"Czasami są to drobiazgi, ale mogą one kosztować utratę naszych oszczędności życia"

Źródło:
PAP

Kłódka na pasku adresu strony internetowej to mit dający nam złudne poczucie bezpieczeństwa - powiedziała Iwona Prószyńska z CERT Polska NASK. Dodała, że większość stron phishingowych ma w adresie kłódkę, a kluczem do bezpieczeństwa jest sprawdzanie możliwych różnic w adresie strony.

Trwające wyprzedaże i promocje, które rozpoczęły się jeszcze przed odbywającym się co roku Black Friday, to także okazja dla cyberprzestępców. Każdego roku, w ostatnim kwartale, eksperci CERT Polska, działającego w strukturach Państwowego Instytutu Badawczego NASK, notują wzrost działalności cyberprzestępców. To m.in. kampanie phishingowe oraz wysyp tzw. fake shopów. Iwona Prószyńska z CERT Polska, zespołu działającego w ramach NASK w rozmowie z PAP zwróciła uwagę, że zagrożenia, na które jesteśmy narażeni zarówno w sieci internetowej, jak i telefonicznej, mają pewien stały scenariusz, tylko nieznacznie modyfikowany przez przestępców. Na ponad 39 tys. incydentów, które CERT Polska obsłużył w poprzednim roku, ponad 25 tys. stanowił tzw. phishing, czyli fałszywy e-mail, SMS lub połączenie telefoniczne, w którym cyberprzestępcy podszywają się pod znaną firmę lub instytucję.

Socjotechniki są podstawą przy oszustwach

- Obserwujemy pewną sezonowość działania cyberprzestępców. Okres przedświąteczny, czy okres Black Friday, to m.in. wysyp SMS-ów np. związanych z dostarczeniem przesyłki, bo w tym czasie większość z nas czeka na paczkę. W okresie składania zeznań podatkowych przychodzą SMS-y namawiające do sprawdzania wysokości zwrotów podatkowych, a gdy jest sezon grypowy, trafiają do nas fałszywe wiadomości z e-receptami. Cyberprzestępcy są kreatywni i próbują dostosować się do okoliczności, ale wciąż używają tych samych narzędzi, żeby łatwiej do nas dotrzeć - powiedziała Iwona Prószyńska. Ekspertka zauważyła, że wśród metod dostarczania phishingu najpopularniejsze są SMS-y i e-maile, bo jest to najtańszy i najskuteczniejszy sposób, który pozwala przestępcom dotrzeć do bardzo dużej liczby osób w krótkim czasie. - Takie kampanie mają masowy charakter, bo w dużej grupie osób, zawsze znajdzie się ktoś, kto czeka na paczkę, kto właśnie wyszedł od lekarza i być może czeka na e-receptę, zawsze będzie ktoś, kto jest ciekawy, jaki zwrot podatku dostanie - mówi Prószyńska. I dodaje, że takie oszustwo polega na tym, że - najczęściej w SMS-ie dostajemy link, pod którym np. mamy dopłacić niewielką kwotę za dostawę paczki. - Ta niewielka kwota to sztuczka, która pozwala uśpić naszą czujność. Naszą czujność pozwala także uśpić podpieranie się autorytetem znanych firm, instytucji publicznych lub banków. To element wspólny wszystkich phishingów - zaznacza Prószyńska. Zwraca także uwagę, że najczęściej w takich wiadomościach pojawia się również element socjotechniczny, jak np. "zapłać dzisiaj, bo przesyłka wróci do nadawcy", "zapłać, bo odetniemy ci prąd", "odbierz e-receptę, bo za chwilę będzie nieaktywna".

- Czyli mamy presję związaną z upływem czasu i kolejny zabieg - stosunkowo niska kwota do przelania. W ten sposób jesteśmy kierowani na stronę o charakterze phishingowym. Samo kliknięcie w link przeważnie nie niesie dla nas negatywnych konsekwencji. Pojawiają się one dopiero wtedy, gdy jesteśmy na stronie, która wizualnie jest przygotowana bardzo dobrze. Może wyglądać jak strona naszego banku, jak strona, z której korzystamy do płatności online. Może ją przypominać jeden do jednego. To, co ją odróżnia to pasek adresu - zaznacza Prószyńska.

Czytaj także: Szef UOKiK: Sprzedawcy dwoją się i troją. Zaczynaliśmy od jednego dnia, teraz mamy tygodnie

Nie daj się zwieść kłódce

Ekspertka wyjaśnia, że może to być zarówno zupełnie inny adres domeny, albo tylko różnica w jednym znaku, np. zamiast "o" będzie "0". - Czasami są to drobiazgi, ale mogą one kosztować utratę naszych oszczędności życia, bo jeśli na tej podstawionej stronie podamy login i hasło do bankowości elektronicznej, nasze konto stanie otworem dla przestępców - mówi. Prószyńska podkreśla również, że użytkownicy nie powinni mieć uśpionej czujności, gdy na pasku adresu widzą kłódkę informującą o szyfrowaniu strony.

- Kłódka w adresie to mit cyberbezpieczeństwa. Ona daje złudzenie bezpieczeństwa, bo ciągle kojarzy nam się, że jak widzimy zieloną kłódeczkę to jesteśmy bezpieczni. Nic bardziej mylnego. Kłódka mówi tylko o tym, że połączenie jest szyfrowane. Większość stron phishingowych, które wpisujemy na Listę ostrzeżeń ma kłódeczkę - zaznaczyła. Dodała, że CERT Polska stara się walczyć z "mitem kłódki". - To nie kłódka, a adres jest kluczem do naszego bezpieczeństwa - powiedziała. Zwróciła też uwagę, że kolejna metodą dostarczania phishingu są e-maile i dodała, że takie wiadomości mogą być bardzo zaawansowane i często adresowane są do konkretnych odbiorców. Chodzi o wyłudzenia przelewów, bądź o zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem. I jeden, i drugi typ wiadomości od oszustów można zgłaszać do CERT Polska. W przypadku SMS-ów najprościej zrobić to przekazując wiadomość na działający od tego tygodnia numer 8080. W przypadku e-maili można to zrobić wypełniając formularz na stronie incydent.cert.pl. Prószyńska zaznaczyła, że w ostatnim kwartale roku eksperci obserwują wzmożony ruch cyberprzestępców zarówno w zakresie phishingu, ale też obserwują więcej stron fałszywych sklepów online.

- Fake shopy to zjawisko sezonowe, np. tuż po wybuchu wojny w Ukrainie pojawiła się groźba odcięcia dostaw węgla, a problemy z dostawami były zagrożeniem, o którym dużo słyszeliśmy w mediach. W odpowiedzi pojawiły się fałszywe sklepy z węglem, które oferowały ten surowiec nieco taniej niż sklepy prawdziwych firm. Na obawie, że węgla nie będzie te fałszywe sklepy zyskiwały - powiedziała. Zwróciła też uwagę, że wysyp takich sklepów zaobserwowano w zeszłym tygodniu. Tym razem przestępcy podszywali się pod znane marki odzieżowe, jak Reserved, Wojas, Mohito, czy Sinsay. Sklepy online wizualnie wyglądały bardzo dobrze. Miały dokładnie te same artykuły, które można kupić na oryginalnych stronach.

Czytaj też: Koniec z pseudopromocjami? To pierwszy taki Black Friday

Weryfikuj dane o sklepie, np. dane kontaktowe

Ekspertka zaapelowała, by szczególnie w okresie Black Friday sprawdzać na stronach sklepów ich dane, np. czy jest tam podany telefon do sklepu, czy dane można zweryfikować w powszechnie dostępnych rejestrach.

- Jeżeli nazwa sklepu ma się nijak do nazwy marki, to powinno to wzbudzić naszą czujność - powiedziała. Dodała, by sprawdzać również, jakie oferują metody płatności, np. czy jest dostępna płatność za pobraniem przy odbiorze. - Większość fake shopów nie oferuje takiej możliwości - wskazała.

