W środę w Warszawie odbywa się inauguracja Regionu Google Cloud. To pierwszy tego typu ośrodek w Europie Środkowo-Wschodniej i siódmy na kontynencie. - Stany Zjednoczone to największy polski inwestor zagraniczny spoza Unii Europejskiej - stwierdził chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że nasz kraj jest bardzo dobrym miejscem na inwestycje, szczególnie w zakresie nowych technologii.
- Stany Zjednoczone pozostają największym inwestorem zagranicznym w Polsce spoza Unii Europejskiej. To przekłada się na ponad 60 miliardów dolarów zainwestowanych przez amerykańskie firmy w Polsce. Google, rozszerzając usługi w chmurze, dodaje blisko 2 miliardy dolarów do tej liczby - ocenił tymczasowy szef misji dyplomatycznej w Polsce Bix Aliu.
"To przyszłość gospodarki"
Podczas inauguracji premier Mateusz Morawiecki powiedział, Polska jest bardzo dobrym miejscem na inwestycje, szczególnie w zakresie nowych technologii. Ocenił też, że "coraz więcej przedsiębiorców w Polsce interesuje się cyfryzacją, warto podejmować tego rodzaju inwestycje, to przyszłość gospodarki".
Prezes Google'a Sundar Pichai stwierdził, że "dobrze wykwalifikowani inżynierowie dobrze pozycjonują Polskę na przyszłość", jeśli chodzi o rozwój cyfrowych inwestycji w kraju. - Rozbudowujemy nasze centrum badawczo-rozwojowe, widzimy, jak narzędzia cyfrowe pomagają w walce z pandemią i pracy zdalnej oraz zdobywaniu informacji i cieszę się że mogliśmy nawiązać współpracę - powiedział.
Zastępca Sekretarza Stanu USA ds. Europejskich Philip T. Reeker ocenił, że inwestycja amerykańskiej firmy w Warszawie to "kolejny wkład w zacieśnienie relacji między USA a Polską". Jego zdaniem, "kiedy nasze gospodarki są ze sobą bardziej zintegrowane, generują większy wzrost i innowacje dla naszych społeczeństw, zbliżają nas do siebie i sprawiają, że jesteśmy bardziej odporni".
Reeker zadeklarował, że Europa jest dla USA najważniejszym partnerem handlowym, a korzyści z tej relacji widać po obu stronach Atlantyku. "Google rozwijając cyfrową gospodarkę Europy Środkowo-Wschodniej będzie siłą napędową w regionie", a centrum przetwarzania danych zmieni cyfrowy krajobraz Polski, tworząc podwaliny pod rozwój i nowe biznesy.
Reeker wyraził również przekonanie, że ważnym projektem realizowanym w regionie jest inicjatywa Trójmorza, w skład której wchodzi Polska, a której głównym założeniem jest wzmocnienie współpracy krajów regionu w zakresie polityki cyfrowej i cyberbezpieczeństwa.
Pierwsza taka inwestycja w regionie
- To kraj ogromnych możliwości. Jesteśmy w Polsce od 15 lat i w tym czasie mocno inwestowaliśmy w naszą obecność tu. W 2019 roku zawarliśmy strategiczne partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej. Obiecaliśmy też polskiemu społeczeństwu, że sprowadzimy infrastrukturę chmurową Google do waszego kraju. Dziś się z tego wywiązujemy - powiedział szef Google Cloud Thomas Kurian.
Jak zaznaczył, Region Google Cloud w Warszawie to pierwszy tego typu ośrodek w Europie Środkowo-Wschodniej i siódmy na kontynencie, dzięki któremu możliwy jest dostęp do najbardziej innowacyjnych technologii pozwalających m.in. odbudować kraj po pandemii COVID-19.
Region Google Cloud w Warszawie to nie tylko centrum przetwarzania danych, ale również regionalny ośrodek obsługi kluczowych usług chmurowych Google Cloud Platform. Dzięki niemu zmniejszą się opóźnienia przesyłu danych w regionie, a co za tym idzie - zwiększeniu ulegnie wydajność i prędkość aplikacji korzystających z usług Google Cloud. Zwiększy się również dostępność i stabilność chmury Google'a.
To pierwsza tego rodzaju inwestycja koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej celem jest wsparcie cyfrowej transformacji Polski i regionu, a także przyspieszenie inicjatyw start-upowych i umożliwienie globalnej ekspansji lokalnie powstającym, cyfrowym firmom.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock