Spółka Orlen Synthos Green Energy została zaopiniowana negatywnie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika (...) trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne" - oceniła spółka atomowa w stanowisku przesłanym TVN24 Biznes. Firma nie uzyskała dostępu do uzasadnienia decyzji wydanej przez służby specjalne. "Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej" - zapowiada Orlen Synthos Green Energy.
Konsorcjum Orlen Synthos Green Energy zostało utworzone przez Orlen i Synthos Green Energy. Spółka odpowiada za realizację inwestycji w mały reaktor jądrowy SMR. Tygodnik "Polityka" napisał w środę, że służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki Orlenu i Michała Sołowowa. - OSGE dostało negatywną opinię z ABW. Nie wiadomo dlaczego, bo dokument jest tajny. Ale coś jest na rzeczy, bo dociskani o ponowne rozpatrzenie decyzji, po raz drugi wydali negatywną opinię - powiedział rozmówca gazety.
Orlen Synthos Green Energy w stanowisku przesłanym TVN24 Biznes zwraca uwagę, że "przed nami największe wyzwanie przed jakim kiedykolwiek stała polska gospodarka: przebudowa energetyki, która musi zapewnić stabilne i zdekarbonizowane źródła energii".
"Świat zmierza w kierunku technologii jądrowych zarówno dużych jak i SMR, co potwierdza odbywająca się obecnie światowa konferencja klimatyczna COP28. Aby osiągnąć cele pozwalające na dekarbonizację polskiej energetyki potrzeba wielu inwestycji zarówno państwowych jak i prywatnych" - zauważono.
Orlen Synthos Green Energy o postępowaniu ABW
Dlatego - w ocenie Orlen Synthos Green Energy - "postępowanie ABW prowadzone przez panów (szefa ABW płk Krzysztofa) Wacławka, (byłego szefa MSWiA Mariusza) Kamińskiego i (wiceszefa MSWiA Macieja) Wąsika w sprawie jednej z opinii potrzebnych do wydania decyzji zasadniczej trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne".
Spółka atomowa przekazała, że "w ciągu ponad 230 dni postępowania ABW ani razu nie spotkała się ani z wnioskodawcą czyli spółką OSGE, z dostawcą technologii, czyli amerykańskim GE-Hitachi, ani nie zapoznała się z danymi dotyczącymi wnioskowanych lokalizacji". "Nie wiemy na jakiej podstawie ABW wydała swoje opinie" - czytamy w przesłanym nam stanowisku.
Spółka zapewniła, że od początku prowadzi proces wdrażania technologii "transparentnie".
"Dlatego złożyliśmy wniosek o odtajnienie uzasadnienia i umożliwienie spółce dostępu do akt. Niestety nasze wnioski zostały odrzucone. Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej, tak aby każdy miał okazję zapoznać się z informacjami o podstawie na jakiej ABW wydała swoją opinię" - zapowiedziano.
Firma Orlen Synthos Green Energy jest przekonana, że "nie są to powody ani merytoryczne, ani profesjonalne". "Biorąc pod uwagę moment pojawienia się informacji oraz towarzyszącą jej akcję medialną, typową dla wielu innych sytuacji z udziałem obecnego kierownictwa ABW, uważamy, że działania te mają na celu wywarcie wpływu na Minister Klimatu i Środowiska i utrudnienie wydania decyzji zasadniczej przez MKiŚ" - wskazywała spółka.
W ocenie spółki atomowej działania służb "godzą w bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze Polski". "Spółka OSGE będzie dalej zgodnie z harmonogramem kontynuowała działania licencyjne, środowiskowe i lokalizacyjne związane z budową floty BWRX-300 na potrzeby polskiego przemysłu, ciepłownictwa i energetyki" - podkreślono. Zwrócono przy tym uwagę, że "poziom emisji CO2 w Polsce wyniósł dzisiaj 928g/kWh i jest najwyższy w Europie oraz jeden z najwyższych na świecie".
Oświadczenie ABW
Pytania w tej sprawie wysłaliśmy również do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
"Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jako organ władzy publicznej działa wyłącznie na podstawie i w granicach prawa. W tym kontekście, w sprawie objętej zapytaniem, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając zgodnie z procedurą określoną w art. 3d ust. 2 pkt 1 Ustawy z dnia 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, zaopiniowała negatywnie wydanie przez ministra właściwego do spraw energii, decyzji zasadniczych określających dozwolone parametry inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej, objętych wnioskami Spółki Orlen Synthos Green Energy" - czytamy w przesłanym nam oświadczeniu.
"Prowadząc przedmiotowe postępowanie opiniodawcze, nakierowane na ocenę wpływu inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając w oparciu o zakres uprawnień określony Ustawą z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, przeprowadziła kompleksowe i wieloaspektowe postępowanie wyjaśniające, które zakończyło się uzyskaniem informacji warunkujących zakres i kierunek końcowego rozstrzygnięcia, którego szczegóły, z uwagi na ochronę informacji niejawnych, zostały przekazane, w trybie i na zasadach określonych Ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, prowadzącemu postępowanie zasadnicze Ministrowi Klimatu i Środowiska" - dodano.
Do zarzutów OSGE odniósł się na platformie X Mariusz Kamiński. Opublikował oświadczenie, w którym możemy przeczytać m.in., że "kategorycznie odrzuca insynuacje i kłamstwa spółki OSGE, która próbuje manipulować obrazem działań ABW, a także stawia zarzuty kierownictwu Agencji oraz Ministrom nadzorującym służby".
"To nieuprawnione działania, które mają na celu manipulowanie opinią publiczną i prowadzą do zakłamania działań podejmowanych przez Agencję w tej sprawie" - dodał.
Minister klimatu wydała decyzje zasadnicze
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w czwartek, że minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wydała sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy.
Decyzje dotyczą lokalizacji: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza.
Orlen Synthos Green Energy zamierza do 2030 roku uruchomić co najmniej jeden reaktor BWRX-300 firmy GE Hitachi. Jedna instalacja ma zabezpieczyć potrzeby około 300-350 tys. gospodarstw domowych.
Źródło: TVN24 Biznes