Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.
Od czerwca klienci banków będą mieli możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego w wymiarze dwóch miesięcy od dnia 1 czerwca 2024 r. do dnia 31 sierpnia 2024 r. oraz w wymiarze dwóch miesięcy od dnia 1 września 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r.
Wniosek o wakacje kredytowe w 2024 r. można złożyć w swoim banku pisemnie lub przez bankowość elektroniczną.
Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?
W tym roku kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z wakacji kredytowych, muszą jednak spełnić kilka dodatkowych warunków, co zawęża grono osób uprawnionych do zawieszenia spłaty.
Wakacje w 2024 roku będą przysługiwały osobom, które:
- posiadają kredyt hipoteczny w złotych, który został zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a jego wartość nie przekracza 1,2 mln zł,
- ponoszą wydatki związane z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu (RdD – Rata do Dochodu) w wysokości przekraczającej 30 proc. dochodów (za okres ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku) lub utrzymują co najmniej trójkę dzieci (do 18 roku życia lub do 25 roku życia, gdy kontynuują naukę lub dzieci niepełnosprawnych, bez względu na wiek) - wówczas nie obowiązuje kryterium RdD,
- zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r.,
- kończą spłatę kredytu co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.
Klient przy składaniu wniosku o wakacje kredytowe będzie musiał zadeklarować spełnianie przesłanki odnośnie wartości wskaźnika raty do kredytu pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Oznacza to, że przed złożeniem wniosku będzie trzeba wyliczyć, jaki jest udział raty kredytowej w miesięcznych dochodach.
Wakacje kredytowe - czemu banki odrzucają wnioski?
Małgorzata Łuczak, dyrektor Biura Windykacji Regionalnej i Portfeli Specjalnych Credit Agricole w komentarzu przesłanym tvn24.pl w poniedziałek przekazała, że do banku wpłyneło już niemal 550 wniosków o zawieszenie spłaty rat kredytów hipotecznych. - W blisko 40 przypadkach musieliśmy odmówić realizacji wniosku - dodała.
- Zdarza się, że klient ponownie prosi o zawieszenie raty w miesiącu, który wymienił już we wcześniejszym wniosku. Inne powody nieważności, to niezłożenie wymaganych ustawowo oświadczeń, czy też niezgodne z umową dane osoby składającej wniosek - wyjaśnia Małgorzata Łuczak.
Jak podkreśliła, "czasami klienci przekraczają również dopuszczalny limit liczby rat możliwych do zawieszenia lub wnioskują o zawieszenie spłaty rat kredytu, który ze względu na datę zawarcia nie kwalifikuje się do programu wakacji kredytowych. W każdej sytuacji informujemy klienta, dlaczego nie możemy zrealizować jego prośby".
Jeszcze większe problemy z poprawnym składaniem wniosków przez kredytobiorców odnotował Santander Bank Polska. - Z prowadzonej przez nas analizy dotychczas złożonych wniosków o wakacje kredytowe wynika, iż niemal połowa składana jest przez klientów, którzy w naszej ocenie nie kwalifikują się do skorzystania z tego rozwiązania - wyjaśnił nam Kamil Biedroń, dyrektor departamentu obsługi prawnej biznesu w Santander Bank Polska. Przyznał również, że największe trudności sprawia klientom wyliczenie wskaźnika raty do dochodu gospodarstwa domowego (RdD).
- Biorąc pod uwagę kryteria ustawowe w zakresie dostępności wakacji, tj. ograniczenia związane z kwotą kredytu, przeznaczeniem kredytu oraz wymogiem złożenia oświadczenia o spełnieniu kryteriów w zakresie wskaźnika RdD lub alternatywnie liczby dzieci, liczba wniosków, które wpłynęły do banku, a które nie spełniają powyższych, jest niewielka - ocenił Piotr Rosłan, dyrektor działu kredytów hipotecznych Alior Banku.
Jak dodał, "bank podejmując decyzję o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o wakacje kredytowe, analizuje wyłącznie wymogi formalne i kryteria określone w ustawie". - Jeżeli nie są spełnione, decyzja jest odmowna - wyjaśnił.
Pekao nie udostępnia danych o liczbie wniosków. Według prognoz przekazanych przez rzecznika prasowego Pawła Jurka "z nowej edycji wakacji kredytowych skorzysta około 85 procent spośród potencjalnie uprawnionych klientów."
W przypadku mBanku zaledwie 0,5 proc. złożonych wniosków uznano za nieważnych, natomiast bank nie udostępnia informacji o całkowitej liczbie wnioskujących. Według informacji przekazanych redakcji biznesowej tvn24.pl przez biuro prasowe najczęstsze przyczyny stwierdzonych unieważnień to m.in. podpisanie umowy o kredyt hipoteczny po 1 lipca 2022 roku, wnioskowanie o zwolnienie z rat na innym kredycie hipotecznym lub na więcej okresów niż dopuszcza ustawa.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock