Polska na krawędzi recesji technicznej. "Widać mocne hamowanie"

Źródło:
TVN24 Biznes
"W portfelach mamy recesję już od kilku kwartałów"
"W portfelach mamy recesję już od kilku kwartałów"TVN24
wideo 2/4
"W portfelach mamy recesję już od kilku kwartałów"TVN24

Polska gospodarka mocno się zwija - ocenił ekonomista Marek Zuber w rozmowie z TVN24 Biznes. Jego zdaniem dane dotyczące PKB za trzeci kwartał potwierdzą, że jesteśmy w recesji technicznej. Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego dodaje, że w wyniku spowolnienia gospodarczego mniej przedsiębiorstw będzie chciało zwiększyć zatrudnienie, a podwyżki wynagrodzeń w firmach będą blokowane.

Produkt Krajowy Brutto (PKB) urósł w drugim kwartale 2022 roku o 5,3 proc., licząc rok do roku. W ujęciu kwartalnym spadł jednak aż o 2,3 proc.

PKB Polski - II kwartał 2022PAP

Recesja techniczna w Polsce?

O tym, że wkrótce możemy mieć do czynienia z recesją techniczną, czyli spadkiem PKB w ujęciu kwartał do kwartału dwa razy z rzędu, mogą świadczyć m.in. najnowsze dane ze sklepów. Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), sprzedaż detaliczna w Polsce w lipcu 2022 roku wzrosła o 2 proc. rok do roku. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,4 proc. rok do roku.

- To jest wciąż więcej niż to, co obserwujemy w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie według danych Eurostatu sprzedaż detaliczna wzrosła o jeden procent w drugim kwartale. W Niemczech czy we Francji spadki wydatków na samochody czy dobra RTV są znacznie większe niż w Polsce. W tamte kraje też uderza inflacja. To, co różni Polskę od zachodniej części Europy, to to, że widzimy wzrost wydatków na towary bieżącej potrzeby, na przykład odzież czy żywność. Jest on związany z wydatkami migrantów z Ukrainy - zaznaczył Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

- Dane o sprzedaży detalicznej za lipiec pokazują bardzo mocne hamowanie wydatków gospodarstw domowych - stwierdził ekonomista Marek Zuber..

- Te dane wypadły bardzo źle. Tak samo jak dane o produkcji przemysłowej. Miesiąc do miesiąca jest spadek o 6,5 procent. Tu widać wyraźne mocne hamowanie. Nie widzę w ogóle potencjału wzrostu inwestycji, więc prawdopodobne jest, że recesja techniczna, której w Polsce jeszcze nie było, pojawi się w trzecim kwartale - dodał. Ekonomista przewiduje, że na przełomie 2022 i 2023 czeka nas spadek PKB rok do roku.

Sprzedaż detalicznaPAP/Adam Ziemienowicz

Według Jakuba Rybackiego scenariusz recesji technicznej jest prawdopodobny, a recesję rok do roku zakłada około jedna trzecia zespołów prognostycznych.

- Tempo wzrostu zysków jest wyraźnie niższe, pojawiają się przedsiębiorstwa, które raportują straty. W drugim kwartale zyski raportowało 76 procent firm, straty niecałe 25 procent. To jest też gorszy okres dla pracowników, mniej przedsiębiorstw będzie chciało zwiększyć zatrudnienie, blokowane będą podwyżki wynagrodzeń, możliwe są zwolnienia - tłumaczył Rybacki.

Kryzys typu "stać mnie na mniej"

Według Marka Zubera "mamy już kryzys". Standardowo kojarzy się on z brakiem pracy, ale teraz scenariusz będzie prawdopodobnie inny.

- Bezrobocie wzrośnie, ale nieznacznie, może dojdziemy do siedmiu procent. To będzie przede wszystkim kryzys odbierany jako: "Pracę mam, pensja mi rośnie, ale podwyżki, które dostaję, są dużo mniejsze do wzrostu cen. Czyli stać mnie na mniej". Polacy po prostu zubożeją. Nie licząc początku pandemii, kryzysu o źródłach nieekonomicznych, sytuację, w której przeciętne wynagrodzenia nie rosną, mieliśmy ostatni raz w 2012 roku - podkreślił.

Według ekonomisty wysoka inflacja będzie z nami przynajmniej jeszcze przez rok. Inflacja w lipcu wyniosła 15,6 procent, licząc rok do roku.

Inflacja w Polsce - lipiec 2022PAP

Co ze stopami procentowymi?

Pytany, co powinna w tej sytuacji zrobić Rada Polityki Pieniężnej, odpowiedział, że RPP nie powinna już podwyższać stóp procentowych. W związku z wysoką inflacją podwyżki stóp obserwujemy od października 2021 roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. RPP podczas lipcowego posiedzenia podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła do 6,50 procent.

Według Zubera elementem, który mógłby wesprzeć gospodarkę, byłyby inwestycje. - Jednak mamy sytuację bez precedensu. Aktualna polityka gospodarcza, totalna nieprzewidywalność, niszczenie stabilności otoczenia gospodarczego doprowadziły do załamania inwestycji i te inwestycje są na najniższym poziomie od początku lat 90. - stwierdził ekonomista.

Dodał, że poziom inwestycji jako część PKB w Niemczech to około 22 procent, we Francji - około 24 procent, a w Polsce - około 17 procent.

Prezes NBP o recesji

Prezes NBP Adam Glapiński mówił na początku lipca br, że w Polsce recesji się nie spodziewa. - Możliwa będzie recesja techniczna, przez dwa kwartały PKB może mieć ujemny wzrost, ale to jeszcze nie jest recesja - ocenił szef banku centralnego.

- Oczywiście, że pogorszenie globalnej koniunktury będzie przyczyniać się do osłabienia presji inflacyjnej - dodał.

Podczas nagranej w lipcu rozmowy działaczki Agrounii z Adamem Glapińskim, prezes NBP stwierdził, że "w tej chwili mamy najwyższe stopy procentowe i najwyższą inflację". Dopytywany, czy nie będzie kolejnych podwyżek stóp procentowych, odpowiedział: - Jeśli będzie, to jedna, o 0,25 (punktu procentowego) - stwierdził.

Glapiński mówił wówczas także, że "być może w ostatnim kwartale przyszłego roku będziemy obniżać już stopy procentowe".

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC