Od 1 czerwca kredytobiorcy mogą korzystać z rządowych wakacji kredytowych dla osób, które spłacają zobowiązania w polskiej walucie. Spłatę kredytu będzie można zawiesić w tym roku na cztery miesiące.
Rozwiązanie dostępne jest dla klientów, którzy zaciągnęli kredyt w złotych przed 1 lipca 2022 roku. Zawieszenie spłaty kredytu będzie możliwe na cztery miesiące: na dwa w okresie od czerwca do sierpnia i na kolejne dwa - od września do grudnia. Wakacje kredytowe wydłużają okres kredytowania o tyle miesięcy, na ile klient zawiesił spłatę kredytu. Wsparcie w postaci wakacji kredytowych na 2024 r jest kontynuacją rozwiązania wprowadzonego w 2022 r. W latach 2022-2023 kredytobiorcy mogli zawiesić łącznie osiem rat.
CZYTAJ TAKŻE: Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą>>>
Wakacje kredytowe. Zasady funkcjonowania
Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 rok, w połowie kwietnia. Wnioski o ich udzielenie można było składać już w maju.
Wakacje w 2024 roku będą przysługiwały osobom, które:
- posiadają kredyt hipoteczny w złotych, który został zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a jego wartość nie przekracza 1,2 mln zł,
- ponoszą wydatki związane z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu (RdD – Rata do Dochodu) w wysokości przekraczającej 30 proc. dochodów (za okres ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku) lub utrzymują co najmniej trójkę dzieci (do 18 roku życia lub do 25 roku życia, gdy kontynuują naukę lub dzieci niepełnosprawnych, bez względu na wiek) - wówczas nie obowiązuje kryterium RdD,
- zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r.,
- kończą spłatę kredytu co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.
Klient przy składaniu wniosku o wakacje kredytowe będzie musiał zadeklarować spełnianie przesłanki odnośnie wartości wskaźnika raty do kredytu pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Oznacza to, że przed złożeniem wniosku będzie trzeba wyliczyć, jaki jest udział raty kredytowej w miesięcznych dochodach.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock