W trzy godziny zarabiają najniższą krajową. Tyle dostaje się na państwowym

Źródło:
"Fakt", TVN24 Biznes
Ile zarobili w spółkach ludzie związani z PiS?
Ile zarobili w spółkach ludzie związani z PiS?TVN24
wideo 2/6
Ile zarobili w spółkach ludzie związani z PiS?TVN24

Zarządzający kontrolowanymi przez państwo spółkami mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia - pisze dziennik "Fakt". Najlepiej opłacani prezesi otrzymują stawki rzędu 1200 złotych na godzinę. Oznacza to, że na płacę minimalną muszą pracować jedynie trzy godziny. Do tych informacji odniósł się Orlen w komentarzu przesłanym TVN24 Biznes.

Jak podaje "Fakt", wysokość pensji prezesa Orlen Daniela Obajtka to dokładnie 2 mln 416 tys. 273 zł 79 gr. Na tak ogromną sumę składają się wynagrodzenie stałe, zmienne i inne świadczenia.

Minimalna pensja w trzy godziny

"Rok 2022 miał 251 dni roboczych, zatem dniówka Obajtka wyniosła 9,6 tys. zł. Płaca godzinowa w jego przypadku to 1 tys. 200 tys. zł, czyli 50 razy tyle, co szarego obywatela" - zwraca uwagę dziennik.

Niewiele mniej otrzymała Małgorzata Sadurska. Niegdyś pełniła funkcję szefowej Kancelarii Prezydenta, zamieniła ją jednak na posadę wiceprezesa PZU. Według informacji dziennika w zeszłym roku jej wynagrodzenie, razem ze wszystkimi świadczeniami, wyniosło ponad 2 mln 300 tys. zł. Godzinowa płaca w jej przypadku wyniosła niecałe 1 tys. 200 zł brutto. 

Dziennik "Fakt" porównał zarobki prominentnych pracowników spółek do obowiązującej w Polsce płacy minimalnej. Od 1 lipca 2023 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3600 zł, a minimalna stawka godzinowa 23,50 zł. "To oznacza, że za trzy godziny pracy wiceszefowa największego polskiego ubezpieczyciela otrzymuje tyle, co ok. 3,6 mln Polaków pracujących za minimalną pensję" - wylicza "Fakt".

Z Sejmu do PKO BP

Dziennikarze przeanalizowali także zarobki innych osób związanych z państwowymi spółkami. "Fakt" przypomina, że Maks Kraczkowski był przez wiele lat posłem PiS. "W 2016 r. trafił do PKO BP na stanowisko wiceprezesa. W kwietniu br. został z tej funkcji odwołany. Jak wynika ze sprawozdania banku, jego wynagrodzenie w 2022 r. wyniosło 2 mln 61 tys. zł. To oznacza, że jego stawka godzinowa to 1 tys. 26 zł" - opisuje dziennik.

Ernest Bejda to były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, obecnie członek zarządu PZU. "W zeszłym roku jego wynagrodzenie wyniosło 1 mln 937 tys zł. To oznacza, że za godzinę pracy dostawał średnio 965 zł brutto" - podaje stawki dziennik "Fakt".

Piotr Nowak w zeszłym roku jeszcze był ministrem rozwoju w rządzie Mateusza Morawieckiego, w kwietniu 2022 roku trafił do PZU na stanowisko członka zarządu - opisuje "Fakt". "Wynagrodzenie w spółce wyniosło 840 tys. zł. Stawka godzinowa to ok. 625 zł" - czytamy.

Orlen komentuje

Orlen przekazał, że "mimo dynamicznej ekspansji, zarobki Prezesa Zarządu Orlen wzrosły rok do roku jedynie o ok. 8 proc. Wynagrodzenie na obecnym poziomie stanowi 0,007 proc. zysku netto wypracowanego przez koncern w 2022 roku". Zwrócono bowiem uwagę, że "Grupa Orlen w ubiegłym roku sfinalizowała kluczowe procesy konsolidacyjne, czego efektem jest powstanie największego koncernu paliwowo-energetycznego w tej części Europy. O pozycji firmy świadczą jej przychody, które w ubiegłym roku wyniosły 277,6 mld zł".

Koncern podkreślił przy tym, że obecnie zarobki prezesa zarządu Daniela Obajtka "są wyraźnie niższe niż przed 2015 rokiem".

Spółka zwróciła też uwagę, że o wysokości wynagrodzeń członków zarządu Orlenu nie decyduje prezes ani jej zarząd. "Wynagrodzenie to składa się z dwóch części: stałej i zmiennej. Wypłata części zmiennej zależy od zrealizowania przez członków zarządu precyzyjnie określonych celów ilościowych, jakościowych i warunkujących wypłatę, ustalonych przez radę nadzorczą na kolejny rok" - wyjaśniono.

"Wynagrodzenie zmienne członków zarządu wypłacane jest dopiero po tym, jak Walne Zgromadzenie, reprezentujące akcjonariuszy spółki, zatwierdzi sprawozdanie finansowe i udzieli absolutorium członkom Zarządu. Szczegółowe Sprawozdanie z wynagrodzeń, które jest jawne i co roku publikowane, jest wcześniej badane i zatwierdzane przez biegłego rewidenta" - podkreślił Orlen.

Zapewniono także, że "wynagrodzenia członków zarządu Orlen są ustalane i wypłacane zgodnie z przepisami prawa oraz z uchwałą Walnego Zgromadzenia spółki". "Treść uchwały jest zgodna ze wszystkimi przepisami prawa mającymi zastosowanie do Orlen, w tym z tzw. ustawą kominową. Ustawa okołobudżetowa nie ma zastosowania do Orlen i dlatego nie może być brana pod uwagę przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia członków władz spółki. Powyższe potwierdzają ekspertyzy prawne, którymi dysponuje spółka" - czytamy w odpowiedzi przesłanej nam przez płocki koncern.

Zwróciliśmy się do biur prasowych spółek z prośbą o komentarz do doniesień dziennika "Fakt". Do momentu publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi od PKO BP i PZU.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: "Fakt", TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat zakładają założenia projektu, które opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Dodano, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 roku.

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

Zyski Ryanaira obniżył się o prawie połowę w drugim kwartale 2024 roku, ponieważ ceny biletów spadły o 15 procent rok do roku. Zwiększa to obawy o słabe lato dla europejskich linii lotniczych w miarę wygasania boomu po pandemii COVID-19 - wskazał Reuters.

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Źródło:
Reuters, "Guardian"

W 2023 roku liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 129 819 osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Źródło:
PAP

Dodatkowe 20 milionów złotych przeznaczone na program "Podróże z klasą" wyczerpano w cztery minuty - przekazał resort edukacji. MEN podał także, że zarejestrowano 752 nowe wnioski, a łącznie na program w tej edycji zostanie przeznaczone 80 milionów złotych.

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

Źródło:
PAP

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 8,9 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oceniają, że spadek aktywności budownictwa to między innymi efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Źródło:
PAP

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

W ciągu siedmiu godzin po niedzielnej rezygnacji prezydenta USA Joe Bidena z walki o reelekcję, drobni darczyńcy wpłacili niemal 47 milionów dolarów na konta zbierającej fundusze dla Partii Demokratycznej organizacji non-profit ActBlue.

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

Źródło:
PAP

Minister finansów Andrzej Domański poinformował na antenie TOK FM, że jego resort będzie prowadził rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Przemysłu na temat cen prądu w 2025 roku i ewentualnych dalszych rozwiązań osłonowych.

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inwestorzy oceniają skutki rezygnacji Joe Bidena z kandydowania na urząd prezydenta USA. Na giełdach w Azji przeważają spadki. Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Dolar pozostaje stabilny. W ocenie ekonomistów decyzja Bidena zwiększa niepewność na rynkach, co nie sprzyja walutom rynków wschodzących.

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

Z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci może skorzystać ten rodzic, który jest zaangażowany w wychowanie dzieci w większym stopniu - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyjaśnienia resortu finansów.

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki demonstrowali w niedzielę swoje niezadowolenie z turystyfikacji wyspy. Kilkanaście tysięcy osób wzięła udział w proteście, podczas którego wykrzykiwano hasła wymierzone w turystów, np. "Wracajcie do domów!" czy "Oddajcie nam Majorkę!". Postulują między innymi ograniczenie miejsc noclegowych.

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

W szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego wierzy zaledwie co czwarty tak zwany gniazdownik - wynika z raportu Otodom. Jednak, jak wynika z badania, 40 procent z nich patrzy w przyszłość pozytywnie, licząc na pomoc w sfinansowaniu lokum, a także na zmiany na rynku.

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Źródło:
PAP

Władze hiszpańskiego miasta Calpe zakazały turystom "rezerwowania" miejsc na plaży poprzez zostawianie tam krzeseł, parasoli czy leżaków. Plażowiczom, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, grozi kara w wysokości 250 euro, czyli około 1070 złotych.

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Źródło:
CNN

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy