Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce ograniczenia możliwości korzystania z wakacji kredytowych do określonego poziomu kredytu - podał Urząd w opinii do projektu. Według UOKiK "proponowane rozwiązanie stanowi więc rozsądny kompromis między koniecznością pomocy kredytobiorcom a jej kosztami".
UOKIK pisze, że w jego ocenie przedstawione w projekcie ustawy rozwiązania dotyczące wydłużenia tzw. wakacji kredytowych oraz rozszerzenia wsparcia dla kredytobiorców przewidzianego w ustawie o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej zasługują na poparcie – zwłaszcza mając na uwadze utrzymywanie się stóp procentowych na wysokim poziomie.
UOKiK: wakacje kredytowe tylko do określonego limitu
"Niemniej jednak, w celu lepszego dopasowania projektowanych rozwiązań do grupy konsumentów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, poddaję pod rozwagę ograniczenie pomocy do kredytobiorców, których wysokość kredytu nie przekracza określonego pułapu, np. 1 mln zł lub niższego" - napisał UOKiK.
Według UOKiK ograniczenie w praktyce dotyczyłoby jedynie kredytów udzielonych na mieszkania o wartości powyżej 1.250.000 zł (uwzględniając wymagany przez banki wkład własny).
"Tym samym proponowane ograniczenie obejmowałoby kredyty o wysokości znacznie przekraczającej średnią wartość kredytu mieszkaniowego, a jednocześnie powodowałoby brak możliwości skorzystania z pomocy przez kredytobiorców znajdujących się w najkorzystniejszej sytuacji finansowej. Proponowane rozwiązanie stanowi więc rozsądny kompromis między koniecznością pomocy kredytobiorcom a jej kosztami" - ocenia UOKiK.
Wakacje kredytowe po nowemu
Pod koniec lipca 2022 roku weszła w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadzająca wakacje kredytowe. Przepisy umożliwiały zawieszenie spłaty raty złotowego kredytu hipotecznego. Zawieszone raty przechodziły na koniec okresu spłaty, tym samym wydłużając okres kredytowania.
Ustawowe wakacje kredytowe miały obowiązywać do końca 2023 roku. Ministerstwo Finansów przygotowało jednak projekt ustawy zakładający przedłużenie tego rozwiązania na 2024 rok. Proponowane przepisy - tak jak wcześniej - mają umożliwić zawieszenie spłaty raty złotowego kredytu hipotecznego. Projekt zakłada, że w pierwszym kwartale tego roku z wakacji kredytowych będzie można skorzystać wyłącznie w marcu. W pozostałym okresie 2024 roku zawieszenie spłaty raty będzie możliwe w dowolnym jednym miesiącu w danym kwartale.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock