dotknęły też powiązane z reżimem koncerny potasowe Białoruską Spółkę Potasową, Sławkalij, Agrorozkwit, firmy z białoruskiego sektora obronnego Biełtecheksport, AGAT, Kidma Tech i Gardserwis, a także białoruskie linie lotnicze TransAVIAexport, wraz z należącymi do nich samolotami.

Raport tvn24.pl: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Wśród objętych sankcjami osób jest m.in. syn Łukaszenki - Dzmitrij, przewodniczący Prezydenckiego Klubu Sportowego. W ten sposób dołączył na czarnej liście do swojego ojca oraz brata Wiktara. Większość z pozostałych osób z sankcjami to członkowie aparatu bezpieczeństwa odpowiedzialni za przerzut migrantów z Bliskiego Wschodu na granicę z Polską i Litwą.

Sankcje USA zostały ogłoszone równocześnie z nowymi rundami restrykcji nałożonymi przez Unię Europejską, Kanadą i Wielką Brytanię.

CZYTAJ TEŻ: Unia Europejska zdecydowała o kolejnych sankcjach na Mińsk

"Departament Skarbu nadal będzie współpracował ze społecznością międzynarodową, by odpowiadać na represje, korupcję i łamanie praw człowieka przez reżim Łukaszenki" - zapowiedział resort.

Sankcje Kanady. "Białoruski reżim musi odpowiedzieć za swoje działania"

Kanadyjskie sankcje zostały nałożone na 24 osoby i siedem podmiotów: Tsentrkurort, Presidential Sports Club, Gardservis (dawniej BelSecurityGroup), BelTechExport, Peleng JSC, 140 Repair Plant i AGAT Electromechanical Plant.

"Białoruski reżim musi odpowiedzieć za swoje działania, które wpływają na sytuację zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Razem ze swoimi międzynarodowymi partnerami Kanada sprzeciwia się działaniom Białorusi, mającym na celu uciszenie politycznych dysydentów i destabilizację regionu. Nie pozwolimy reżimowi Łukaszenki na dalsze naruszanie międzynarodowych zobowiązań bez konsekwencji. Prawa człowieka nie podlegają dyskusji" - powiedziała cytowana w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Straż Graniczna

Tagi:
Raporty: