Spodziewamy się, że Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Obniżka będzie motywowana spadkiem inflacji w październiku oraz perspektywami dalszego spadku inflacji w kolejnych kwartałach – prognozuje ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor. W środę Rada Polityki Pieniężnej zakończy dwudniowe, rozpoczęte we wtorek posiedzenie.
W październiku, według szybkiego szacunku GUS, inflacja spadła do 6,5 proc. z 8,2 proc. we wrześniu. Jednocześnie przy okazji posiedzenia RPP mamy poznać nową, listopadową projekcję inflacji przygotowaną przez bank centralny.
- Nasza prognoza średniookresowa zakłada, że o dalsze głębokie spadki inflacji będzie coraz trudniej i będzie się ona w najbliższym czasie utrzymywać powyżej górnej granicy odchyleń od celu. Jednak nowa projekcja będzie uwzględniać 2026 rok, a więc jest bardzo prawdopodobne, że inflacja w tym okresie na dłużej zagości w przedziale dopuszczalnych odchyleń – powiedział ekonomista PKO BP.
Cel inflacyjny RPP ustalony został na 2,5 proc. plus/minus 1 pkt. proc. A więc przedział odchyleń wynosi od 1,5 proc. do 3,5 proc.
Grudzień bez zmiany stóp procentowych?
- Zakładamy, że w grudniu RPP wstrzyma się ze zmianami stóp procentowych, ale wróci do nich w styczniu 2024 roku. Sądzimy, że w całym przyszłym roku RPP dokona czterech obniżek i w efekcie zakończymy rok 2024 ze stopą referencyjną na poziomie 4,5 procent – stwierdził Kamil Pastor.
Także ekonomista banku ING Banku Śląskiego Adam Antoniak prognozuje, że Rada Polityki Pieniężnej obniży w środę stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Jego zdaniem potem może nastąpić pauza, która zapewne przeciągnie się aż do marca.
W części komentarzy pojawiają się jednak sygnały, że niewykluczony jest scenariusz, w którym stopy po listopadowym posiedzeniu pozostaną na obecnym poziomie. "Rada znalazła się w bardzo interesującym punkcie – z nową projekcją dla PKB i inflacji oraz w nowym otoczeniu politycznym z dużą niepewnością co do dalszego kształtu polityki fiskalnej, w tym rozwiązań administracyjnych o znacznym wpływie na ceny" - pisali wcześniej ekonomiści PKO BP, zwracając uwagę na "ryzyko przesunięte w stronę utrzymania stóp bez zmian" - dodali.
Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 5,75 proc. RPP w tym roku dwukrotnie obniżała stopy – pierwszy raz we wrześniu o 75 pkt. bazowych, a drugi o 25 pkt. bazowych w październiku.
Czytaj więcej: Decyzja RPP. Przewidywania ekonomistów >>>
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski/Shutterstock