Okazyjne nabycie kojarzy mi się najgorzej. Ktoś musi być na tej okazji stratny - w ten sposób do nabycia Energi i Lotosu przez Orlen odniósł się w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.
W programie "Czarno na białym" został przedstawiony projekt umowy między Orlenem i Saudi Aramco - światowym gigantem paliwowym, który z końcem listopada stał się właścicielem 1/3 Rafinerii Gdańskiej. Z dokumentu wynika, że po fuzji Orlenu i Lotosu Polska może utracić kontrolę nad Rafinerią.
27 grudnia otrzymaliśmy zgodę na zapoznanie się z materiałami zebranymi w aktach KRS firmy Rafineria Gdańska sp. z o.o. To spółka powołana do zarządzania gdańską rafinerią, w której 70 procent udziałów ma Orlen, a 30 procent Saudi Aramco. Wśród akt znajduje się też jedna z umów zawartych przez Orlen z saudyjskim gigantem.
Były prezes PGNiG o transakcjach Orlenu
Woźniak powiedział, że przyniósł ze sobą do studia TVN24 fragmenty sprawozdań finansowych Orlenu.
- Tu jest jednoznacznie napisane, że w przypadku przedostatniej transakcji - nabycia 80 procent akcji Energi, cytuję: transakcja wywarła pozytywny wpływ na wyniki finansowe firmy, Grupa PKN (Orlen) rozpoznała zysk z tytułu okazyjnego nabycia, powtarzam okazyjnego, w wysokości 4 miliardów i 62 milionów (złotych). W przypadku Lotosu, również cytuję: w trzecim kwartale 2022 Grupa rozpoznała tymczasowy zysk z tytułu okazyjnego nabycia Grupy Kapitałowej Lotos w wysokości 5 miliardów 923 milionów (złotych). (...) W sumie to jest 10 miliardów złotych, które wpłynęły z tytułu okazyjnego nabycia - podkreślił były minister gospodarki.
Dodał też: - Okazyjne nabycie kojarzy mi się najgorzej. Ktoś musi być na tej okazji stratny. Kto zyskał? To wiemy, to jest PKN Orlen. Kto stracił? To jest pytanie, na które chciałbym usłyszeć odpowiedź, bo to jest coś, co dotyczy wszystkich.
Były prezes PGNiG powiedział także, że w wyniku transakcji udział Skarbu Państwa w Orlenie "przekroczył 50 procent, ale tylko na tydzień czy tam dwa tygodnie". - W tej chwili Skarb Państwa ma udziały (na poziomie - red.) 49 procent, bo te akcje powyżej 50 procent sprzedał - mówił.
Zaznaczył, że w wyniku transakcji "miała powstać grupa o ogromnej kapitalizacji". Powiedział, że przed ogłoszeniem fuzji, czyli od czerwca do dzisiaj, spadek kapitalizacji Orlenu wyniósł 15,87 procent. Wskazał, że cel zwiększenia kapitalizacji "się nie sprawdził".
Woźniak o cenach na stacjach Orlenu
Orlen w ostatnich dniach mocno obniżył hurtowe ceny paliw, jednocześnie ceny na stacjach - pomimo podwyżki stawki VAT - pozostały bez większych zmian.
- Zastanawiam się, jak długo to potrwa. Spodziewam się bardzo rychłej podwyżki - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Woźniak. Ocenił również, że "mamy do czynienia z duopolem".
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Orlen