Rodzice osób z niepełnosprawnością zmuszeni do zwrotu pieniędzy. "Ogromna niesprawiedliwość"

Źródło:
TVN24
Zwrot świadczeń od opiekunów osób z niepełnosprawnością
Zwrot świadczeń od opiekunów osób z niepełnosprawnościąTVN24
wideo 2/5
Zwrot świadczeń od opiekunów osób z niepełnosprawnościąTVN24

Świadczenie wspierające albo pielęgnacyjne - to wybór, przed którym stoją teraz opiekunowie i osoby niepełnosprawne. Ci pierwsi pytają o zmiany w przepisach, które teraz wykluczają ich prawo do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, gdy osoba z niepełnosprawnością pobiera własne świadczenie wspierające. Pytań, wątpliwości i niepokoju jest wiele. Materiał Aleksandry Kąkol z magazynu "Polska i świat".

- Moim niepełnosprawnym dzieckiem jest syn, 24-letni, który wymaga całkowitej opieki - mówi pani Maja Iwińska. Zaczęła pracę, a synem opiekuje się mąż. Na razie, ale żyje w stresie, że z dnia na dzień to ona przejmie te obowiązki i zostanie bez środków.

Nowe przepisy

Świadczenie wspierające to nowy rodzaj pomocy finansowej dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku. Wypłaca je Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ubiegać się o nie mogą osoby, które ukończyły osiemnaście lat. Po jego przyznaniu to sama osoba z niepełnosprawnością ma prawo decydować, jak wykorzysta otrzymane pieniądze. Jednak przyznanie świadczenia wspierającego wyklucza jednocześnie pobieranie dotąd należnej pomocy, tj. świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna.

Z interpelacji poselskiej skierowanej przez posłankę Annę Dąbrowską-Banaszek w sprawie konsekwencji dla opiekuna wynikających z wypłaty świadczenia wspierającego dla osoby z niepełnosprawnościami, wynika, że nowelizacja ta spowodowała sytuację, w której "po przyznaniu osobie z niepełnosprawnościami tego nowego świadczenia (świadczenia wspierającego - red.) i wypłaty, ich opiekunowie otrzymują wezwanie do zwrotu wypłaconych wcześniej świadczeń - od dnia otrzymania świadczenia wspierającego przez osobę, którą oni się opiekują" - czytamy.

Czytaj więcej: Zwrot świadczeń od osób z niepełnosprawnością. "Występują i będą występować sytuacje" >>>

- Ustawa o świadczeniu wspierającym uniemożliwia właśnie rodzicom ponowne wrócenie na świadczenie pielęgnacyjne, gdyż rodzice tylko do 18. roku życia mogą pobierać świadczenie pielęgnacyjne oraz do tego świadczenia pielęgnacyjnego dorabiać - podkreślała pani Maja.

- Osoba niepełnosprawna, dorosła może wystąpić o to świadczenie wspierające, ale gdy ona o nie wystąpi, to rodzic zostaje po prostu bez żadnego swojego jakiegokolwiek dochodu. I na przykład teraz kolokwialnie mówiąc, ja bym była na utrzymaniu dziecka niepełnosprawnego, co jest niedorzeczne, ponieważ syn musiałby opłacić asystenta, rehabilitację, a niestety na moje utrzymanie tych pieniędzy już by po prostu nie było - mówiła Maja Iwińska.

Problem dla wielu rodzin

To problem dla wielu rodzin, a teraz po przyznaniu nowego świadczenia ich opiekunowie otrzymują wezwanie do zwrotu wypłaconych wcześniej pieniędzy.

Zwraca na to uwagę w interpelacji posłanka PiS Anna Dąbrowska-Banaszek i dodaje, że są to często osoby w wieku emerytalnym, które zrezygnowały z emerytury.

W odpowiedzi wiceminister rodziny Katarzyna Nowakowska mówi wprost, że pieniądze nie przysługują, jeśli osoba wymagająca opieki ma już przyznane świadczenie wspierające. To ustala ZUS od miesiąca, w którym złożono wniosek, a nie kiedy zapadła decyzja. Pieniądze za ten czas trzeba zwrócić.

"Ogromna niesprawiedliwość"

- Ustawa o świadczeniu wspierającym, chociaż ona szła w bardzo dobrym kierunku, bo ona zabezpiecza osobę z niepełnosprawnością, natomiast nie można robić czegoś kosztem czegoś, i tutaj mamy taki przykład, że państwo, właściwie stało się to zarządów PiS-u, dało świadczenie wspierające osobie z niepełnosprawnością, a zabrało świadczenie pielęgnacyjne rodzicowi - powiedziała Iwona Hartwich z Koalicji Obywatelskiej.

Przepisy uchwalono jeszcze za czasów PiS jako odpowiedź na protesty. Już wtedy od głosów wstrzymała się posłanka Iwona Hartwig, licząc na poprawki senackie.

- Uważam to w ogóle za ogromną niesprawiedliwość, bo nie możemy pomagać osobom z niepełnosprawnością kosztem opiekunów. My nie możemy sobie już pozwolić na to, żeby marginalizować instytucje opiekuna, bo przecież my nie oddajemy tych dzieci do ośrodków, do DPS-ów, tylko my dalej opiekujemy się nimi - mówiła posłanka.

Często po osiemnastce potrzebują nawet więcej opieki.

Będą zmiany?

Kiedy przepisy wchodziły w życie, krytykował je sekretarz stanu, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń. Pisał o pistolecie przyłożonym do głowy, o ogromnym pośpiechu i braku konsultacji społecznych. Obawiał się, że skażą na nędzę tysiące ludzi. Później mówił już tak.

- To bardzo ważne, abyśmy mogli samodzielnie decydować, na co przeznaczymy te środki - podkreślał w materiale wideo przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pół roku po wejściu w życie ustawy, Łukasz Krasoń został pełnomocnikiem rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

Na razie wiceminister nie znalazł dla nas czasu, ale już wcześniej zapewniał, że ustawę będzie chciał poprawiać. - Będziemy pracować nad poprawą tej ustawy - mówił w grudniu 2023 roku.

To rząd Donalda Tuska w 2014 roku zdecydował o znacznym podwyższeniu świadczenia pielęgnacyjnego. Rodziny apelują, aby teraz przywrócił je dla wszystkich.

Autorka/Autor:Aleksandra Kąkol, mp/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

PKP Cargo poinformowało w raporcie bieżącym o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Chodzi o przewozy węglowe.

PKP Cargo zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

PKP Cargo zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

Źródło:
PAP

W marcu 2024 roku mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniosła 6549,22 złotego brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w nowym badaniu. To znacznie mniej niż podawane wcześniej przeciętne wynagrodzenie.

Tak się zarabia w Polsce. Raport GUS

Tak się zarabia w Polsce. Raport GUS

Źródło:
PAP

Cały czas mamy do czynienia z łamaniem artykułu 219 Konstytucji RP, który mówi, że finanse państwa prowadzi się w ustawie budżetowej - ocenia Sławomir Dudek, ekonomista i prezes Instytutu Finansów Publicznych, cytowany w środę przez "Rzeczpospolitą". Jak wyjaśnia gazeta, rząd planuje wyemitować w przyszłym roku dla funduszy zarządzanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego obligacje na ponad 103 miliardy złotych, czego nie zapisał w budżecie centralnym państwa.

Miliardy poza budżetem. "Obywatel nadal nie wie, jaki jest deficyt"

Miliardy poza budżetem. "Obywatel nadal nie wie, jaki jest deficyt"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Spadki na rynku kredytów mieszkaniowych. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w sierpniu tego roku wartość zapytań o nie zmalała o 25,2 procent w porównaniu do sierpnia minionego roku. Mniejsza była także liczba potencjalnych kredytobiorców. - Sytuację tę należy uważnie obserwować w kolejnych miesiącach roku - ocenił analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski.

Tąpnięcie w kredytach mieszkaniowych

Tąpnięcie w kredytach mieszkaniowych

Źródło:
PAP

Resort rozwoju ogłosił budżet Kredytu na start. Będzie problem z podażą mieszkań, bo nie ma gdzie ich budować - ostrzegają deweloperzy. Grunty ma Krajowy Zasób Nieruchomości, ale ministerstwo funduszy ani myśli go likwidować - pisze środowy "Puls Biznesu".

Nie ma gdzie budować mieszkań. "Na dotrzymanie obietnic się nie zanosi"

Nie ma gdzie budować mieszkań. "Na dotrzymanie obietnic się nie zanosi"

Źródło:
PAP

Akcje spółki Nvidia, jednego z gigantów w rozwoju sztucznej inteligencji, spadły we wtorek o 9,5 procent, a kapitalizacja zmniejszyła się o 279 miliardów dolarów. To największy w historii jednodniowy spadek wartości rynkowej amerykańskiej spółki - podał Reuters.

