Były członek RPP: jesteśmy na ścieżce, która utrwali inflację na lata

Źródło:
TVN24
Grabowski: jesteśmy na ścieżce, która utrwali inflację na lata na poziomie 8-10 proc.
Grabowski: jesteśmy na ścieżce, która utrwali inflację na lata na poziomie 8-10 proc.TVN24
wideo 2/8
Grabowski: jesteśmy na ścieżce, która utrwali inflację na lata na poziomie 8-10 proc.TVN24

Polityka fiskalna jest cały czas rozluźniana, co stymuluje inflację - powiedział na antenie TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski. Według ekonomisty "gospodarka już zaczyna być w stagflacji". - My jesteśmy na ścieżce, która utrwali inflację na lata - podkreślał.

Rada Polityki Pieniężnej w środę zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrośnie z 6,50 do 6,75 procent. Była to już jedenasta podwyżka stóp procentowych w trwającym cyklu.

Pytany o to, czy wczorajsza podwyżka stóp procentowych jest za mała, Grabowski odpowiedział: "oczywiście, że tak". - Ta podwyżka o 0,25 to tak, jakby słoń trąbą zabił komara na swoim ciele - stwierdził.

Czytaj więcej: Do jakiego poziomu mogą wzrosnąć raty kredytów? Wyliczenia>>>

"Budżet rozsypuje pieniądze na lewo i prawo"

- Celem RPP jest doprowadzenie do realizacji celu inflacyjnego, czyli sprowadzenie inflacji do 2,5 proc. Przy takiej dominacji fiskalnej, tak to się w teorii nazywa, gdy budżet rozsypuje pieniądze na lewo i prawo, a polityka pieniężna ogranicza popyt tylko kanałem kredytowym, obniżając podaż kredytu, nie jesteśmy w stanie doprowadzić do takiej inflacji, chyba że te stopy podniesiemy do poziomów dodatnich realnych, czyli nie wiem, do poziomu 15 procent - mówił.

Stopa referencyjna NBPPAP/Maciej Zieliński

Zdaniem Grabowskiego "polityka fiskalna jest cały czas rozluźniana, co stymuluje inflację". - Pamiętajmy, że z tej inflacji 16 (procentowej - red.), 10 to jest absolutnie popytowa, to jest ta inflacja bazowa, a reszta zależy od cen surowców, energetycznych przede wszystkim - ocenił.

- My jesteśmy na rollercoasterze. Inflacja będzie spadała z powodu czynników zewnętrznych, w związku z programem oszczędnościowym Unii Europejskiej, stabilizacją cen na rynku paliw. Inflacja spadnie o parę punktów procentowych, zanim wzrośnie do około 20 procent na początku następnego roku. W tym czasie jednak będzie spadał silnie wzrost gospodarczy. My jesteśmy na ścieżce, która utrwali inflację na lata na poziomie w okolicach 10-8 procent, a wzrost sprowadzi do poziomu niewiele powyżej zera - powiedział.

Zwrócił uwagę, że "w Polsce podnoszenie stóp procentowych wpływa na kredytobiorców, poza Polską nie". Wyjaśnił, że w wielu innych krajach dominują kredyty udzielane w oparciu o stałą stopę procentową. - Najpierw trzeba zobaczyć, kto jest odpowiedzialny za doprowadzenie do takiej sytuacji. To jest cały Komitet Stabilności Finansowej, NBP, minister finansów, KNF, BFG - mówił.

Ekonomista mówił, że "są dwa wyjścia: albo podnieść stopy procentowe do kilkunastu procent, co zabije kredytobiorców, albo robić to, co robią inne banki centralne na świecie". - Gdy luzowano ilościowo w czasie COVID-19, czyli skupowano od rządu obligacje, to emitowano pieniądze. Teraz powinno się zrobić proces odwrotny: te obligacje sprzedać na rynku, oznaczałoby to silny konflikt z rządem, potrzeby pożyczkowe eksplodowałaby - mówił.

Jak podkreślił ekonomista, innym rozwiązaniem byłoby wyemitowanie obligacji skierowanych tylko do gospodarstw domowych, które byłyby oprocentowane powyżej inflacji. - Wtedy skłonność do oszczędzania wzrosłaby, dynamika konsumpcji spadłaby przez dobrowolne decyzje, a stopy procentowe nie zabijałyby kredytobiorców - powiedział.

"Gospodarka już zaczyna być w stagflacji"

Według byłego członka RPP "gospodarka już zaczyna być w stagflacji, co oznacza hamowanie tempa wzrostu przy wysokiej inflacji". - Taką gospodarką bardzo trudno jest zarządzać. Trzeba pobudzać ją nie od strony popytowej, obniżając stopy czy zwiększając deficyt finansów publicznej, ale od strony podażowej. Chodzi o zwiększanie nakładów rynku pracy, deregulację rynku pracy, zachęcanie ludzi do dłuższej pracy, zwiększanie nakładów inwestycyjnych przy malejącym deficycie finansów publicznych. Zwiększamy więc inwestycje, ograniczamy deficyt, czyli inne wydatki konsumpcyjne - tłumaczył.

- Wbrew temu, co niektórzy ekonomiści twierdzą, że już widzimy efekty zaciskania monetarnego, wzrostu stóp, bo spowalnia gospodarka, to ona nie spowalnia z powodu antyinflacyjnej polityki, ona spowalnia z powodu wysokiej inflacji. Spowolnia dlatego, że wynagrodzenia rosną wolniej od inflacji, więc ludzie realnie coraz mniej wydają. Ona hamuje dlatego, że przedsiębiorcy nie inwestują, bo jak zrobić rachunek inwestycyjny? Pozrywały się łańcuchy dostaw, ceny energii są nieprzewidywalne, nie można podejmować decyzji modernizacyjnych - powiedział.

Według Grabowskiego "mamy to, o czym mówili ekonomiści". - Jeżeli nie będziemy hamowali inflacji, to ona będzie wysoka, a wzrost gospodarczy będzie spadał, bo ta inflacja zabija wzrost, nie wysokie stopy procentowe i polityka pieniężna - stwierdził.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Linie lotnicze przestały latać w przestrzeni powietrznej nad Izraelem, Iranem, Irakiem i Jordanią po izraelskim ataku na Iran - wynika z danych Flightradar24. Na wizualizacji widać, jak pustoszeje niebo nad tymi krajami, a loty pasażerskie omijają niebezpieczną strefę na Bliskim Wschodzie.

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Polskie Linie Lotnicze LOT nie wykorzystują irańskiej przestrzeni powietrznej podczas lotów tranzytowych do Azji - przekazał rzecznik przewoźnika Krzysztof Moczulski. Podkreślił, że połączenia do Indii, a także pozostałych krajów azjatyckich są realizowane zgodnie z rozkładem.

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Źródło:
PAP

Giełdy na świecie są na minusie, a ceny ropy na plusie po izraelskim ataku na Iran - podał Reuters. Agencja podkreśliła, że wśród inwestorów widać pęd do bezpiecznych przystani, takich jak złoto, dolar i frank szwajcarski.

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Źródło:
Reuters

Ceny w maju 2025 roku wzrosły o 4 procent rok do roku - wynika z danych o inflacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 procent.

Inflacja. Nowe dane

Inflacja. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Kursy dolara i franka idą w górę po ataku Izraela na Iran. Euro i bitcoin notują spadki. Inwestorzy zwracają uwagę na niepewną sytuacją na rynkach w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie.

Wahania na rynku walutowym. Dolar i bitcoin reagują

Wahania na rynku walutowym. Dolar i bitcoin reagują

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- 600 milionów złotych zostało zainwestowane w tym roku w społeczne budownictwo. Najmniej od wielu lat. Żeby zwiększyć tę pulę, potrzebny jest podpis ministra rozwoju i tego podpisu od tygodni nie ma - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Mówiła także o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, jego wpływie na wzrost cen ropy i korzyściach dla Rosji i Władimira Putina.

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Źródło:
TVN24

Ceny ropy naftowej gwałtownie wzrosły po tym, jak Izrael zaatakował Iran. Kurs surowca nie był tak wysoko od prawie pół roku. Inwestorzy obawiają się, że dramatyczna eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie zakłóci dostawy ropy - podał Reuters.

Ceny poszły ostro w górę po izraelskim ataku na Iran

Ceny poszły ostro w górę po izraelskim ataku na Iran

Źródło:
Reuters, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nie padła szóstka. Oznacza to, że kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 12 czerwca 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Prokurator zażądał wydania i odebrał dokumenty dotyczące Rady Polityki Pieniężnej - poinformował Narodowy Bank Polski. Podkreślił, że działanie prokuratury było "nieadekwatne do jej celu i charakteru, niezgodne z zasadami ekonomii procesowej oraz nie odpowiadało przyjętemu standardowi postępowania".

Prokurator w NBP. "Zażądał wydania dokumentów"

Prokurator w NBP. "Zażądał wydania dokumentów"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd podał propozycje minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz najniższej stawki godzinowej. Płaca minimalna w 2026 roku ma wynieść 4806 złotych brutto, a stawka - 31,40 złotego. Rada Ministrów na dodatkowym posiedzeniu zajmowała się też wskaźnikami makroekonomicznymi będącymi podstawą budżetu na przyszły rok.

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd proponuje podwyżkę emerytur w 2026 roku o co najmniej 4,9 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów. Waloryzacja świadczeń będzie miała miejsce w marcu przyszłego roku.

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ryanair wprowadził karę w wysokości co najmniej 500 euro dla pasażerów zakłócających porządek, których zachowanie skutkuje usunięciem ich z pokładu samolotu - podała AFP. - Zakłócanie porządku w tak ograniczonej i wspólnej przestrzeni jest niedopuszczalne - skomentował rzecznik tej irlandzkiej linii lotniczej.

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Źródło:
PAP

Rząd prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2026 roku wyniesie 3,5 procent, a średnioroczna inflacja znajdzie się na poziomie 3 procent - wynika z założeń do projektu budżetu państwa na 2026 rok, przyjętych w czwartek przez Radę Ministrów.

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

Źródło:
PAP

Rząd Tanzanii zapowiedział wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia dla zagranicznych gości, w tym turystów. Ma ono kosztować 44 dolary. Przewidziano jednak wyjątki.

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Źródło:
PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały w czwartek o podniesieniu ceł na nawozy importowane z Rosji i Białorusi. Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie 1 lipca.

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał, że wykryto salmonellę w polędwiczkach z kurczaka o smaku jogurt-morela. Produkt powstał dla właściciela sieci Biedronka - Jeronimo Martins. Sieć również opublikowała komunikat dla klientów w tej sprawie.

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Problem ubóstwa energetycznego dotyczy około 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce - wynika z szacunków resort klimatu. Sposoby ograniczenia skali zjawiska mają się znaleźć w Planie Społeczno-Klimatycznym, który rząd do końca czerwca ma przesłać do Brukseli.

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

We Francji 36 ministrów rządu kierowanego przez Francois Bayrou złożyło zeznania majątkowe. Ponad połowa francuskiego rządu to milionerzy. Średni majątek ministra w rządzie Bayrou, sprawującym władzę od pół roku, to około 2,5 mln euro.

Połowa tego rządu to milionerzy

Połowa tego rządu to milionerzy

Źródło:
PAP

Ludzkich rozmiarów lalka Labubu została sprzedana za rekordową kwotę 1,08 miliona juanów (około 550 tysięcy złotych) - przekazała stacja BBC, powołując się na chiński dom aukcyjny.

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Źródło:
BBC

Tegoroczna wiosna przyniosła wiele wyzwań dla polskich sadowników. Kapryśna pogoda znacząco wpłynęła na zbiory i jakość owoców. - Ceny dla konsumentów na pewno będą wyższe - mówią przedstawiciele branży.

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Źródło:
TVN24+