"Czasami są to drobiazgi, ale mogą one kosztować utratę naszych oszczędności życia"

Źródło:
PAP

Kłódka na pasku adresu strony internetowej to mit dający nam złudne poczucie bezpieczeństwa - powiedziała Iwona Prószyńska z CERT Polska NASK. Dodała, że większość stron phishingowych ma w adresie kłódkę, a kluczem do bezpieczeństwa jest sprawdzanie możliwych różnic w adresie strony.

Trwające wyprzedaże i promocje, które rozpoczęły się jeszcze przed odbywającym się co roku Black Friday, to także okazja dla cyberprzestępców. Każdego roku, w ostatnim kwartale, eksperci CERT Polska, działającego w strukturach Państwowego Instytutu Badawczego NASK, notują wzrost działalności cyberprzestępców. To m.in. kampanie phishingowe oraz wysyp tzw. fake shopów. Iwona Prószyńska z CERT Polska, zespołu działającego w ramach NASK w rozmowie z PAP zwróciła uwagę, że zagrożenia, na które jesteśmy narażeni zarówno w sieci internetowej, jak i telefonicznej, mają pewien stały scenariusz, tylko nieznacznie modyfikowany przez przestępców. Na ponad 39 tys. incydentów, które CERT Polska obsłużył w poprzednim roku, ponad 25 tys. stanowił tzw. phishing, czyli fałszywy e-mail, SMS lub połączenie telefoniczne, w którym cyberprzestępcy podszywają się pod znaną firmę lub instytucję.

Socjotechniki są podstawą przy oszustwach

- Obserwujemy pewną sezonowość działania cyberprzestępców. Okres przedświąteczny, czy okres Black Friday, to m.in. wysyp SMS-ów np. związanych z dostarczeniem przesyłki, bo w tym czasie większość z nas czeka na paczkę. W okresie składania zeznań podatkowych przychodzą SMS-y namawiające do sprawdzania wysokości zwrotów podatkowych, a gdy jest sezon grypowy, trafiają do nas fałszywe wiadomości z e-receptami. Cyberprzestępcy są kreatywni i próbują dostosować się do okoliczności, ale wciąż używają tych samych narzędzi, żeby łatwiej do nas dotrzeć - powiedziała Iwona Prószyńska. Ekspertka zauważyła, że wśród metod dostarczania phishingu najpopularniejsze są SMS-y i e-maile, bo jest to najtańszy i najskuteczniejszy sposób, który pozwala przestępcom dotrzeć do bardzo dużej liczby osób w krótkim czasie. - Takie kampanie mają masowy charakter, bo w dużej grupie osób, zawsze znajdzie się ktoś, kto czeka na paczkę, kto właśnie wyszedł od lekarza i być może czeka na e-receptę, zawsze będzie ktoś, kto jest ciekawy, jaki zwrot podatku dostanie - mówi Prószyńska. I dodaje, że takie oszustwo polega na tym, że - najczęściej w SMS-ie dostajemy link, pod którym np. mamy dopłacić niewielką kwotę za dostawę paczki. - Ta niewielka kwota to sztuczka, która pozwala uśpić naszą czujność. Naszą czujność pozwala także uśpić podpieranie się autorytetem znanych firm, instytucji publicznych lub banków. To element wspólny wszystkich phishingów - zaznacza Prószyńska. Zwraca także uwagę, że najczęściej w takich wiadomościach pojawia się również element socjotechniczny, jak np. "zapłać dzisiaj, bo przesyłka wróci do nadawcy", "zapłać, bo odetniemy ci prąd", "odbierz e-receptę, bo za chwilę będzie nieaktywna".

- Czyli mamy presję związaną z upływem czasu i kolejny zabieg - stosunkowo niska kwota do przelania. W ten sposób jesteśmy kierowani na stronę o charakterze phishingowym. Samo kliknięcie w link przeważnie nie niesie dla nas negatywnych konsekwencji. Pojawiają się one dopiero wtedy, gdy jesteśmy na stronie, która wizualnie jest przygotowana bardzo dobrze. Może wyglądać jak strona naszego banku, jak strona, z której korzystamy do płatności online. Może ją przypominać jeden do jednego. To, co ją odróżnia to pasek adresu - zaznacza Prószyńska.

Czytaj także: Szef UOKiK: Sprzedawcy dwoją się i troją. Zaczynaliśmy od jednego dnia, teraz mamy tygodnie

Nie daj się zwieść kłódce

Ekspertka wyjaśnia, że może to być zarówno zupełnie inny adres domeny, albo tylko różnica w jednym znaku, np. zamiast "o" będzie "0". - Czasami są to drobiazgi, ale mogą one kosztować utratę naszych oszczędności życia, bo jeśli na tej podstawionej stronie podamy login i hasło do bankowości elektronicznej, nasze konto stanie otworem dla przestępców - mówi. Prószyńska podkreśla również, że użytkownicy nie powinni mieć uśpionej czujności, gdy na pasku adresu widzą kłódkę informującą o szyfrowaniu strony.

- Kłódka w adresie to mit cyberbezpieczeństwa. Ona daje złudzenie bezpieczeństwa, bo ciągle kojarzy nam się, że jak widzimy zieloną kłódeczkę to jesteśmy bezpieczni. Nic bardziej mylnego. Kłódka mówi tylko o tym, że połączenie jest szyfrowane. Większość stron phishingowych, które wpisujemy na Listę ostrzeżeń ma kłódeczkę - zaznaczyła. Dodała, że CERT Polska stara się walczyć z "mitem kłódki". - To nie kłódka, a adres jest kluczem do naszego bezpieczeństwa - powiedziała. Zwróciła też uwagę, że kolejna metodą dostarczania phishingu są e-maile i dodała, że takie wiadomości mogą być bardzo zaawansowane i często adresowane są do konkretnych odbiorców. Chodzi o wyłudzenia przelewów, bądź o zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem. I jeden, i drugi typ wiadomości od oszustów można zgłaszać do CERT Polska. W przypadku SMS-ów najprościej zrobić to przekazując wiadomość na działający od tego tygodnia numer 8080. W przypadku e-maili można to zrobić wypełniając formularz na stronie incydent.cert.pl. Prószyńska zaznaczyła, że w ostatnim kwartale roku eksperci obserwują wzmożony ruch cyberprzestępców zarówno w zakresie phishingu, ale też obserwują więcej stron fałszywych sklepów online.

- Fake shopy to zjawisko sezonowe, np. tuż po wybuchu wojny w Ukrainie pojawiła się groźba odcięcia dostaw węgla, a problemy z dostawami były zagrożeniem, o którym dużo słyszeliśmy w mediach. W odpowiedzi pojawiły się fałszywe sklepy z węglem, które oferowały ten surowiec nieco taniej niż sklepy prawdziwych firm. Na obawie, że węgla nie będzie te fałszywe sklepy zyskiwały - powiedziała. Zwróciła też uwagę, że wysyp takich sklepów zaobserwowano w zeszłym tygodniu. Tym razem przestępcy podszywali się pod znane marki odzieżowe, jak Reserved, Wojas, Mohito, czy Sinsay. Sklepy online wizualnie wyglądały bardzo dobrze. Miały dokładnie te same artykuły, które można kupić na oryginalnych stronach.

Czytaj też: Koniec z pseudopromocjami? To pierwszy taki Black Friday

Weryfikuj dane o sklepie, np. dane kontaktowe

Ekspertka zaapelowała, by szczególnie w okresie Black Friday sprawdzać na stronach sklepów ich dane, np. czy jest tam podany telefon do sklepu, czy dane można zweryfikować w powszechnie dostępnych rejestrach.

- Jeżeli nazwa sklepu ma się nijak do nazwy marki, to powinno to wzbudzić naszą czujność - powiedziała. Dodała, by sprawdzać również, jakie oferują metody płatności, np. czy jest dostępna płatność za pobraniem przy odbiorze. - Większość fake shopów nie oferuje takiej możliwości - wskazała.

Warto jednak pamiętać, że istnieją fałszywe sklepy, które oferują taką płatność, ale zazwyczaj praktykują przesyłanie innego towaru niż faktycznie został zamówiony. Dlatego to jedynie wskazówka, którą powinniśmy rozpatrywać w kontekście innych sygnałów, że możemy mieć do czynienia z fałszywym sklepem. - Jeżeli jesteśmy odsyłani na stronę, na którą mamy dokonać opłaty za dany przedmiot sprawdźmy, czy to jest rzeczywiście strona naszego banku bądź zaufanego operatora płatności. Jeżeli chcemy zweryfikować opinie o jakimś sklepie to patrzmy na nie przez pewien filtr. Jeżeli bardzo dużo tych opinii pojawiło się w jednym czasie, są napisane podobnym do siebie językiem, to nie jest to do końca wiarygodne źródło informacji - zaznaczyła. Dodała, że klienci powinni również uważać na wszelkie "wyjątkowe okazje", "gorące oferty", "ostatni przedmiot". - Jeżeli ta oferta jest zbyt dobra, żeby być prawdziwą, to prawdopodobnie jest to oszustwo - powiedziała. W jej ocenie, w przypadku phishingu kluczowe jest zweryfikowanie nadawcy.

- Jeżeli dostajemy - nawet ze znanej firmy - fakturę do opłacenia, a nie przypominamy sobie, że mamy jakąś opłatę do zrobienia, to zweryfikujmy to u tego nadawcy; zadzwońmy i potwierdźmy, bo powściągliwość w działaniu i weryfikacja może nas uchronić przed konsekwencjami - zaapelowała i przestrzegła również przed wyciekami danych.

Sprawdź też: Zmiany w zakazie handlu. IKEA komentuje

Jak zabezpieczyć się na wyciek danych

To najczęściej z nich przestępcy mają nasze adresy e-mail, numery telefonów, czy hasła do wszelkiego rodzaju serwisów.

- Takie wycieki to realne zagrożenie i jeśli mamy jedno hasło do poczty, bankowości online i social mediów oraz do sklepu internetowego, to jeśli ono wycieknie, zostawiamy cyberprzestępcy "otwarte drzwi" do pozostałych serwisów, z których korzystamy - powiedziała. Podkreśliła, że lekarstwem na to zagrożenie jest unikatowe hasło do każdego z serwisów.

- Jedno hasło per serwis po to, żeby w sytuacji wycieku nie okazało się, że wszystkie nasze zasoby są od razu otwarte dla oszusta. To hasło musi być odpowiednio mocne. Dziś wiemy już, że mocne hasło to wcale nie hasło złożone ze znaków specjalnych, czy dużych i małych literek. Hasło bezpieczne to hasło długie. To może być zdanie, które się nam kojarzy z jakimś okresem naszego dzieciństwa, nieco przeinaczone po to, żeby nie dało się go łatwo odgadnąć metodą słownikową, np. "moja b@bcia robiła najlepszy dżem z fioletowych porzeczek!". To jest hasło bardzo trudne do złamania - oceniła. Jednocześnie wskazała, że mocne hasło "nie uchroni nas jednak przed tym, że może ono wyciec". - Ale jeżeli będziemy mieli włączona weryfikację dwuetapową, to przestępca - nawet mając to hasło - nie dostanie się na naszą pocztę, czy social media, bo zawsze będzie mu brakowało tego drugiego składnika. To może być zewnętrzny klucz, który wsuwamy w miejsce na USB, to może być kod, który dostajemy w aplikacji bądź SMS-em. Ważne, żeby tę weryfikację włączyć wszędzie tam, gdzie jest to możliwe - powiedziała.

Rośnie świadomość internautów

- W zeszłym roku mieliśmy ponad 322 tys. zgłoszeń. To świadczy oczywiście o tym, że cyberprzestępcy nie próżnują i intensywnie działają w polskiej cyberprzestrzeni, ale to świadczy też o tym, że te 322 tys. razy ktoś rozpoznał ich działania i co więcej wiedział, do jakiej instytucji może przyjść ze swoją wątpliwością czy to faktycznie jest oszustwo, czy nie - podkreśliła Prószyńska. - Z tych liczb, które u niektórych wywołują wyłącznie przerażenie, ja wyciągam też pozytywny trochę wniosek, że jednak nasza cyberświadomość rośnie. To dobrze, bo reagując możemy chronić tych, którzy być może nie rozpoznali tego oszustwa - oceniła. Jak informuje CERT Polska, już w 2021 roku ponad 5-krotnie, w stosunku do poprzedniego roku, wzrosła liczba incydentów cyberbezpieczeństwa związanych z oszustwami na najpopularniejszych polskich portalach zakupowych. W 2022 roku liczba realnych incydentów tego typu była już, w porównaniu do 2020 roku, niemal 7-krotnie wyższa. Od 2019 roku lawinowo rośnie także fala przestępstw polegających na tworzeniu fałszywych sklepów internetowych, wyłudzających dane dostępowe do kont bankowych ich klientów. W 2020 roku, w porównaniu do roku 2018, ich liczba wzrosła aż o 1256 punktów procentowych, ale nawet porównanie roku 2022 z ubiegłym nadal wykazuje zwiększenie liczby portali podszywających się pod sklepy online o 34 p.p.

Autorka/Autor:JW/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych, z czego 99 procent zostało przechwyconych. - Poniedziałek na rynkach powinien być spokojny, możliwe nawet odreagowanie – powiedział w niedzielę główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk. Dodał, że w niedzielę giełda w Izraelu otworzyła się na lekkim plusie.

Jaka będzie reakcja rynków na atak Iranu na Izrael? Eksperci prognozują

Jaka będzie reakcja rynków na atak Iranu na Izrael? Eksperci prognozują

Źródło:
PAP

Rzecznik polskiego przewoźnika Krzysztof Moczulski poinformował o odwołaniu lotów do Tel-Awiwu i Bejrutu. "Ze względu na sytuację polityczną Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały rejsy LO151/2 do Tel-Awiwu i 145/6 do Bejrutu" - poinformował w serwisie X rzecznik prasowy PLL LOT. W niedzielę rano Izrael poinformował o otwarciu przestrzeni powietrznej po nocnym ataku Iranu. Była zamknięta przez siedem godzin.

Loty do Tel-Awiwu i Bejrutu odwołane

Loty do Tel-Awiwu i Bejrutu odwołane

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Węgierski deficyt dusi gospodarkę, a środki z KPO nie uratują Budapesztu od razu. W połowie grudnia Komisja Europejska odblokowała Węgrom 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności z przewidzianych na lata 2021-2027 dla Węgier 22 mld euro. - Dostępne ponad 10 miliardów euro powinno wystarczyć rządowi na najbliższe lata na wsparcie krajowej gospodarki – powiedział Peter Virovacz, główny ekonomista banku ING Hungary odnosząc się do unijnych środków dla Węgier. - Nie zmieni to jednak z dnia na dzień jej stanu – zastrzegł analityk.

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Źródło:
PAP

Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed fałszywi stronami oferującymi rzekomą usługę wydania karty ubezpieczenia. Oszuści próbują podszywać się pod NFZ i liczą na pozyskanie naszych wrażliwych danych, takich jak dane osobowe, czy numery kart.

Podszywają się pod NFZ i próbują wyłudzić dane. Nowy cel oszustów

Podszywają się pod NFZ i próbują wyłudzić dane. Nowy cel oszustów

Źródło:
PAP

Waszyngton i Londyn zakazały w piątek giełdom handlu aluminium, miedzi i niklu produkowanego przez Rosję oraz zakazały importu tych metali do USA i Wielkiej Brytanii. jak zapewniają obydwie strony, zakaz nie blokuje dwustronnych kontraktów, które będą mogły być kontynuowane.

Waszyngton i Londyn mówią "stop" rosyjskim metalom i nakładają sankcje

Waszyngton i Londyn mówią "stop" rosyjskim metalom i nakładają sankcje

Źródło:
PAP

Władimir Putin podpisał dwie ustawy mające na celu wsparcie członków rosyjskich sił zbrojnych walczących na Ukrainie i ich rodzin. "Poprzez wsparcie finansowe dla żołnierzy walczących na Ukrainie i ich rodzin próbuje udobruchać obecnie służących, zachęcić kolejnych do wstąpienia do wojska oraz ograniczyć krytykę ze strony rodzin poległych" - oceniło ten ruch brytyjskie ministerstwo obrony.

Kredyt bez odsetek i gwarancja zatrudnienia dla wdów. Putin "próbuje udobruchać żołnierzy"

Kredyt bez odsetek i gwarancja zatrudnienia dla wdów. Putin "próbuje udobruchać żołnierzy"

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowania w sprawie ceny wódek w Lidlu, Biedronce i w Kauflandzie – poinformował jej rzecznik prasowy prok. Szymon Banna. To konsekwencja zawiadomienia przez Jana Śpiewaka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd zgłosił sprawę do prokuratury. Jak tłumaczy rzeczniczka UOKiK-u, działania sieci "mogą stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych".

Wódka za mniej niż 10 złotych. Prokuratura wszczyna postępowania

Wódka za mniej niż 10 złotych. Prokuratura wszczyna postępowania

Źródło:
PAP

Libertariański prezydent Argentyny Javier Milei po raz pierwszy spotkał się w piątek z szefem Tesli Elonem Muskiem. Rozmawiali o "potrzebie uwolnienia rynków" i "eliminacji przeszkód biurokratycznych" dla inwestycji – ogłosiło biuro Mileia. Tematem miała być też inwestycja Muska w branżę litu – lekkiego metalu wykorzystywanego w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych i innych urządzeń. Argentyna dysponuje jednymi z najbogatszych złóż litu na świecie.

Miliarder Musk i prezydent Argentyny razem. Pierwsze spotkanie "przyjaciół z social mediów"

Miliarder Musk i prezydent Argentyny razem. Pierwsze spotkanie "przyjaciół z social mediów"

Źródło:
Reuters, PAP

Ostrzegamy przed oszustami namawiającymi klientów na nawiązanie połączenia wideo za pomocą zewnętrznych aplikacji - poinformował Toyota Bank Polska na swojej stronie internetowej. Poinstruowano, że należy zakończyć rozmowę, nie logować się na przesłane w wiadomości adresy oraz poinformować infolinię banku o zaistniałej sytuacji.

"Namawiają na połączenie video". Bank ostrzega przed działaniem oszustów

"Namawiają na połączenie video". Bank ostrzega przed działaniem oszustów

Źródło:
tvn24.pl

Na platformie TikTok są ponownie dostępne utwory Taylor Swift. Użytkownicy mogą dodawać jej muzykę do swoich filmów, mimo że muzyka należąca do innych artystów Universal wciąż nie pojawiła się w opcjach wyboru - czytamy portalu stacji BBC.

Koniec sporu z platformą społecznościową. Muzyka Taylor Swift wraca

Koniec sporu z platformą społecznościową. Muzyka Taylor Swift wraca

Źródło:
BBC

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0 - powiedziała w programie #BezKitu w TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wskazała, z pieniędzy Funduszu dochodziło do finansowania wizerunku polityków. Hennig-Kloska podała, że materiały w tej sprawie trafiły do zespołu prokuratorów, który zajmuje się badaniem naruszeń w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Ministra klimatu mówiła też o rozwiązaniach dotyczących cen energii w drugiej połowie 2024 roku.

Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Źródło:
tvn24.pl

- To bardzo bolesna inicjatywa, która miała cel wychowawczy - skomentowała na łamach La Repubblica" adwokatka Federica Viotto. Chodzi o historię mieszkańca Turynu, który wystąpił na drogę sądową przeciwko swojemu 30-letniemu synowi. Mężczyzna nie pracował i nie chciał wyprowadzić się z domu. Sąd przyznał rację ojcu i nakazał młodemu mężczyźnie opuścić dom w ciągu trzech miesięcy.

Ojciec miał dość 30-latka bez pracy. Poszedł do sądu

Ojciec miał dość 30-latka bez pracy. Poszedł do sądu

Źródło:
PAP

Cena soku pomarańczowego w sklepach wzrosła w ciągu roku o jedną trzecią. - W 2023 roku mieliśmy zestaw problemów, które dotknęły dwa kluczowe dla rynku państwa: Brazylię i USA. To, z czym mierzymy się obecnie, to pokłosie tych kłopotów – ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jakub Jakubczak, analityk sektora Food and Agri w BNP Paribas Bank Polska.

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Źródło:
tvn24.pl

Im bliżej majówki, tym drożej na stacjach. Dotyczy to zwłaszcza benzyny bezołowiowej 95 i 98, których ceny poszły w górę o kilka groszy na litrze. Więcej trzeba też zapłacić przy tankowaniu oleju napędowego. Eksperci wskazali na ryzyko dalszych podwyżek cen paliw na stacjach. Wyjątkiem jest autogaz.

Niepokojący trend dla kierowców. "Istnieje ryzyko kilkugroszowych podwyżek"

Niepokojący trend dla kierowców. "Istnieje ryzyko kilkugroszowych podwyżek"

Źródło:
tvn24.pl

Informacja, że chcemy realizować program Mieszkanie na start, wywołała ogromną falę hejtu - stwierdził w czwartek w radiowym wywiadzie Krzysztof Hetman, szef resortu rozwoju i technologii. O dodatkowy komentarz w tej sprawie poprosiliśmy ministerstwo.

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje kredytowe mają być dostępne również w 2024 roku. Sejm w piątek przyjął ustawę w tej sprawie. Teraz trafi ona do prac w Senacie.

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Radio S.A. w likwidacji w piątek wysłało do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego ostateczne przedsądowe wezwanie do wypłaty środków z wpływów abonamentowych. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz z odsetkami.

Wojna o pieniądze z abonamentu. "Działania są bezpodstawne"

Wojna o pieniądze z abonamentu. "Działania są bezpodstawne"

Źródło:
PAP

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – powiedział Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja. W jego ocenie system kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów.

"Olbrzymi projekt" w Polsce. Drugi taki system po Niemczech

"Olbrzymi projekt" w Polsce. Drugi taki system po Niemczech

Źródło:
PAP

Trwa śledztwo w sprawie funkcjonowania w Orlenie zorganizowanej grupy przestępczej ustawiającej przetargi. - Postępowanie zostało wszczęte w listopadzie 2023 roku. Podstawą były materiały przesłane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował w piątek TVN24 prokurator Przemysław Baranowski z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Jak przekazał, gdyby zmowa się udała, szacowane szkody dla płockiego koncernu "szłyby w setki milionów złotych". Jako pierwszy o sprawie poinformował Onet.

Śledztwo w sprawie grupy ustawiającej przetargi w Orlenie. Straty "szłyby w setki milionów złotych"

Śledztwo w sprawie grupy ustawiającej przetargi w Orlenie. Straty "szłyby w setki milionów złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju przedłużyła postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu - prezesa zarządu oraz trzech wiceprezesów. Termin składania ofert został wydłużony do 19 kwietnia, a rozmowy z kandydatami będą przeprowadzane od 22 kwietnia.

Wybór władz PFR się przedłuża. Nowe terminy

Wybór władz PFR się przedłuża. Nowe terminy

Źródło:
PAP

Filip Czernicki został nowym prezesem spółki Centralny Port Komunikacyjny. Takiego wyboru dokonała rada nadzorcza spółki CPK w postępowaniu kwalifikacyjnym. Rada nadzorcza wybrała również Marcina Michalskiego na członka zarządu.

Jest nowy prezes CPK

Jest nowy prezes CPK

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Istnieje co najmniej jeden bardzo ważny powód, dla którego trzeba rozważyć zablokowanie tej floty cieni. Mówimy tutaj o stu, czasami więcej, statkach z ropą. To jest powód ekologiczny. Jest też wystarczająco dużo prawdziwych powodów, dla których te statki nie powinny zostać dopuszczone do transportu na morzu i mam nadzieję, że w tej sprawie szybko dojdziemy do porozumienia - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Urzędy skarbowe już wkrótce zyskają narzędzie do monitorowania handlu na platformach takich jak OLX, Allegro czy Vinted. - Mówimy o podmiotach, które mają powyżej 30 transakcji sprzedaży w trakcie roku - wyjaśnił w Radiu ZET minister finansów Andrzej Domański. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Premier Donald Tusk powołał Mirosława Czekaja na prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego. W ostatnich latach Czekaj pełnił funkcję skarbnika Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie odpowiadał między innymi za politykę finansową, gospodarkę i współpracę z instytucjami finansowymi. Pierwszą wiceprezes BGK została Marta Postuła.

Państwowy bank z nowym prezesem

Państwowy bank z nowym prezesem

Źródło:
PAP

To nie są pieniądze, które jesteśmy w stanie odzyskać - stwierdziła w TVN24 Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego, pytana o wpłacone przez spółkę należącą do Orlenu zaliczki na dostawy ropy. - Runął mit wielkiego Orlenu, który jest potężnym graczem międzynarodowym. Dla niektórych to też jest duży szok - dodała.

"Runął mit wielkiego Orlenu"

"Runął mit wielkiego Orlenu"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt programu dopłat do kredytów hipotecznych, określanego jako Mieszkanie na start. Wyjaśniamy, kto będzie mógł z niego skorzystać oraz ile wyniesie dofinansowanie.

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl