- Pomimo wielu wyzwań Polska wypełnia wszystkie zobowiązania i konsekwentnie idzie w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz sprawiedliwej transformacji - mówił we wtorek podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku prezydent Andrzej Duda.
We wtorek w stolicy Azerbejdżanu rozpoczął się szczyt klimatyczny COP29 pod hasłem "W solidarności dla zielonego świata". W konferencji biorą udział przywódcy z całego świata, Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda podczas wystąpienia w bloku przemówień narodowych podkreślił, że podczas swojej prezydentury starał się, aby program polityki klimatycznej znajdował się wysoko na liście priorytetów Polski. Wyraził zadowolenie z faktu, że mógł ratyfikować porozumienie paryskie w 2016 r.
- Ogromną satysfakcję odczuwam także w związku z organizacją COP24 w Katowicach (w 2018 r. - red.). W mojej opinii było to wydarzenie przełomowe pod wieloma względami - przypomniał Duda. - To właśnie w Katowicach przyjęliśmy tak zwaną Księgę Zasad Katowickich, czyli przewodnik wdrażania założeń porozumienia paryskiego. Tam też narodziła się idea Deklaracji o Solidarności i Sprawiedliwej Transformacji. Dziś stanowi ona punkt odniesienia dla transformacji energetycznej i gospodarczej na całym świecie - zaznaczył prezydent.
Przypomniał, że podczas COP24 w Katowicach przyjęto także deklarację ministerialną "Lasy dla klimatu", w której zaakcentowano potrzebę wykorzystania lasów w polityce klimatycznej jako naturalnych pochłaniaczy i zbiorników gazów cieplarnianych. - Polska ceni tę rolę lasów i dba o nie, ponieważ są one także domem i siedliskiem dla wielu gatunków roślin, zwierząt i grzybów żyjących w Polsce - oznajmił Duda. Jak zauważył, różnorodność biologiczna jest warunkiem istnienia życia na Ziemi.
"Polska spełnia swoje zobowiązania"
Podkreślił, że od tego czasu konsekwentnie powtarza, iż sprawiedliwa transformacja nie może nastąpić wbrew społeczeństwu i ze szkodą dla obecnych warunków życia.
- Podczas ubiegłorocznej COP28 w Dubaju podkreślałem, że wciąż zbyt mało uwagi przywiązujemy do wymiaru ludzkiego. A jednak sprawiedliwą transformację należy przeprowadzić w sposób rozsądny - tak aby przede wszystkim przynosiła korzyści ludziom - ocenił prezydent.
Prezydent ocenił, że w czasach wyzwań i zagrożeń klimatycznych kluczowym wnioskiem powinno być wzmocnienie synergii między konwencjami: UNFCCC w sprawie klimatu, UNCBD w sprawie różnorodności biologicznej oraz UCCD - w sprawie zwalczania pustynnienia. - Ważne jest także podjęcie wspólnych działań w zakresie łagodzenia skutków, (...) zwalczania degradacji gleby i osiągnięcia neutralności klimatycznej - podkreślił.
- Pamiętajmy również, że nasze wysiłki na rzecz ochrony środowiska są podważane przez wojny toczące się na świecie. Rosyjska agresja na Ukrainę pokazała nam, że konflikty zbrojne powodują również poważne szkody i zanieczyszczenie środowiska. Dlatego nasze działania muszą być kompleksowe, bo ochrona środowiska to także zapobieganie konfliktom - oświadczył Duda.
Andrzej Duda podkreślił też, że "pomimo różnych wyzwań Polska wypełnia wszystkie swoje zobowiązania i konsekwentnie idzie drogą zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwej transformacji".
Prezydent o transformacji energetycznej w Polsce
- W Polsce sektor energetyki wiatrowej stale się rozwija, mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem liczby instalacji fotowoltaicznych przydomowych i wielkopowierzchniowych. Jednocześnie wiercimy kolejne odwierty pod rozwój energetyki geotermalnej - zauważył.
- Rok temu przedstawiłem także ambicje Polski dotyczące budowy stabilnej energetyki jądrowej. Cieszę się, że w Dubaju mogłem wziąć udział w wydarzeniu towarzyszącym przyjęciu deklaracji w sprawie potrojenia mocy elektrowni jądrowych. Podpisałem ją z pełnym przekonaniem, bo wierzę, że atom to przyszłość. I tylko energia nuklearna pomoże nam osiągnąć nasze cele klimatyczne i zagwarantuje czystą, bezpieczną i stabilną energię - zaznaczył prezydent.
W ocenie Dudy Polska to przykład kraju, który od lat potrafi zapewnić zarówno stały wzrost PKB, jak i spadek intensywności emisji dwutlenku węgla w gospodarce. Według prezydenta to "najlepsze potwierdzenie, że nasze działania są słuszne, a Polska podąża drogą zrównoważonego rozwoju wyznaczoną przez ONZ".
Prezydent zaznaczył, że polskie rozwiązania są doceniane na świecie. Wyraził zadowolenie z faktu, że wiele polskich pomysłów jest wdrażanych w innych krajach. - Współpracujmy i inspirujmy się, aby wspólnie tworzyć nowe proklimatyczne rozwiązania korzystne dla człowieka, środowiska i klimatu - zaapelował Duda.
Szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych to cykliczne wydarzenie, odbywające się co roku. W ramach konferencji obraduje najważniejszy organ Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). Konwencję stworzono, by znacząco ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i powstrzymać wzrost średniej globalnej temperatury powyżej 1,5 st. C. Jednak z czasem dodano nowe postanowienia i obecnie na konferencji porusza się także tematy ogólnie dotyczące klimatu.
Tegoroczna Konferencja ponownie odbywa się w państwie, którego gospodarka w dużym stopniu opiera się na paliwach kopalnych, tym razem jest to stolica Azerbejdżanu - Baku.
Prezydent nie pojawił się jednak na wspólnym zdjęciu z innymi przywódcami obecnymi na tym wydarzeniu. W rozmowie z dziennikarzami Duda unikał odpowiedzi na pytanie w sprawie zdjęcia. Jak dowiedziała się PAP, prezydent nie chciał zapozować z przywódcą białoruskiego reżimu Alaksandrem Łukaszenką. CZYTAJ WIĘCEJ >>>
Źródło: PAP