Dwa domy, mieszkanie, działka rolna i miliony złotych na koncie - to główne składniki majątku premiera Mateusza Morawieckiego. Oświadczenie majątkowe zostało złożone w związku z powołaniem na stanowisko.
Oświadczenie majątkowe Prezesa Rady Ministrów zostało złożone według stanu na 11 grudnia zeszłego roku. Premier Mateusz Morawiecki wyraził zgodę na jego upublicznienie.
Dwa domy
Z dokumentu wynika, że Mateusz Morawiecki posiada dom o powierzchni 150 m kw., który położony jest na działce o wielkości około 4,6 tys. m kw. wraz z zabudowaniami letniskowymi i gospodarczymi.
Jest również właścicielem domu o powierzchni około 100 m kw. położonego na działce o powierzchni około 3,1 tys. m kw. To jednak nie koniec nieruchomości posiadanych przez premiera.
Do jego majątku zalicza się również mieszkanie o powierzchni 72,4 m kw. o wartości 546 tysięcy złotych. Szef rządu ma również 50 procentowy udział we własności w segmencie (szeregówce) o powierzchni 180 m kw., która położona jest na działce o powierzchni około 400 m kw. Posiada też działkę rolną o powierzchni około 20 tys. m kw. Z oświadczenia majątkowego wynika również, że Morawiecki posiada składniki mienia ruchomego, w tym wypadku chodzi o meble i zabudowę kuchenną o łącznej wartości około 161 tysięcy złotych. Premier udzielił też pożyczki siostrze w wysokości około 300 tysięcy złotych.
Miliony na koncie
Na koncie bankowym Morawieckiego w momencie obejmowania funkcji premiera znajdowało się ponad 2,5 miliona złotych. Z oświadczenia wynika, że premier - według stanu na 11 grudnia - posiadał wówczas też papiery wartościowe. Mowa o 13711 akcjach Banku Zachodniego WBK o wartości 4,950 mln złotych. Wkrótce po powołaniu na stanowisko premiera Mateusz Morawiecki złożył jednak dyspozycję sprzedaży wszystkich posiadanych akcji BZ WBK. Informował o tym w połowie grudnia Stanisław Starnawski z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju. Oznacza to, że na konto premiera w ostatnim czasie mogło wpłynąć dodatkowe ok. 5 mln zł (w zależności od faktycznej daty sprzedaży i kursu akcji).
Morawiecki podkreślał w oświadczeniu majątkowym, że w 2017 roku z posiadanych akcji uzyskał dochód (dywidendę) w wysokości 59 972 zł. Jednak cała ta kwota miała zostać - wedle zapewnień - przeznaczona na cele społeczne.
Dodatkowe oświadczenie
W dokumencie premier zaznaczył również, że ma uprawnienia do 3857 akcji BZ WBK, ale nie osiągnął z tego tytułu dochodu w roku 2016 i 2017. Dodał też, że nie ma wiedzy, czy te uprawnienia mogą zaistnieć w praktyce.
Morawiecki napisał również, że posiada uprawienia do akcji określonych kwotowo do 350 tys. złotych i ponownie zaznaczył, że nie wie, czy te uprawnienia mogą zaistnieć w praktyce. "Jeśli zaistnieje niezależna ode mnie decyzja co do materializacji uprawnień do akcji (o których mowa wyżej - red.), to w czasie pełnienia funkcji rządowych/ministerialnych powstrzymam się z realizacją tych uprawnień. W czasie pełnienia przeze mnie funkcji rządowych/ministerialnych powstrzymam się z realizacją praw do odroczonych w czasie premii, które zostały ujęte w raportach rocznych BZ WBK, należnych na podstawie stosunku pracy zakończonego z dniem 16 listopada 2015 roku. Dywidendy, które otrzymałem z tytułu wymienionych w niniejszym oświadczeniu akcji, w całości przeznaczam na cele społeczne lub charytatywne" - napisał premier Mateusz Morawiecki.
Powołanie rządu
Prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na urząd Prezesa Rady Ministrów 11 grudnia 2017 roku. Nowy premier zastąpił na tym stanowisku Beatę Szydło. W styczniu na wniosek Morawieckiego prezydent powołał nowych członków Rady Ministrów. Nowym ministrem obrony został Mariusz Błaszczak w miejsce odwołanego Antoniego Macierewicza. Ministrem spraw wewnętrznych i administracji został Joachim Brudziński - w miejsce Mariusza Błaszczaka.
Resortem zdrowia zaczął kierować Łukasz Szumowski, a ministerstwem środowiska Henryk Kowalczyk. Natomiast na nowego ministra finansów powołana została Teresa Czerwińska, ministrem inwestycji i rozwoju został Jerzy Kwieciński, a minister przedsiębiorczości i technologii - Jadwiga Emilewicz. Szefem ministerstwa spraw zagranicznych został zaś Jacek Czaputowicz.
Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl