Zarówno polityka fiskalna, jak i monetarna powinny być w Polsce skalibrowane tak, żeby nie dopuścić do utrwalenia się podwyższonej inflacji w Polsce - oceniła w raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Zarekomendowała dla Polski wprowadzenie zmian, w tym w kwestii wieku emerytalnego.
"Polityka makroekonomiczna powinna znaleźć złoty środek. Zarówno polityka fiskalna, jak i monetarna powinny zapewnić, że inflacja nie utrwali się na podwyższonym poziomie" - napisano w cyklicznym raporcie poświęconym Polsce. Dalej dodano, że "Bank centralny powinien nadal zapewniać, że podwyższone oczekiwania inflacyjne nie utrwalą się i być gotowym do dalszych podwyżek stóp procentowych w razie potrzeby".
Zdaniem organizacji wakacje kredytowe nie powinny być kontynuowane w naszym kraju po 2023 roku. W ocenie OECD lepszą opcją pomocy byłoby korzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
Według OECD, tymczasowe pomocowe działania fiskalne w związku z kryzysem energetycznym powinny być kontynuowane, jeżeli są potrzebne. Jednocześnie organizacja widzi przestrzeń do większego ukierunkowania pomocy w przyszłości, żeby uniknąć zwiększania presji inflacyjnej.
OECD proponuje zmiany w wieku emerytalnym
Zdaniem OECD, poprawa bazy dochodowej i wydajności wydatkowej pomogłaby zrównoważyć finanse publiczne w Polsce.
"Obniżone stawki VAT oraz wyłączenia podatkowe mogą być w dalszym stopniu rewidowane, a podobnie jak opodatkowanie nieruchomości" - napisano.
Wzmocnienie ram fiskalnych w Polsce poprzez przegląd reguł fiskalnych w kontekście unijnych reform w obszarze governance oraz ustanowienie rady fiskalnej pomogłoby - zdaniem OECD - utrzymać wiarygodność fiskalną Polski i wspierałoby lepsze oraz bardziej transparentne zarządzanie finansami publicznymi.
OECD postuluje wydłużenie wieku emerytalnego w Polsce i jego zrównanie dla obu płci.
Wiek emerytalny w Polsce
Powszechny wiek emerytalny w Polsce jest zróżnicowany ze względu na płeć i wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.
Rząd PO-PSL wprowadził w 2013 roku reformę, która zakładała, że mężczyźni i kobiety mieli przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. Zmiany były rozłożone w czasie - wiek emerytalny miał wzrastać stopniowo do 2020 roku w przypadku mężczyzn i 2040 w przypadku kobiet. Te zmiany cofnął PiS w roku 2017.
Źródło: PAP