Prezydent Andrzej Duda wziął we wtorek udział w oficjalnym powitaniu na szczycie klimatycznym COP29 w Baku. Nie pojawił się jednak na wspólnym zdjęciu z innymi przywódcami obecnymi na tym wydarzeniu. W rozmowie z dziennikarzami Duda unikał odpowiedzi na pytanie w sprawie zdjęcia. Jak dowiedziała się PAP, prezydent nie chciał zapozować z przywódcą białoruskiego reżimu Alaksandrem Łukaszenką.
W Baku, stolicy Azerbejdżanu, odbywa się szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych COP29. Polskę reprezentuje na nim prezydent Andrzej Duda.
Duda wziął udział w oficjalnym powitaniu, jednak nie pojawił się na wspólnym zdjęciu z innymi liderami. Prezydent, jak nieoficjalnie dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, nie chciał znaleźć się na wspólnej fotografii z białoruskim przywódcą Alaksandrem Łukaszenką.
W rozmowie z dziennikarzami Duda unikał odpowiedzi na to pytanie. Mówił natomiast o tym, że "bardzo się cieszy, iż wziął udział w inauguracji szczytu klimatycznego w Baku". - Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem (jego - przyp. red.) organizacji. Gratulujemy gospodarzom - stwierdził prezydent Polski, wymieniając Azerbejdżan i jego przywódcę Ilhama Alijewa.
Z powodu obecności Łukaszenki również w ubiegłym roku polski prezydent nie pozował do wspólnego zdjęcia uczestników szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju.
Duda będzie przekonywał Trumpa
W Baku Duda został zapytany przez dziennikarzy także o to, czy będzie przekonywał Trumpa, że "nie wolno oddawać części Ukrainy Putinowi". Podkreślił, że Donald Trump zadzwonił, by złożyć życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości. - To był bardzo miły gest ze strony prezydenta elekta. Osobiście pogratulowałem mu zwycięstwa wyborczego. Rozmawialiśmy wstępnie o najważniejszych tematach - powiedział Duda. Zaznaczył, że temat Ukrainy pojawił się w rozmowie w kontekście objęcia przez Polskę od 1 stycznia przyszłego roku prezydencji w Radzie UE. - W związku z tym, że ta prezydencja przypada na pierwszy okres jego prezydentury, powiedziałem, że byłoby dobrze omówić zasady współpracy, zwłaszcza że priorytetem jeśli chodzi o naszą prezydencję jest zacieśnianie współpracy między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi - powiedział prezydent. Dodał, że mówił Trumpowi, że byłoby dobrze, aby spotkali się przed rozpoczęciem przez niego drugiej kadencji w styczniu 2025 roku. - Powiedział, że to znakomity pomysł i że trzeba to zrealizować. Ustaliliśmy, że nasi współpracownicy ustalą termin spotkania (...), szczegóły mają być ustalone - oznajmił Duda.
Duda: sprawiedliwa transformacja nie może istnieć wbrew społeczeństwu
W czasie swojego wystąpienia na sesji plenarnej szczytu w Baku Duda mówił, że starał się, "aby polityka klimatyczna była wysoko na liście priorytetów naszego kraju". - Z przyjemnością mogę stwierdzić, że w roku 2016 osobiście ratyfikowałem porozumienie paryskie. Także udało nam się zorganizować w Katowicach COP24 - wyliczał.
Przekonywał, że "sprawiedliwa transformacja nie może istnieć wbrew społeczeństwu". - Nie może prowadzić do pogorszenia obecnych warunków życia - dodał. - Rok temu na COP28 w Dubaju podkreśliłem, że w dalszym ciągu zwracamy zbyt małą uwagę na wymiar ludzki i że sprawiedliwa transformacja musi być przeprowadzona w sposób rozsądny, aby przede wszystkim służyła ludziom - powiedział.
Wskazywał, że do osiągnięcia neutralności klimatycznej konieczne są wspólne wysiłki.
- Pamiętamy również, że nasze wysiłki środowiskowe są podważane przez wojny, które toczą się na świecie, przez rosyjską agresję przeciwko Ukrainie, która pokazała nam, że konflikty zbrojne prowadzą do zanieczyszczenia środowiska. Musimy podchodzić do tego kompleksowo. Ochrona środowiska to także zapobieganie konfliktom - mówił.
Zaznaczył, że "pomimo wyzwań Polska wypełnia wszystkie swoje zobowiązania i nadal kroczy ścieżką zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwej transformacji".
COP29 w Baku
Szczyt klimatyczny ONZ to cykliczne wydarzenie, odbywające się co roku. Tegoroczny COP29, pod hasłem "W solidarności dla zielonego świata", odbywa się w stolicy Azerbejdżanu od 11 do 22 listopada. Prezydent Andrzej Duda, który reprezentuje tam nasz kraj, będzie przebywał w Baku do środy.
W ramach konferencji obraduje najważniejszy organ ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change, UNFCCC). Konwencję stworzono, by znacząco ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i powstrzymać wzrost średniej globalnej temperatury powyżej 1,5 st. C. Jednak z czasem dodano nowe postanowienia i obecnie na konferencji porusza się także tematy ogólnie dotyczące klimatu.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/STRINGER