Były prezes PGNiG o "cenie, którą musimy zapłacić za uniezależnienie się od Rosji"

Źródło:
TVN24 Biznes
Jerzy Kwieciński o uniezależnieniu od rosyjskich surowców
Jerzy Kwieciński o uniezależnieniu od rosyjskich surowcówTVN24
wideo 2/6
Jerzy Kwieciński o uniezależnieniu od rosyjskich surowcówTVN24

Ceny energii będą w najbliższym czasie wyższe. Polska i cała Unia Europejska musi się pogodzić z tym, że przez jakiś czas będziemy musieli płacić więcej za węglowodory i więcej za energię elektryczną. To jest cena, którą musimy zapłacić za uniezależnienie się od Rosji - powiedział w rozmowie z TVN24 Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, były minister finansów i były prezes PGNiG. W jego ocenie "będziemy musieli w najbliższych latach spowolnić rezygnację z węgla w naszym miksie energetycznym".

Były prezes PGNiG Jerzy Kwieciński mówił w rozmowie z TVN24 na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos o uniezależnieniu od rosyjskich surowców. - W Davos to jeden z ważniejszych tematów, czyli fakt, że Polska, cała Unia Europejska musi się pogodzić z tym, że przez jakiś czas będziemy musieli płacić więcej za węglowodory i więcej za energię elektryczną. To jest cena, którą musimy zapłacić za uniezależnienie się od Rosji - powiedział wiceprezes Banku Pekao.

Transformacja energetyczna w Polsce

Kwieciński mówił też o transformacji energetycznej w Polsce. - (...) chcemy w większym stopniu mieć ten miks energetyczny zróżnicowany. On w tej chwili bardzo silnie zależy od węgla (...), to oznacza, że w najbliższych latach będziemy musieli na te cele przeznaczać bardzo duże środki finansowe - podkreślił. Z raportu "Transformacja energetyczna w Polsce", przygotowanego przez think tank Forum Energii, wynika, że udział węgla w produkcji energii elektrycznej w 2021 roku wzrósł i wynosi ponad 72 proc.

- Szacujemy, że Polska w ciągu najbliższych dwóch dekad na osiągnięcie celów naszej transformacji energetycznej powinna przeznaczyć około 100 miliardów złotych. Sektor bankowy na pewno będzie w tym uczestniczył, już tak naprawdę uczestniczy. Jako bank uczestniczymy w finansowaniu wielu transakcji - zauważył wiceprezes Banku Pekao.

W ocenie Kwiecińskiego zmiany na drodze do transformacji energetycznej spowodowała rosyjska inwazja na Ukrainę. - Ta nowa sytuacja w Europie związana z agresją Rosji na Ukrainę zmieniła również tę ścieżkę dojścia do tych celów. Myślę, że będziemy musieli w najbliższych latach spowolnić rezygnację z węgla w naszym miksie energetycznym. Dlatego, że znacznie ważniejszym celem będzie zastąpienie węgla i węglowodorów rosyjskich, gazu i ropy naftowej albo sprowadzanie surowców energetycznych z innych kierunków, albo innymi źródłami energii - stwierdził były prezes PGNiG.

PAP/Maciej Zieliński

Dostawy gazu ziemnego do Polski

Kwieciński zwrócił uwagę, że w przypadku gazu coraz więcej surowca wydobywamy z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Prognoza wydobycia PGNiG na 2022 rok zakłada pozyskanie z tych złóż 3 mld m3 gazu ziemnego.

Czytaj także: Premier krytykuje Norwegów, PGNiG z nimi negocjuje. Ile gazu z północy popłynie do Polski?

Dodatkowo w tym roku ma zostać zakończona budowa gazociągu Baltic Pipe. Na początku października br. zaplanowano pierwsze dostawy gazu z Szelfu Norweskiego. Przepustowość Baltic Pipe ma wynieść do 10 mld m3, czyli tyle, ile do tej pory co roku kupowaliśmy surowca od Gazpromu. - W tej chwili Polska ma wykupione nieco ponad 8 miliardów metrów sześciennych - przekazał były prezes PGNiG.

PAP

Ponadto są dostawy skroplonego gazu ziemnego LNG. - W tej chwili możemy sprowadzać do Polski gaz LNG. Ten gaz przychodzi głównie ze Stanów Zjednoczonych, ale również z Kataru. W tej chwili te moce stanowią około 6 miliardów metrów sześciennych, one wzrosną w najbliższym czasie do około 8 miliardów metrów sześciennych. W Polsce produkujemy około 4 miliardów metrów sześciennych. Żeby zapewnić potrzeby Polski, które w tej chwili są w wysokości 20 miliardów metrów sześciennych, będziemy musieli dokupować trochę gazu z Szelfu Norweskiego i wtedy pompować go do Polski - powiedział Jerzy Kwieciński.

Czytaj także: Polska wypowiada porozumienie z Rosją. "Relacje gazowe przestały istnieć"

Wskazywał przy tym, że "ten gaz niekoniecznie musimy kupować w ramach kontraktów długoterminowych". - Możemy go kupować na tak zwanym spocie i przesyłać tą rurą (Baltic Pipe - red.). Albo będziemy ten brakujący gaz mogli kupować na spotach europejskich i transportować do Polski z innych kierunków. Już w tej chwili bardzo realnym kierunkiem jest kierunek litewski, dlatego że w Kłajpedzie jest pływający terminal. On ma w tej chwili nadwyżki mocy, a to oznacza, że na przykład z tego kierunku będziemy mogli sprowadzać więcej gazu - ocenił były prezes PGNiG.

Kwieciński był dopytywany przez Radomira Wita, czy zakupy spotowe będą konieczne w tym roku. - Na tych kontraktach można kupić gaz dzisiaj na jutro albo możemy kupować gaz dzisiaj na za miesiąc, za trzy miesiące. Po prostu kupuje się ten gaz na giełdzie i uzgadnia się sposób dostarczenia tego gazu. Ten gaz może być dostarczony różnymi rurami, bo w tej chwili Polska jest połączona siecią interkonektorów z różnymi krajami - tłumaczył.

Jak wskazał, takie interkonektory posiadamy przede wszystkim z Niemcami, z Czechami. - Nowe powstają ze Słowacją i Litwą. - Mamy też takie połączenia z Ukrainą - dodał Kwieciński. W jego ocenie bardzo ważnym element, na który powinniśmy również postawić w najbliższych latach, to budowanie mocy do produkcji biometanu.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Chiny sprzeciwiają się używaniu ceł jako narzędzia nacisku - przekazała w poniedziałek rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning. To odpowiedź Pekinu na sformułowane przez prezydenta Donalda Trumpa ostrzeżenie, że USA będą podwyższać cła dla krajów sprzyjających BRICS.

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Źródło:
PAP

Ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło też metro i pociągi w południowej części stolicy Austrii. Służby zdołały już przywrócić dostawy energii elektrycznej do większości odbiorców.

Blackout w europejskiej stolicy

Blackout w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinow wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP

Pod pretekstem tak zwanego pakietu antyblackoutowego rząd planuje zniesienie taryf na energię elektryczną, które obecnie chronią odbiorców przed nadmiernymi podwyżkami cen ze strony dostawców energii - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości zrezygnował z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu pierwszej instancji - zwraca uwagę w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Źródło:
PAP

Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania. Najem sprzętu przeżywa boom - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Nowy trend nad Wisłą

Nowy trend nad Wisłą

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone są bliskie zawarcia kilku umów handlowych - poinformował w niedzielę w telewizji CNN amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent, nie precyzując jednak, z którymi krajami toczą się rozmowy.

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Źródło:
PAP

Do Państwowej Inspekcji Pracy w 2024 roku wpłynęło około 50 tysięcy skarg na brak wypłat. Urząd wydał decyzje na rekordową kwotę 270 milionów złotych. To tak, jakby cały Inowrocław pracował za darmo. Do tego skargi dotyczą także naruszeń związanych z czasem pracy. Niewypałem okazała się także ustawa o ochronie sygnalistów z zeszłego roku. Zgłoszeń praktycznie nie ma.

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Sprzedaż produkowanego przez Teslę modelu Cybertruck okazała się daleka od szumnych zapowiedzi Elona Muska - zwraca uwagę CNN. Amerykański serwis pisze wręcz o motoryzacyjnej "klapie", za którą mają stać stosunkowo wysoka cena, liczne akcje serwisowe, a także polityczne zaangażowanie najbogatszego człowieka świata.

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

Źródło:
CNN

W piątek w Pradze i kilku innych czeskich miastach miała miejsce kilkugodzinna awaria prądu. To kolejna taka sytuacja po kwietniowym blackoutcie w Hiszpanii i Portugalii. W ocenie profesora Mariusza Ruszla z Politechniki Rzeszowskiej, by nie doszło do takiego zdarzenia w Polsce konieczne jest zwiększenie odporności naszej sieci i przyśpieszenie jej modernizacji. Na wszelki wypadek w każdym domu powinien jednak być zapas wody, latarka oraz gotówka.

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

Źródło:
PAP

Branża turystyczna szuka pomysłów, mających do wyjazdów przekonać nawet tych, którzy widzieli już wszystko. Nie każdy trend chwyci, są jednak takie, od których nie ma ucieczki, bo związane są na przykład ze zmianami klimatu.

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanka Wenecji upadła i złamała rękę, wsiadając do tramwaju wodnego. Domagała się odszkodowania od zakładu transportu miasta twierdząc, że nie zadbał on o bezpieczeństwo na przystanku. Sprawa trafiła do sądu, który orzekł, że cała sytuacja jest winą kobiety, bo ta miała na nogach szpilki i wiedziała, że ryzykuje, wybierając tego typu buty.

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Źródło:
PAP