Warto jednak pamiętać, że istnieją fałszywe sklepy, które oferują taką płatność, ale zazwyczaj praktykują przesyłanie innego towaru niż faktycznie został zamówiony. Dlatego to jedynie wskazówka, którą powinniśmy rozpatrywać w kontekście innych sygnałów, że możemy mieć do czynienia z fałszywym sklepem. - Jeżeli jesteśmy odsyłani na stronę, na którą mamy dokonać opłaty za dany przedmiot sprawdźmy, czy to jest rzeczywiście strona naszego banku bądź zaufanego operatora płatności. Jeżeli chcemy zweryfikować opinie o jakimś sklepie to patrzmy na nie przez pewien filtr. Jeżeli bardzo dużo tych opinii pojawiło się w jednym czasie, są napisane podobnym do siebie językiem, to nie jest to do końca wiarygodne źródło informacji - zaznaczyła. Dodała, że klienci powinni również uważać na wszelkie "wyjątkowe okazje", "gorące oferty", "ostatni przedmiot". - Jeżeli ta oferta jest zbyt dobra, żeby być prawdziwą, to prawdopodobnie jest to oszustwo - powiedziała. W jej ocenie, w przypadku phishingu kluczowe jest zweryfikowanie nadawcy.

- Jeżeli dostajemy - nawet ze znanej firmy - fakturę do opłacenia, a nie przypominamy sobie, że mamy jakąś opłatę do zrobienia, to zweryfikujmy to u tego nadawcy; zadzwońmy i potwierdźmy, bo powściągliwość w działaniu i weryfikacja może nas uchronić przed konsekwencjami - zaapelowała i przestrzegła również przed wyciekami danych.

Sprawdź też: Zmiany w zakazie handlu. IKEA komentuje

Jak zabezpieczyć się na wyciek danych

To najczęściej z nich przestępcy mają nasze adresy e-mail, numery telefonów, czy hasła do wszelkiego rodzaju serwisów.

- Takie wycieki to realne zagrożenie i jeśli mamy jedno hasło do poczty, bankowości online i social mediów oraz do sklepu internetowego, to jeśli ono wycieknie, zostawiamy cyberprzestępcy "otwarte drzwi" do pozostałych serwisów, z których korzystamy - powiedziała. Podkreśliła, że lekarstwem na to zagrożenie jest unikatowe hasło do każdego z serwisów.

- Jedno hasło per serwis po to, żeby w sytuacji wycieku nie okazało się, że wszystkie nasze zasoby są od razu otwarte dla oszusta. To hasło musi być odpowiednio mocne. Dziś wiemy już, że mocne hasło to wcale nie hasło złożone ze znaków specjalnych, czy dużych i małych literek. Hasło bezpieczne to hasło długie. To może być zdanie, które się nam kojarzy z jakimś okresem naszego dzieciństwa, nieco przeinaczone po to, żeby nie dało się go łatwo odgadnąć metodą słownikową, np. "moja b@bcia robiła najlepszy dżem z fioletowych porzeczek!". To jest hasło bardzo trudne do złamania - oceniła. Jednocześnie wskazała, że mocne hasło "nie uchroni nas jednak przed tym, że może ono wyciec". - Ale jeżeli będziemy mieli włączona weryfikację dwuetapową, to przestępca - nawet mając to hasło - nie dostanie się na naszą pocztę, czy social media, bo zawsze będzie mu brakowało tego drugiego składnika. To może być zewnętrzny klucz, który wsuwamy w miejsce na USB, to może być kod, który dostajemy w aplikacji bądź SMS-em. Ważne, żeby tę weryfikację włączyć wszędzie tam, gdzie jest to możliwe - powiedziała.

Rośnie świadomość internautów

- W zeszłym roku mieliśmy ponad 322 tys. zgłoszeń. To świadczy oczywiście o tym, że cyberprzestępcy nie próżnują i intensywnie działają w polskiej cyberprzestrzeni, ale to świadczy też o tym, że te 322 tys. razy ktoś rozpoznał ich działania i co więcej wiedział, do jakiej instytucji może przyjść ze swoją wątpliwością czy to faktycznie jest oszustwo, czy nie - podkreśliła Prószyńska. - Z tych liczb, które u niektórych wywołują wyłącznie przerażenie, ja wyciągam też pozytywny trochę wniosek, że jednak nasza cyberświadomość rośnie. To dobrze, bo reagując możemy chronić tych, którzy być może nie rozpoznali tego oszustwa - oceniła. Jak informuje CERT Polska, już w 2021 roku ponad 5-krotnie, w stosunku do poprzedniego roku, wzrosła liczba incydentów cyberbezpieczeństwa związanych z oszustwami na najpopularniejszych polskich portalach zakupowych. W 2022 roku liczba realnych incydentów tego typu była już, w porównaniu do 2020 roku, niemal 7-krotnie wyższa. Od 2019 roku lawinowo rośnie także fala przestępstw polegających na tworzeniu fałszywych sklepów internetowych, wyłudzających dane dostępowe do kont bankowych ich klientów. W 2020 roku, w porównaniu do roku 2018, ich liczba wzrosła aż o 1256 punktów procentowych, ale nawet porównanie roku 2022 z ubiegłym nadal wykazuje zwiększenie liczby portali podszywających się pod sklepy online o 34 p.p.

Autorka/Autor:JW/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kanadyjskie sklepy rezygnują z zamawiania amerykańskich towarów, na popularności zyskuje jednocześnie akcja "Kupuj kanadyjskie" - informuje Reuters. Ma to związek z wcześniejszymi deklaracjami prezydenta Donalda Trumpa dotyczącymi przyłączenia północnego sąsiada do USA oraz cłami na produkty importowane z Kanady.

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Źródło:
Reuters

Czy Wielkanoc 2025 będzie droższa niż ubiegłoroczna? Eksperci zwracają uwagę, że więcej - i to znacznie - trzeba będzie zapłacić za masło czy jaja. Podrożały także pieczywo i wędliny. Tańsze natomiast mogą być ziemniaki, mąka czy majonez.

Skok nawet o 30 procent. Co podrożało, co potaniało

Skok nawet o 30 procent. Co podrożało, co potaniało

Źródło:
tvn24.pl

Jens Stoltenberg, były szef NATO, ostrzegł, że cła zapowiadane przez Donalda Trumpa i wojna handlowa mogą doprowadzić do powtórki z Wielkiego Kryzysu. - Tego typu historyczne porównania przypominają nam, o co toczy się gra i że zmierzamy w kierunku zupełnie nowego porządku świata - stwierdził w wywiadzie dla norweskiego Aftenposten.

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Źródło:
PAP

Siedemnaście samochodów marki Tesla spłonęło w salonie tej firmy w Rzymie w pożarze, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek - podała agencja Ansa. Śledczy nie wykluczają podpalenia.

Duży pożar w salonie Tesli

Duży pożar w salonie Tesli

Źródło:
PAP

Audyty i kontrole wykazały, że działania zarządcze prowadzone od stycznia 2016 do lutego 2024 roku miały wygenerować miliardowe straty - poinformował w poniedziałek Orlen. Koncern przekazał, że w związku z tym skierowano kolejne zawiadomienia do prokuratury.

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

Źródło:
PAP

Wynagrodzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego wzrosło w 2024 roku o 4,1 procent do poziomu niemal 1,4 miliona złotych - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej banku centralnego.

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Źródło:
PAP

Eksperci z Goldman Sachs zredukowali prognozę docelowego poziomu indeksu giełdowego S&P 500 na koniec roku do 5700 punktów z wcześniejszych 6200 punktów, wskazując na pogarszające się perspektywy wzrostu gospodarczego w USA oraz zwiększone ryzyko recesji.

Tąpnięcie w prognozach. Wielki bank zmienia zdanie

Tąpnięcie w prognozach. Wielki bank zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego niedozwolonego ustalania cen sprzętu AGD marki Electrolux oraz AEG. Urzędnicy przeprowadzili przeszukania w siedzibach Electrolux Poland oraz właścicieli sklepów: RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert.

Przeszukania w znanych firmach. Podejrzenie zmowy cenowej

Przeszukania w znanych firmach. Podejrzenie zmowy cenowej

Źródło:
tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku, a w porównaniu z ubiegłym miesiącem wzrosły o 0,1 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce

Tak rosną ceny w Polsce

Źródło:
PAP

Katarzyna Nowakowska, wiceszefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powiedziała, że w resorcie powstał projekt zmieniający częstotliwość weryfikacji kryteriów dochodowych w pomocy społecznej. Ma być ona przeprowadzana każdego roku, a nie co trzy lata.

Zapowiedź zmian w pomocy społecznej. "Wysłaliśmy już wniosek"

Zapowiedź zmian w pomocy społecznej. "Wysłaliśmy już wniosek"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Kultury zaczerniło najbardziej bulwersujące fragmenty raportu z kontroli w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Chodzi o wielomilionowe pensje byłego prezesa Jacka Bromskiego i dyrektorki biura SFP. "Gazeta Wyborcza" dotarła do pełnej wersji kontroli w SFP. W ocenie Bromskiego dokument "zawiera szereg nieprawdziwych lub nieuprawnionych stwierdzeń".

Kolosalne zarobki w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich

Kolosalne zarobki w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich

Źródło:
PAP

Program Czyste Powietrze startuje w nowej odsłonie. W niej pojawia się między innymi obowiązkowy audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji. Wykreślono także dotacje dla pieców gazowych. Przewidziano także wprowadzenie "opiekunów" w procesie ocieplania domu.

Można uzyskać nawet 170 tysięcy. Nowa odsłona rządowego programu

Można uzyskać nawet 170 tysięcy. Nowa odsłona rządowego programu

Źródło:
PAP

Popularna japońska sieć restauracji Sukiya zamknęła w tym tygodniu niemal wszystkie swoje lokale w celu przeprowadzenia czyszczenia. Wcześniej w jedzeniu serwowanym w restauracjach sieci znaleziono szczura i robaka.

Szczur w misce zupy. Zamknęli prawie dwa tysiące lokali

Szczur w misce zupy. Zamknęli prawie dwa tysiące lokali

Źródło:
CNN

Banki zarabiają czterokrotnie więcej niż średnio w ciągu ostatnich 15 lat, głównie dzięki bardzo wysoko oprocentowanym kredytom - napisała ministra funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że w ten sposób nie wspierają, ale "duszą" polski rozwój.

"Zarabiają kuriozalnie dużo". Ministra pokazuje wykres

"Zarabiają kuriozalnie dużo". Ministra pokazuje wykres

Źródło:
PAP

W sprawie grupy HRE Investments w łódzkiej prokuraturze trwają przesłuchania kilku tysięcy osób, które nie otrzymały obiecanych mieszkań lub nie wypłacono im odsetek od zainwestowanych pieniędzy. - Nie neguję tego, że mamy opóźnienia. Za to przepraszam, jest mi bardzo przykro, ale też jestem zdeterminowany, żeby problemy płynnościowe rozwiązać - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Michał Sapota, szef firmy. Innego zdania jest Michał Cebula, wspólnik. - Po odebraniu władzy Michałowi Sapocie i przeprowadzeniu audytu pojawi się realny potencjał na postępowanie sanacyjne - stwierdza.

Kłopoty tysięcy klientów z całej Polski. "Nie mam pojęcia, czy odzyskam pieniądze" 

Kłopoty tysięcy klientów z całej Polski. "Nie mam pojęcia, czy odzyskam pieniądze" 

Źródło:
tvn24.pl

Musimy walczyć o dodatkowy dzień urlopu dla tych, którzy planują dziecko - powiedział w sobotę na spotkaniu w Płocku kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu proponuje, by taki dzień był wykorzystywany na szkolenie rodziców, na przykład z bezpieczeństwa cyfrowego.

Hołownia proponuje dodatkowy urlop "dla tych, którzy planują dziecko"

Hołownia proponuje dodatkowy urlop "dla tych, którzy planują dziecko"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie studentów w Polsce wzrosło w ciągu roku o ponad 190 złotych. Wynosi około 3,6 tysiąca złotych netto - wynika z badania przygotowanego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Najwyższymi zarobkami w kraju mogą pochwalić się studenci z Wrocławia.

Tyle zarabiają studenci w Polsce

Tyle zarabiają studenci w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Donald Trump stwierdził, że nie przejmuje się tym, czy ceny importowanych aut wzrosną z powodu ogłoszonych przez niego ceł. Jego zdaniem podwyżki mogą być nawet korzystne, gdyż zachęcą do kupowania samochodów produkowanych w USA.

Trump: nie obchodzi mnie, czy podniosą ceny

Trump: nie obchodzi mnie, czy podniosą ceny

Źródło:
CNN

Niemcy zyskały dodatkowy bilion euro praktycznie za darmo dzięki pozytywnej reakcji rynków obligacji na ich "historyczny" projekt dotyczący planowanych wydatków - stwierdził szef rady nadzorczej Deutsche Banku Alexander Wynaendts.

Największa gospodarka Europy i bilion euro "bez dodatkowych kosztów"

Największa gospodarka Europy i bilion euro "bez dodatkowych kosztów"

Źródło:
Bloomberg

W sobotę przeciwnicy Elona Muska ponownie zebrali się przed salonami Tesli w USA, by wyrazić sprzeciw wobec jego działań w amerykańskiej administracji. Celem akcji "Tesla Takedown" jest także dalsze osłabienie sprzedaży samochodów produkowanych przez firmę miliardera.

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Źródło:
PAP

Mieszkanie jest prawem, a nie towarem. Ono jest po to, aby w nim żyć, a nie po to, aby było maszynką do robienia pieniędzy - stwierdziła w niedzielę kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat. Zabrała głos także w sprawie dopłat do kredytów i podatku katastralnego.

Biejat: tak dla podatku katastralnego

Biejat: tak dla podatku katastralnego

Źródło:
PAP

W 2024 roku eksport high-tech, czyli towarów wysokich technologii, odnotował wzrost trzynasty rok z rzędu, osiągając rekordową wartość 37,25 miliarda euro - wynika z raportu Polskiego Funduszu Rozwoju. Coraz większą rolę w tym sukcesie odgrywa uzbrojenie.

Rekord w eksporcie technologii. "Najwyższy poziom w historii"

Rekord w eksporcie technologii. "Najwyższy poziom w historii"

Źródło:
PAP

Polska jest drugim największym rynkiem zbytu Thermomiksa, wielofunkcyjnego i kosztownego robota kuchennego. Ale to niejedyny sprzęt, który zdobywa polskie kuchnie. W kolejce są między innymi airfryery, czyli beztłuszczowe frytkownice. - Kupując robota kuchennego czy inne sprzęty, tak naprawdę kupujemy obietnicę: będziemy mieli więcej czasu, zjemy w domu dania jak w restauracji, bardziej sprawiedliwie podzielimy obowiązki domowe. Czy tak rzeczywiście jest? Nie zawsze - stwierdza Agata Bachórz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"

Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk ogłosił w nocy z piątku na sobotę, że właścicielem platformy X stał się jego start-up xAI, zajmujący się sztuczną inteligencją. 

X zmienia właściciela. Jest komunikat Muska

X zmienia właściciela. Jest komunikat Muska

Źródło:
PAP

Szeroka oferta dostępnych mieszkań oraz niewielki popyt sprawiają, że sprzedający są coraz częściej skłonni do negocjacji cen - przekazali autorzy raportu Metrohouse. W co dziesiątej transakcji na rynku wtórnym, przeprowadzonej w lutym i marcu bieżącego roku, odnotowano obniżki sięgające 20 procent.

Na to czekali kupujący, właściciele zaskoczeni

Na to czekali kupujący, właściciele zaskoczeni

Źródło:
PAP

Premier Robert Fico uważa, że amerykańskie cła mogą poważnie zaszkodzić słowackim zakładom Volkswagena czy Land Rovera. W piątkowym nagraniu ocenił również, że Unia Europejska powinna podjąć w tej sprawie środki odwetowe.

"Jesteśmy światową czołówką". Decyzja Trumpa uderzy w sąsiada Polski

"Jesteśmy światową czołówką". Decyzja Trumpa uderzy w sąsiada Polski

Źródło:
PAP

Spółka Stilo Energy, specjalizująca się w instalacji paneli fotowoltaicznych, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Jednocześnie zarząd zapowiada nowy plan restrukturyzacyjny.

Firma od fotowoltaiki składa wniosek o upadłość

Firma od fotowoltaiki składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP, tvn24.pl