Poczta Polska wprowadza podwyżki. Sprawdź, ile zapłacisz

Z kraju

Poczta PolskaPoczta Polska zapowiada podwyżki

Poczta Polska od 1 lutego wprowadza podwyżki w zakresie listów krajowych. "Dla statystycznego Polaka, który wysyła coraz mniej listów będzie to oznaczało dodatkowy wydatek kilku złotych w skali roku. Jednak dla Poczty będzie to realny wzrost przychodu, który pozwoli na zapewnienie klientom odpowiedniego dostępu do usług" - tłumaczy operator.

Poczta Polska podwyżki zapowiedziała na początku br. Nowy cennik zacznie obowiązywać od 1 lutego. Zmiana cen nie dotyczy usług paczkowych i listów wysyłanych za granicę.

Skąd te podwyżki?

Firma wyjaśnia, że w całej Europie dochody z dostarczania tradycyjnych listów maleją z roku na rok, a Poczta Polska jest zobowiązana do utrzymywania szerokiej sieci infrastruktury. Chodzi m.in. o placówki pocztowe, skrzynki na listy, a także zatrudnienie odpowiedniej liczby pracowników, którzy zapewnią obsługę korespondencji Polaków pięć dni w tygodniu na terenie całego kraju.

"Rachunek ekonomiczny wykazuje, że przy obecnych cenach usług pocztowych nie jest możliwe pokrycie ich kosztów ani podnoszenie ich jakości. Zmiana cennika ma na celu zapobiegnięcie stratom związanym z malejącym wolumenem wysyłanych listów i poprawę rentowności usługi powszechnej. Zgromadzone środki Poczta chce zainwestować w modernizację infrastruktury i zwiększenie dostępności usług pocztowych - tłumaczy Poczta Polska w komunikacie.

Spółka zapowiada, że planowane zmiany cen będą wahały się w granicach do kilkudziesięciu groszy. "Dla statystycznego Polaka, który wysyła coraz mniej listów będzie to oznaczało dodatkowy wydatek kilku złotych w skali roku. Jednak dla Poczty będzie to realny wzrost przychodu, który pozwoli na zapewnienie klientom odpowiedniego dostępu do usług" - podkreśla przedsiębiorstwo.

Ile zapłacimy?

Opłata za przesyłkę listową nierejestrowaną o wadze do 350 g wrośnie z 2 zł do 2,60 zł (ekonomiczna) i z 2,40 zł do 3,20 zł (priorytetowa). Za przesyłkę poleconą ekonomiczną do 350 g zapłacimy teraz 5,20 zł, a nie jak wcześniej 4,20 zł. Opłata za przesyłkę poleconą priorytetową do 350 g wzrośnie z 5,50 zł do 6,80 zł.

ZOBACZ CENNIK USŁUG POCZTY POLSKIEJ, KTÓRY OBOWIĄZUJE OD 1 LUTEGO

Jak tłumaczy Poczta, według raportu Deutsche Post z 2015 roku na temat cen stosowanych przez 30 europejskich operatorów narodowych za usługi powszechne, jej ceny sytuują się poniżej średniej w Europie - w ostatniej dziesiątce tego zestawienia.

Argumentuje, że nawet po podwyżkach koszt usług pocztowych w Polsce pozostanie jednym z najniższych w Unii. "Ceny za usługi powszechne sięgają w Europie nawet 2,8 euro za list zwykły. Średnia cena w Europie za list priorytetowy krajowy to 0,8 euro, a w Polsce - to obecnie 0,45 euro" - czytamy w komunikacie.

Operator dodaje, że w 2016 r. zmiany cennika wprowadziło sześć największych poczt w Europie: Correos z Hiszpanii, BPost z Belgii, Post Danmark z Danii, PostNL z Holandii, Deutsche Post z Niemiec i Royal Mail z Wielkiej Brytanii.

Przesyłki listowe niezarejestrowanePoczta Polska
Przesyłki poleconePoczta Polska
Przesyłki listowe z zadeklarowaną wartościąPoczta Polska

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Poczta Polska