Nvidia zalicza rekordowy spadek. 279 miliardów dolarów w jeden dzień

Nvidia zalicza rekordowy spadek. 279 miliardów dolarów w jeden dzień

Źródło:
Reuters

Microsoft zaczął odcinać rosyjskim firmom dostęp do popularnej na całym świecie chmury - przekazał w środę portal Moscow Times, powołując się na rosyjską firmę z branży IT Softline. W połowie maja amerykański koncern zaczął ograniczać rosyjskim klientom korporacyjnym dostęp do rozwiązań Visio Online, Project Online i Power BI.

Gigant technologiczny odcina Rosję

Gigant technologiczny odcina Rosję

Źródło:
PAP

Europejska Prokuratura (EPPO) przeprowadziła przeszukania w regionie Stuttgartu w Niemczech - podały służby prasowe organu. Chodzi o dochodzenie w sprawie zdefraudowania unijnych funduszy przeznaczonych na wsparcie osób bezrobotnych.

Przeszukania w ramach śledztwa dotyczącego defraudacji unijnych funduszy w Niemczech

Przeszukania w ramach śledztwa dotyczącego defraudacji unijnych funduszy w Niemczech

Źródło:
PAP

Na udzielanie zleceń spółkom Pawła Szopy naciskał Cezariusz Lesisz - twierdzi Hubert B., cytowany przez Onet były pracownik Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, który pełnił w agencji funkcję szefa działu zakupów. Jak zauważa portal, "to ówczesny prezes Agencji Rozwoju Przemysłu – kolejny w tej sprawie zaufany Mateusza Morawieckiego". Informator Onetu wspomina o tajemniczych kartkach. - Wobec mnie prezes bawił się na nich w swego rodzaju rebusy - wskazuje.

Rebusy i rozmowy na boku. Kolejna odsłona afery RARS

Rebusy i rozmowy na boku. Kolejna odsłona afery RARS

Źródło:
Onet

Wrzesień to pierwszy miesiąc obowiązywania istotnych zmian w Karcie Nauczyciela, dzięki którym grono pedagogiczne - po spełnieniu określonych warunków - może przejść na emeryturę w wieku niższym niż powszechny wiek emerytalny - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytura dla nauczycieli po nowemu. Zmiany od września

Emerytura dla nauczycieli po nowemu. Zmiany od września

Źródło:
PAP

Nowe odcinkowe pomiary prędkości mają ukrócić rajdy na autostradach i drogach ekspresowych. Jest już lista konkretnych fragmentów tras, gdzie staną urządzenia mierzące średnie prędkości samochodów. Na tej liście znalazły się nie tylko trasy między miastami, ale również obwodnice m.in. Warszawy, Gdańska, Wrocławia czy Zielonej Góry. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Koniec z rajdami na autostradach i drogach ekspresowych. 43 nowe odcinkowe pomiary prędkości

Koniec z rajdami na autostradach i drogach ekspresowych. 43 nowe odcinkowe pomiary prędkości

Źródło:
TVN24

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku dalej zniżkują po "solidnej" wyprzedaży już podczas poprzedniej sesji - o prawie 5 procent. Na rynkach nasilają się obawy o możliwą nadpodaż tego surowca w czasie, gdy popyt na paliwa słabnie - podają maklerzy.

Tak niskich cen ropy w USA nie było od stycznia

Tak niskich cen ropy w USA nie było od stycznia

Źródło:
PAP

- Chcę zwrócić na to uwagę: jest bardzo jasno powiedziane, że stawiamy na społeczne budownictwo mieszkaniowe. I tu jest zgoda. Nie ma słowa "kredyt zero procent" - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, gdy została zapytana o prace nad programem mieszkaniowym Kredyt zero procent.

Pełczyńska-Nałęcz o różnicach w rządzie: nie ma słowa "kredyt zero procent" w umowie koalicyjnej

Pełczyńska-Nałęcz o różnicach w rządzie: nie ma słowa "kredyt zero procent" w umowie koalicyjnej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana w Polsce, która wyniosła 42,8 miliona złotych (10 milionów euro). Padły również trzy wygrane drugiego stopnia, a kolejny szczęśliwiec z Polski trafił nagrodę trzeciego stopnia w wysokości ponad 800 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 3 września 2024 roku.

Los z Polski rozbił bank. Padła główna wygrana w Eurojackpot

Los z Polski rozbił bank. Padła główna wygrana w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Czy sprzęt w nowym programie "Cyfrowy uczeń" będzie przechodzić na własność? - Nie, bo w jednym z głównych zastrzeżeń do programu 'Laptop dla ucznia', zarówno Komisji Europejskiej, jak i w raporcie NIK-u, jest wyraźnie wskazane, że wiedzieli to nasi poprzednicy, że Krajowy Plan Odbudowy nie pozwala na rozdawanie laptopów na własność - przekazuje w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Barbara Nowacka, ministra edukacji. - To oczywiście jest superfajne, że młodzież ma laptopy w domach, natomiast nie są one wykorzystywane w procesie edukacyjnym - dodaje.

Czy laptopy dla uczniów przejdą na własność? Ministra komentuje

Czy laptopy dla uczniów przejdą na własność? Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Przepisy regulujące warunki udzielania pomocy dla rolników poszkodowanych wystąpieniem w 2024 roku klęsk żywiołowych wprowadza projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który trafił we wtorek do konsultacji publicznych. Pomoc może wynieść nawet do 3 tysięcy złotych od hektara.

Pomoc dla rolników. Nawet do 3 tysięcy złotych do hektara

Pomoc dla rolników. Nawet do 3 tysięcy złotych do hektara

Źródło:
PAP

- Dzięki zmianie przepisów do samorządów trafi więcej o 25 miliardów w samym 2025 roku - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że "w ciągu najbliższych 10 lat samorządy otrzymają więcej o 345 miliardów złotych". Od przyszłego roku dochody samorządów z PIT i CIT liczone będą jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST.

Potężny zastrzyk finansowy dla samorządów. Rząd "sprząta po Polskim Ładzie"

Potężny zastrzyk finansowy dla samorządów. Rząd "sprząta po Polskim Ładzie"

Źródło:
PAP

Airbnb, międzynarodowa platforma internetowa, umożliwiająca wynajmem mieszkań apeluje do miasta Nowy Jork o ponowne rozpatrzenie przepisów dotyczących wynajmu krótkoterminowego - informuje agencja Reuters. Zdaniem firmy wprowadzony w minionym roku zmiany nie poprawiły sytuacji na tamtejszym rynku najmu mieszkań, a taki miała cel.

Popularna platforma prosi Nowy Jork o zmianę decyzji. "Nie rozwiązała kryzysu mieszkaniowego"

Popularna platforma prosi Nowy Jork o zmianę decyzji. "Nie rozwiązała kryzysu mieszkaniowego"

Źródło:
Reuters

Wejście w życie nowelizacji systemu kaucyjnego, co zgodnie z założeniami ma nastąpić od początku 2025 roku, nie wydaje się możliwe - przestrzega Rządowe Centrum Legislacji. RCL argumentuje, że powodem jest obecny etap prac nad projektem ustawy oraz obowiązek notyfikowania go Komisji Europejskiej.

Problemy z systemem kaucyjnym. "Wydaje się niemożliwe"

Problemy z systemem kaucyjnym. "Wydaje się niemożliwe"

Źródło:
PAP

Były szef Volkswagena, Martin Winterkorn, po dziewięciu latach od wybuchu tak zwanej afery dieselgate stanął we wtorek przed sądem - donosi Reuters. Chodzi o fałszowanie testów emisji spalin w silnikach spalinowych tego producenta samochodów w latach 2009-2015. "Proces odbywa się w momencie, gdy przyszłość niemieckich oddziałów Volkswagena stoi pod znakiem zapytania z powodu potężnego cięcia kosztów" - pisze Reuters.

Był odpowiedzialny za dieselgate. Były szef Volkswagena stanął przed sądem

Był odpowiedzialny za dieselgate. Były szef Volkswagena stanął przed sądem

Źródło:
Reuters

Centroprawicowy rząd Szwecji zapowiedział we wtorek zniesienie od przyszłego roku podatku lotniczego, doliczanego do cen biletów. Zdaniem polityków danina, mająca zniechęcić pasażerów do latania, obniżyła konkurencyjność szwedzkich lotnisk.

Szwecja znosi podatek lotniczy. Miał zaszkodzić zamiast pomóc

Szwecja znosi podatek lotniczy. Miał zaszkodzić zamiast pomóc

Źródło:
PAP

Projekt Ministerstwa Rozwoju i Technologii dotyczący kredytu mieszkaniowego zero procent jest najbardziej zaawansowany i on będzie oceniony najszybciej - poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Dodał, że byłby zdziwiony, gdyby projekt ten nie uzyskał poparcia w Sejmie. W koalicji ścierają się różne wizje tego, jak ma wyglądać wsparcie programów mieszkaniowych.

Premier wskazał, który program wsparcia kredytów będzie miał największe szanse

Premier wskazał, który program wsparcia kredytów będzie miał największe szanse

Źródło:
PAP, tvn24.pl