W ramach piątego pakietu sankcji Unia Europejska wprowadziła zakaz transportu obejmujący rosyjskich i białoruskich przewoźników. Od tych ograniczeń są pewne wyjątki, między innymi dotyczące towarów medycznych i rolnych czy transportów humanitarnych. W okresie od 9 kwietnia do 11 kwietnia nie zostało wpuszczonych do Polski 236 pojazdów ciężarowych białoruskich i rosyjskich przewoźników drogowych - poinformowała w piątek TVN24 Biznes Krajowa Administracja Skarbowa.
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa. Zgodnie z piątym pakietem sankcji Unii Europejskiej od soboty obowiązuje zakaz dla wszelkich rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych przewożenia towarów transportem drogowym na terenie UE, w tym w tranzycie. Odstępstwa są jednak przyznawane na szereg produktów, takich jak produkty farmaceutyczne, medyczne, rolne i spożywcze, w tym pszenica, oraz na transport drogowy w celach humanitarnych.
Zakaz dla rosyjskich i białoruskich przewoźników
Z informacji przekazanych TVN24 Biznes przez KAS wynika, że w okresie od 9 kwietnia do 11 kwietnia br. nie zostało wpuszczonych do Polski 236 pojazdów ciężarowych białoruskich i rosyjskich przewoźników drogowych.
"W związku z zakazem dokonywania transportu/przewozu drogowego towarów na terytorium UE, w tym tranzytu, wprowadzonym piątym pakietem sankcji wobec Rosji i Białorusi – Rozporządzenie RADY (UE) 2022/576 z 8 kwietnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie oraz Rozporządzenie RADY (UE) 2022/577 z 8 kwietnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (WE) nr 765/2006 dotyczącego środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi oraz jej zaangażowaniem w rosyjską agresję przeciwko Ukrainie, w okresie od 9 kwietnia do 11 kwietnia br. nie zostało wpuszczonych do Polski 236 pojazdów ciężarowych białoruskich i rosyjskich przewoźników drogowych" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi przez Krajową Administrację Skarbową.
Przewoźnicy z Białorusi i Rosji są również zatrzymywani przez litewskie i łotewskie służby. W niedzielę Andrejs Vaivars z Państwowej Służby Dochodów Łotwy informował, że od soboty do rana w niedzielę na Łotwę nie wpuszczono 152 ciężarówek na rosyjskich i białoruskich tablicach rejestracyjnych. Jak wskazywał, kierowcy pojazdów, których nie wpuszczono do kraju, twierdzili, że nie byli poinformowani o zakazie.
Z kolei na początku tego tygodnia rzecznik Departamentu Ceł Vitas Volungeviczius przekazał, że do poniedziałkowego poranka nie wpuszczono na Litwę 250 ciężarówek z Białorusi i obwodu kaliningradzkiego.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP