Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 5,75 procent. RPP ostatni raz dokonała obniżki stóp procentowych w październiku ubiegłego roku. Od tamtego momentu stopy pozostają bez zmian.
"W dniach 3-4 kwietnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie" – podał bank centralny w czwartkowym komunikacie.
Główna, referencyjna stopa procentowa NBP od 5 października 2023 roku wynosi 5,75 proc.. Na decyzję RPP czekali zwłaszcza posiadacze złotowych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M, od których zależy wysokość oprocentowania kredytu, zawierają bowiem w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą pojawić się w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach.
Poziom stóp procentowych został utrzymany na dotychczasowym poziomie mimo najniżej od pięciu lat inflacji. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, które opublikowano w ostatni piątek, inflacja w marcu 2024 roku wyniosła 1,9 proc., licząc rok do roku. To najniższy poziom od marca 2019 roku, wówczas ceny rosły o 1,7 proc. rok do roku. Dla porównania w lutym inflacja wyniosła 2,8 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.
Komunikat RPP
Obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie - oceniła Rada Polityki Pieniężnej w informacji z posiedzenia.
Rada stwierdziła, że koniunktura w otoczeniu polskiej gospodarki pozostaje osłabiona, utrzymuje się niepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach, a w otoczeniu polskiej gospodarki trwa proces dezinflacji.
Rada przypomniała, że według szybkiego szacunku GUS roczny wskaźnik inflacji w marcu 2024 r. spadł do 1,9 proc. z 2,8 proc. w lutym 2024 r. Według niej, dane GUS potwierdzają wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej. Wraz z relatywnie niską – mimo pewnego przyspieszenia – dynamiką aktywności gospodarczej oddziałuje to w kierunku spadku inflacji. Według Rady, obniżaniu inflacji sprzyja także umocnienie kursu złotego, które - jak podkreślono w komunikacie - jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki.
RPP oczekuje, że w najbliższych miesiącach roczna dynamika inflacji konsumenckiej będzie na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP, przy czym w kierunku jej wzrostu będzie oddziaływać przywrócenie wyższej stawki podatku VAT na żywność. W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak znaczną niepewnością, w tym związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, a także tempem ożywienia gospodarczego - wskazała Rada. W jej ocenie w przypadku podniesienia cen energii w drugiej połowie 2024 r. inflacja może istotnie wzrosnąć.
W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Jednocześnie - jak zapowiedziano -- NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24