"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP
Tusk apeluje, by "nie budować atmosfery tajemniczości" w sprawie projektu zamrożenia cen energii
Tusk apeluje, by "nie budować atmosfery tajemniczości" w sprawie projektu zamrożenia cen energii TVN24
wideo 2/4
Tusk apeluje, by "nie budować atmosfery tajemniczości" w sprawie projektu zamrożenia cen energii TVN24

Być może zostaną zgłoszone autopoprawki dotyczące najbardziej spornych kwestii - powiedział w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia na temat projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, który zawiera także regulacje dotyczące farm wiatrowych. Donald Tusk zaapelował, by "nie budować atmosfery tajemniczości" w tej sprawie.

W złożonym przez Koalicję Obywatelską (KO) i Trzecią Drogę (TD) projekcie, który dotyczy zamrożenia cen energii, znalazły się dodatkowo regulacje dotyczące budowy farm wiatrowych na lądzie. "Pierwsza wrzutka nowego Sejmu" - napisał w komentarzu wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Arkadiusz Pączka. - Na komisji energii chcemy wsłuchać się we wszystkie głosy stron, które różne uwagi, mamy nadzieję merytoryczne, będą zgłaszać - wyjaśniła posłanka TD Paulina Hennig-Kloska.

Czytaj więcej: Nieoczekiwany dodatek do projektu w sprawie rachunków za prąd. "Pierwsza wrzutka nowego Sejmu"

Hołownia: ustawa w naszej ocenie powinna być jeszcze w paru punktach przepracowana

Do sprawy odnieśli się w piątek podczas konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz szef Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk. Jak przekazał Hołownia, "projekt poselski, który został wniesiony do wysokiej izby, jest procedowany. W tej chwili trwają nad nim prace wnioskodawców".

- Być może zostaną zgłoszone autopoprawki dotyczące najbardziej spornych kwestii. Praca w komisji też będzie miała swoją wagę. Ludzie będą mogli z różnych stron przyjść, wypowiedzieć się, wskazać na rzeczy, które budzą ich niepokój. Może pewne rzeczy trzeba do tej ustawy jeszcze dodać. To jest normalny proces tworzenia prawa - kontynuował.

- Podstawowym celem tej ustawy jest zrobienie tego, czego nie zrobił rząd Mateusza Morawieckiego. Wtedy, kiedy był rządem więcej niż 14-dniowym. Teraz próbuje to robić, kiedy jest rządem 14-dniowym, czyli zamrożenie cen energii. Mieli na to dwa i pół miesiąca, choćby wtedy, kiedy trzymali zamknięty Sejm - dodał.

Szymon Hołownia, Donald TuskTVN24

Jak stwierdził, "Polki i Polacy nie mogą czekać za długo na te regulacje. Ten projekt, który posłowie złożyli, idzie szerzej i idzie do źródła problemu. Wiemy, jak przez osiem lat blokowane były odnawialne źródła energii. Jak uzależniano nas tylko i wyłącznie od węgla i od innych węglowodorów. Zapowiadaliśmy to w kampanii, nasze ugrupowania, że chcemy zmiany w tym zakresie".

Dodał jednak, że ustawa "w naszej ocenie powinna być jeszcze w paru punktach przepracowana". - Będzie przepracowana, poprawki będą zgłaszane. Tak, żeby nie budziła niczyich wątpliwości i żeby też nie można było jej zapisów nadinterpretować - uzupełnił.

- Wczoraj była mowa o wywłaszczeniach. Okazało się, że o żadnych wywłaszczeniach z tej ustawy nie ma mowy. Wczoraj wieczorem była, jak to się mówi w języku młodzieżowym inba, że jakiś lobbysta pracujący na rzecz kogoś znalazł się w metadanych pliku tej ustawy. Okazało się, że jest to Bogu ducha winny pracownik Kancelarii Sejmu, który wskanowuje teksty ustaw do systemu i robił to również, kiedy PiS w tej izbie miał większość - powiedział marszałek Sejmu.

- Rozumiem, że to budzi ekscytację, ale to jest po prostu prawo, które będzie w tej izbie procedowane, będzie zmieniane, będzie uchwalane tak, żeby służyło nam wszystkim - stwierdził.

Tusk: bardzo bym prosił, żeby nie budować atmosfery tajemniczości

Lider KO Donald Tusk został zapytany o to, kto jest autorem projektu. - To jest projekt poselski, są tam podpisy, więc bardzo bym prosił, żeby nie budować takiej atmosfery tajemniczości, żeby nie było takich wpadek, jak wczoraj zanotowali niektórzy komentatorzy i politycy PiS-u sugerujący, o czym pan marszałek się już wspomniał, że pracownik techniczny Kancelarii Sejmu, który podpisuje tego typu dokumentacje, został uznany za tajemniczego lobbystę - odpowiedział.

- Musimy zachować też powagę, tu chodzi przede wszystkim, pamiętajcie państwo o potrzebę zamrożenia cen energii dla ludzi. I to jest istota tego projektu. Po drugie, w tym projekcie chodzi o uwolnienie blokowanych przedsięwzięć i procesów na rzecz prądu taniego i zdrowego, czystego, a więc wiatraków - konynuował.

- To jest 80 stron, jeśli dobrze pamiętam ten projekt ustawy. Jeśli odnajdziemy jakiekolwiek sformułowania, które mogą być interpretowane złośliwie, typu wywłaszczenia, albo jeśli są niewystarczająco precyzyjne, to dzisiaj o tym rozmawialiśmy, osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji - zadeklarował Tusk.

Jak stwierdził, "myśmy po to szli do tych wyborów, mówiliśmy o tym wielokrotnie z marszałkiem Hołownią w czasie kampanii, żeby ludzie w Polsce nie byli wywłaszczani wbrew swojej woli".

Premier Mateusz Morawiecki pytany w piątek podczas konferencji prasowej o ten projekt ustawy, stwierdził, że jest "to efekt lobbingu, który widać na odległość". Pytany o to, jaki jest cel połączenia tzw. ustawy wiatrakowej z zamrożeniem cen prądu i czy - jego zdaniem - ma to na celu powstrzymanie prezydenta przed zawetowaniem ustawy, Morawiecki odpowiedział, że rząd PiS zaproponował ustawę, która koncentruje się wyłącznie na zamrożeniu cen energii elektrycznej. - Jest jasna, klarowna - podkreślił.

Z kolei poseł PiS oraz minister edukacji i nauki Krzysztof Szczucki ogłosił w piątek, że jego ugrupowanie składa wnioski do prokuratury regionalnej i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, żeby te służby sprawdziły, kto stoi za poselskim projektem ustawy ws. cen energii.

Wcześniej PiS blokował rozwój energetyki wiatrowej na lądzie, wprowadzając tzw. zasadę 10H. Następnie obostrzenia próbował łagodzić przyjętą wiosną 2023 roku nowelizacją.

Czytaj także: Od "cywilizowanych zasad" do "restrykcyjnej ustawy". Wolta rządu w narracji o ustawie wiatrakowej

Autorka/Autor:ks/dap

Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Na tę chwilę kara wynosi ponad sto milionów złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. To konsekwencja opóźnienia przez PiS wdrożenia unijnej dyrektywy. - To są pieniądze wyrzucone w błoto, tak jak miliardy na inwestycję w Ostrołęce - stwierdza. Jak informuje wiceszef MC, projekt w tej sprawie, wyczyszczony z wcześniejszych wrzutek takich jak lex pilot, został złożony już do Rządowego Centrum Legislacji.

"Kara wynosi ponad sto milionów złotych. To są pieniądze wyrzucone w błoto"

"Kara wynosi ponad sto milionów złotych. To są pieniądze wyrzucone w błoto"

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski finansista Jacob Rothschild nie żyje. Członek jednej z najbardziej znanych europejskich dynastii bankowych zmarł w wieku 87 lat - podał Reuters, powołując się na informacje rodziny.

Brytyjski bankier Jacob Rothschild nie żyje

Brytyjski bankier Jacob Rothschild nie żyje

Źródło:
Reuters

Konferencja Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju (UNCTAD) ostrzega, że zakłócenia w żegludze zwiększają ryzyko dla światowego handlu. Jak wskazano, statki unikają kanałów sueskiego oraz panamskiego i szukają alternatywnych tras. Konsekwencją są "dłuższe odległości przewozu ładunków, rosnące koszty handlu i składki ubezpieczeniowe" - napisano w raporcie. Z prognoz wynika, że pełny wpływ wyższych stawek frachtowych konsumenci odczują w ciągu roku.

"Bezprecedensowe zakłócenia" w handlu. ONZ alarmuje

"Bezprecedensowe zakłócenia" w handlu. ONZ alarmuje

Źródło:
PAP

Ekonomiści Credit Agricole poinformowali, że zrewidowali scenariusz na 2024 rok dotyczący decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Przedstawiciele tego banku jeszcze na początku tego miesiąca spodziewali się w tym roku dwóch obniżek stóp procentowych. Teraz to się zmieniło.

Bank zmienia prognozy w sprawie stóp procentowych w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do końca miesiąca renciści i wcześniejsi emeryci mają czas, by poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Zaliczają się do nich między innymi wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia czy też o przychody z prowadzonej działalności gospodarczej.

Ważny termin dla części emerytów. Zostało mało czasu

Ważny termin dla części emerytów. Zostało mało czasu

Źródło:
PAP

Do budynku Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu weszli funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Działania mają związek z aferą wizową.

CBA weszło do siedziby Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

CBA weszło do siedziby Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Źródło:
tvn24.pl

Z pięćdziesięciu sześciu inwestycji ujętych w Krajowym Planie Odbudowy około czterdzieści jest zagrożonych albo niezrealizowaniem w całości, albo wykreśleniem z planu - wyliczył Łukasz Kościjańczuk z firmy doradczej CRIDO. Jak dodał, w takiej sytuacji Polska nie otrzyma refinansowania Unii Europejskiej, ponieważ warunkiem wypłaty środków jest zakończenie i zamknięcie inwestycji w terminie. - Straciliśmy dwa lata - ocenił.

Zagrożone inwestycje z KPO. "Straciliśmy dwa lata"

Zagrożone inwestycje z KPO. "Straciliśmy dwa lata"

Źródło:
PAP

Jest szansa, że przedsiębiorcy będą płacić miesięczną składkę zdrowotną w stałej kwocie. Drugi pomysł jest taki, że to firma wybierze, czy jej wysokość liczyć od przychodu, czy od dochodu - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Rewolucja w składce zdrowotnej. Są dwa pomysły

Rewolucja w składce zdrowotnej. Są dwa pomysły

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi blisko 8,2 miliona złotych. Totalizator Sportowy poinformował, w którym mieście wysłano szczęśliwy kupon.

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto. "Lokalny rekord"

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto. "Lokalny rekord"

Źródło:
tvn24.pl

Zerowy PIT dla seniora to ulga dla tych osób, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie decydują się na pobieranie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) i nadal pozostają aktywne zawodowo. Na czym polega zerowy PIT dla seniora i jakie warunki trzeba spełnić, by z niego skorzystać? Wyjaśniamy.

Zerowy PIT dla seniora. Co warto wiedzieć

Zerowy PIT dla seniora. Co warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Podatek rolny opłacany jest od gruntów wykorzystywanych do prowadzenia działalności rolniczej. Przy jego wyliczeniu pod uwagę bierze się cenę żyta. Ile podatek rolny wyniesie w 2024 roku?

Podatek rolny 2024. Jaka jest stawka? Do kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek rolny 2024. Jaka jest stawka? Do kiedy trzeba go zapłacić?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo handlu Chin wyraziło w poniedziałek "zdecydowany sprzeciw" wobec amerykańskich sankcji nałożonych na chińskie podmioty, które miały wysyłać sprzęt do Rosji lub w inny sposób wspierać ją w wojnie z Ukrainą.

"Zdecydowany sprzeciw" Pekinu. Jest reakcja na sankcje

"Zdecydowany sprzeciw" Pekinu. Jest reakcja na sankcje

Źródło:
PAP

Zniszczone fabryki. Drogi rozerwane na strzępy. Elektrownie wyłączone z użytku. Eksport stali zdziesiątkowany. Fala uchodźców opuszczających kraj. Ukraina - najbiedniejsze państwo w Europie - zapłaciła pod względem ekonomicznym wysoką cenę za dwuletnią wojnę z Rosją prowadzoną niemal w całości na jej własnym terytorium. Tymczasem Rosja ma tak małe zadłużenie, że nawet sankcje nie wyrządziły jej większych szkód. Przynajmniej na razie - czytamy w analizie dziennika "The Guardian".

Ukraińska gospodarka w tarapatach, Rosja z pozornym dobrobytem

Ukraińska gospodarka w tarapatach, Rosja z pozornym dobrobytem

Źródło:
"The Guardian"

Co z nowym podatkiem dla posiadaczy samochodów spalinowych, który ma być jednym z warunków otrzymania funduszy unijnych? Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka wyjaśnił, że w kwestii kamieni milowych "cały czas pracuje ministerstwo funduszy i tam będą pewne zmiany".

Co z nowym podatkiem dla posiadaczy aut? Minister odpowiada

Co z nowym podatkiem dla posiadaczy aut? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Tanie zboża na giełdach to efekt manipulacji Rosjan, sprzedających zboże po dumpingowych cenach - uważa szefowa Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Według niej sytuacja na giełdach światowych nie poddaje się normalnym analizom, a prognozy są zaburzane przez działania Władimira Putina.

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Zaburzane przez działania Putina"

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Zaburzane przez działania Putina"

Źródło:
PAP

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski powiedział, że na spotkaniu ministrów rolnictwa państw Unii Europejskiej w Brukseli będzie żądał ograniczenia tak zwanego Zielonego Ładu. - Te rozwiązania nie mają akceptacji wśród rolników - podkreślił. Siekierski zapowiedział rozpoczęcie rozmów z protestującymi rolnikami.

Minister rolnictwa: chcemy w czwartek rozpocząć rozmowy

Minister rolnictwa: chcemy w czwartek rozpocząć rozmowy

Źródło:
tvn24.pl

Średnia krajowa, czyli przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, wyniosła w styczniu 2024 roku 7768,35 złotego i wzrosła o 12,8 procent rok do roku. "Rzeczywistość może być jednak bardziej ponura" - ocenił ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. 

Średnia krajowa 2024. Tyle wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce

Średnia krajowa 2024. Tyle wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W marcu 2024 roku nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Jest przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w komunikacie. Wskazał, że emerytury wzrosną o 12,12 procent. W górę pójdą również inne świadczenia.

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba się udać do urzędu miasta i zapytać o warunki otrzymania mieszkania komunalnego, bo każda gmina w szerokim zakresie może je kształtować samodzielnie. Możliwe jest, że na przykład w Słupsku szybciej dostaniemy mieszkanie niż Warszawie, bo to zależne jest od miasta - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją portalu tvn24.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Podkreśla, że większość programów mieszkaniowych kierowanych jest do młodych ludzi. - A zapotrzebowanie na mieszkania komunalne dotyczy głównie osób w średnim wieku i starszych - stwierdza.

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Źródło:
tvn24.pl

Firma Berkshire Hathaway zamknęła 2023 rok z zyskiem na poziomie 96,2 miliarda dolarów, co jest znaczną zmianą w porównaniu z 2022 rokiem, gdy odnotowała stratę w wysokości 22,8 miliarda dolarów. Konglomerat Warrena Buffetta pobił też rekord pod względem posiadanej gotówki - wskazał portal stacji CNN.

"Wyrocznia z Omaha" siedzi na rekordowym stosie gotówki

"Wyrocznia z Omaha" siedzi na rekordowym stosie gotówki

Źródło:
CNN

Mijają dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Dla wielu obywateli Ukrainy schronieniem stała się Polska. Blisko milion osób z tego kraju przebywających w Polsce posiada aktywny numer PESEL. Umożliwia on uchodźcom między innymi podjęcie pracy czy dostęp do świadczeń.

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada nadzorcza PZU odwołała Beatę Kozłowską-Chyłę z funkcji prezesa - podano w komunikacie. Do czasowego wykonywania obowiązków prezesa oddelegowano Anitę Elżanowską.

Zmiany na szczycie PZU

Zmiany na szczycie PZU

Źródło:
PAP

Rozmawiamy i także staramy się rozwiązywać problemy - stwierdził po rozmowach z protestującymi rolnikami minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Dodał przy tym, że to są problemy, które "wynikają z zaszłości". Zapowiedział, że podczas najbliższego spotkania w Brukseli chce rozmawiać o tym, aby Unia Europejska partycypowała w pokryciu części kosztów strat, które ponieśli polscy rolnicy w wyniku napływu niekontrolowanych towarów z Ukrainy.

Minister spotkał się z rolnikami. "Nie chcemy, żeby za to płaciła głównie jedna grupa zawodowa"

Minister spotkał się z rolnikami. "Nie chcemy, żeby za to płaciła głównie jedna grupa zawodowa"

Źródło:
tvn24.pl