Projekt ustawy ustalający zasady nominacji do władz spółek Skarbu Państwa ma zostać przedstawiony do końca lutego. Tak zapowiedział w piątek marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W projekcie ma się znaleźć zakaz przekazywania darowizn na rzecz partii politycznych przez członków rad nadzorczych i zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Szymon Hołownia podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie przypominał, że w umowie koalicyjnej zapisano, że "jednym z priorytetów koalicji będzie odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa poprzez wprowadzenie czytelnych kryteriów naboru na stanowiska zarządcze".
Lider Polska 2050 wskazywał, że jego ugrupowanie widzi, "ile emocji społecznych budzi ta sprawa". - Jak bardzo ludzie dzisiaj - podobnie jak my - spragnieni są tego, żeby wreszcie było uczciwie, żeby nie było karuzeli zatrudniam szwagra żony w jakiejś spółce, a on później odwdzięcza się wpłatą na partię polityczną z tego co zarabia, albo z premii, którą dostaje - dodał Hołownia.
Dlatego marszałek Sejmu zapowiedział przygotowanie projektu ustawy ustalającego zasady nominacji do władz spółek Skarbu Państwa, "żebyśmy wreszcie mogli być pewni, że majątkiem państwowym zarządzają osoby kompetentne, fachowcy, którzy umieją to zrobić.".
- Zobowiązujemy się dziś, czy zapowiadamy państwu, że do końca lutego postaramy się przedstawić projekt (...) naszym partnerom z koalicji, tak, żebyśmy mogli wspólnie zdecydować, razem z naszymi partnerami, jak jeszcze czytelniej i sprawniej przeprowadzić proces nominowania, niezbędny proces, osób do rad nadzorczych, do zarządów spółek Skarbu Państwa - tłumaczył Szymon Hołownia.
Szymon Hołownia o zasadach nominacji do spółek Skarbu Państwa
W jego ocenie szykowane rozwiązania muszą rozwiać "wątpliwości, że Polska na dobre odeszła od standardów, które pamiętamy z czasów Prawa i Sprawiedliwości". - Wśród tych założeń (...) chcemy, aby znalazł się zakaz przekazywania przez członków rad nadzorczych i zarządów spółek Skarbu Państwa, darowizn na rzecz partii politycznych. To musi być bardzo jasno powiedziane, że do tej patologii powrotu nie ma - podkreślił lider Polski 2050.
Założenia projektu przewidują też m.in ograniczenie rad nadzorczych spółek do siedmiu osób. W radach nadzorczych zasiadaliby przedstawiciele zarówno właściciela państwowego, ale także członkowie niezależni nominowani przez komitet nominacyjny. W radzie nadzorczej byłby również przedstawiciel załogi.
W zarządach spółek byłby zakaz zatrudniania czynnych polityków.
Założenia ustawy przewidują powołanie Komitetu Nominacyjnego, eksperckiego ciała. Do dyskusji pozostaje sposób doboru Komitetu.
Ponadto, według założeń wprowadzony będzie rejestr wynagrodzeń członków rad nadzorczych i zarządów spółek.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock