Polacy konsumują mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. Rzeczywiste spożycie indywidualne (AIC) na mieszkańca w Polsce w 2023 roku było 14 procent poniżej średniej unijnej - podał Eurostat. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).
AIC można uznać za wskaźnik dobrobytu materialnego gospodarstw domowych.
Rzeczywista konsumpcja prywatna (Actual Individual Consumption - AIC) jest miarą sytuacji materialnej gospodarstw domowych i pokazuje poziom wydatków na zakup towarów i usług. Statystyka unijnego biura statystycznego bierze pod uwagę parytet siły nabywczej, czyli uwzględnia różnice w poziomie cen między poszczególnymi krajami.
Najwyższy i najniższy poziom
W 2023 r. dziesięć krajów UE odnotowało AIC na mieszkańca powyżej średniej UE. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).
Tymczasem 17 krajów UE odnotowało AIC na mieszkańca poniżej średniej UE, przy czym najniższy poziom odnotowano na Węgrzech (30 proc. poniżej średniej UE), w Bułgarii (27 proc.), w Słowacji i na Łotwie (w obu przypadkach 25 proc.).
PKB na mieszkańca
Z kolei w przypadku badania PKB na mieszkańca, poziom powyżej średniej UE odnotowano w 11 krajach UE. Najwyższy był w Luksemburgu (139 proc. wyższy od średniej UE), Irlandii (111 proc.) i Holandii (30 proc.).
Na drugim końcu przedziału najniższy PKB na mieszkańca odnotowano w Bułgarii (36 proc. poniżej średniej UE), Grecji (33 proc.) i na Łotwie (29 proc.).
W Polsce było to 20 proc. poniżej średniej UE.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock