Konkurs na prezesa Orlenu ma dwóch faworytów - podał "Puls Biznesu". Według gazety największe szanse, by pokierować paliwowym gigantem, mają były prezes Enei Krzysztof Zamasz i były prezes spółki Orlenu na Litwie Ireneusz Fąfara. Nowego prezesa koncernu poznamy najwcześniej w połowie marca.
Gazeta przypomina, że Orlen ogłosił konkurs na stanowiska w zarządzie. Podkreśla, że Fąfara to wieloletni prezes spółki Orlenu na Litwie (w latach 2010-2018) i były prezes BGK, a od 2020 r jest prezesem firmy z branży medycznej 4Cell Therapies. Natomiast Zamasz, podaje "PB", to były prezes Enei (2013-2015) i były prezes Taurona (2008-2012). Od 2019 r. jest związany z ciepłowniczą grupą Veolia.
Kto stanie na czele Orlenu?
"Źródła 'PB' wskazują, że Krzysztof Zamasz jest kandydatem proponowanym przez ministra aktywów Borysa Budkę, natomiast Ireneusz Fąfara ma wsparcie Trzeciej Drogi, czyli koalicji Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL, współtworzącej rząd. Menedżer, który przegra rywalizację o Orlen, będzie - jak wskazują rozmówcy PB - brany pod uwagę w rekrutacji na stanowiskach w innych spółkach" - czytamy w gazecie.
Od 5 lutego prezesem Orlenu nie jest już Daniel Obajtek, który wcześniej oddał się do dyspozycji rady nadzorczej.
Czytaj więcej: Kto będzie następcą Obajtka? Ogłoszono konkurs >>>
Zmiany kadrowe w Orlenie
6 lutego Witold Literacki, powołany przez ministra aktywów państwowych do zarządu Orlenu, został powołany przez radę nadzorczą na funkcję pełniącego obowiązki prezesa spółki. Rada nadzorcza postanowiła także delegować z dniem 7 lutego trzech członków rady nadzorczej: Kazimierza Mordaszewskiego, Tomasza Sójkę i Tomasza Zielińskiego do czasowego wykonywania czynności członków zarządu.
Przy czym jeszcze w piątek podano w komunikacie, że Tomasz Sójka złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka rady nadzorczej Orlenu, a decyzja wejdzie w życie 16 lutego.
Z danych publikowanych przez Orlen wynika, że aktualnie Skarb Państwa posiada 49,9 proc. akcji koncernu, Nationale - Nederlanden OFE - 5,76 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 44,34 proc. akcji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock