Handel wróci na Marywilską? "Do godziny 20 mamy się zadeklarować"

Źródło:
tvn24.pl
Rafał Trzaskowski: prowadzone są rozmowy nieformalne
Rafał Trzaskowski: prowadzone są rozmowy nieformalneTVN24
wideo 2/5
Rafał Trzaskowski: prowadzone są rozmowy nieformalneTVN24

Zostanie stworzone tymczasowe miejsce, które pozwoli dotychczasowym najemcom kontynuować swoją działalność - wynika z komunikatu spółki Marywilska 44. - W środę do godziny 20 mamy się zadeklarować, czy będziemy prowadzić biznes w czymś w rodzaju namiotu - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Marzena Orzechowska, która pracowała w spalonym centrum. - Nie wiemy, na jakich to jest warunkach. Czy będziemy musieli płacić czynsz? - dodała.

W wyniku ogromnego pożaru hali targowej przy Marywilskiej 44 w Warszawie, który wybuchł w niedzielę nad ranem, pracę oraz dobytek życia straciły tysiące osób. Wojewoda i miasto deklarują chęć pomocy, a zarząd centrum - jego odbudowę.

We wtorek odbyło się w tej sprawie spotkanie w warszawskim ratuszu z prezydentem Rafałem Trzaskowskim i prezeską spółki Marywilska 44 Małgorzatą Konarską.

Tymczasowa hala dla najemców

Po tym spotkaniu w mediach społecznościowych pojawił się komunikat spółki Marywilska 44. "W dniu 14 maja 2024 Zarząd Spółki Marywilska 44 spotkał się z Wojewodą Mazowieckim Mariuszem Frankowskim, Prezydentem Miasta Stołecznego Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz Zastępcą Prezydenta Tomaszem Bratkiem. W trakcie spotkania zarówno Pan Wojewoda, jak i Pan Prezydent wyrazili wolę wsparcia najemców poszkodowanych w trakcie pożaru CH Marywilska 44" - czytamy.

Wskazano, że "propozycja Spółki Marywilska 44 w zakresie uruchomienia dla zainteresowanych najemców tymczasowej hali, w której będą mogli kontynuować swoją działalność, uzyskała wstępną akceptację ze strony władz Miasta St. Warszawa".

Przekazano, że spółka w ciągu najbliższych dni przekaże do miasta informacje na temat liczby przedsiębiorców zainteresowanych prowadzeniem działalności w takiej tymczasowej formie.

Podkreślono, że "działalność taką będzie można kontynuować do czasu odbudowy centrum handlowego. Działania mające na celu odbudowę hali zostały już rozpoczęte".

"W takcie spotkania ustalono, że Spółka przekaże Wojewodzie Mazowieckiemu komplet niezbędnych informacji, które umożliwią przeanalizowanie ewentualnych możliwości uruchomienia wsparcia dla poszkodowanych najemców. Ponadto Wojewoda Mazowiecki uruchomi kontaktowy adres e-mail dla cudzoziemców, którzy utracili w pożarze dokumenty wydane przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki"- napisano w komunikacie.

"Dziś do 20 mamy się zadeklarować"

Marzena Orzechowska, która pracowała w hali przy Marywilskiej 44, skomentowała w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl, że "najemcy oczekują pełnych informacji, na przykład tego, czy nasze umowy o wynajem stoisk wygasły czy dalej musimy płacić czynsze. U niektórych najemców wynoszą one między 6,5 a 9 tysięcy złotych".

- Ważne będzie dla nas wsparcie finansowe od miasta, aby móc utrzymać pracowników, zakupić towar. Sytuacja najemców jest bardzo różna, wielu miało wykupione podstawowe ubezpieczenie i nie mogą liczyć na jakieś wielkie pieniądze z polisy, że pokryją tym straty. Kolejna sprawa jest taka, że pracownicy byli pozatrudniani na mniejszą cześć etatu, aby zaoszczędzić na kosztach pracy. Nie mogą więc liczyć na zasiłki, z których się utrzymają. Oczekujemy więc wsparcia finansowego, takiego na start, aby ruszyć z miejsca, utrzymać miejsca pracy. Towar jest przecież bardzo drogi. O tym chcemy wspólnie rozmawiać z przedstawicielami miasta i spółki Marywilska 44 - wyjaśniła Orzechowska. Przekazała, że "dziś (środa - red.) do 20 mamy się zadeklarować, czy będziemy prowadzić biznes w czymś w rodzaju namiotu". - Nie wiemy, na jakich to jest warunkach. Czy będziemy musieli płacić czynsz? - zaznaczyła.

Trzaskowski: na razie prowadzone są rozmowy czysto nieformalne

We wtorek informowaliśmy, że z biznesową redakcją tvn24.pl skontaktowali się przedstawiciele najemców, którzy przekazali, że mają żal, że nie zostali zaproszeni na wtorkowe spotkanie z prezydentem Rafałem Trzaskowskim. - Jesteśmy pozostawieni sami sobie - mówiła Marzena Orzechowska.

Łukasz Miłkiewicz, jeden z najemców spalonego centrum handlowego, był w ratuszu, a nie został wpuszczony na spotkanie. - Spotkanie się skończyło, prezes spółki Marywilska 44 Małgorzata Konarska wyszła z niego w dobrym stanie psychicznym, uśmiechnięta, a nas nawet nie wysłuchano. Obawiamy się, że dwie strony się dogadają, a my pozostaniemy bez pomocy - relacjonował.

Jakub Leduchowski, zastępca rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Warszawie, w rozmowie z nami wyjaśnił, że do ratusza zostali zaproszeni tylko przedstawiciele spółki Marywilska 44. Zapewnił, że w planach jest spotkanie z najemcami w najbliższym czasie. Z kolei Rafał Trzaskowski przekazał w rozmowie z mediami, że "z samymi przedsiębiorcami też się spotkam, tylko najpierw ustalmy fakty, aby nie działać w sposób symboliczny".   - Na razie prowadzone są rozmowy czysto nieformalne. Poczekajmy na to, jakie będzie stanowisko samych kupców, co powiedzą. Wtedy będziemy reagować. Na pewno będziemy chcieli wesprzeć rozwiązania tymczasowe, aby nie tracić żadnego miejsca pracy - podkreślił po wtorkowej konferencji prasowej.

Czytaj też: Pożar Marywilskiej 44. Sprzedawcy mają czas tylko do piątku

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Wartość produkcji aut w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła 60 miliardów złotych. Jednak ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w naszym kraju dobiega końca - podano w raporcie AutomotiveSuppliers.

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

Źródło:
PAP

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Podatek akcyzowy od alkoholu nie zwiększy się w najbliższym czasie ponad założenia ujęte w tak zwanej mapie drogowej - przekazał minister finansów Andrzej Domański. Zakłada ona podwyżkę o 5 procent w skali roku. Zmiany mają objąć tylko tytoń - wyjaśnił szef resortu finansów.

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Źródło:
PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Koszulki z napisem "Walcz o Amerykę", "Kuloodporny" czy "Legendy nigdy nie umierają", a także zdjęciem rannego Donalda Trumpa trafiły do sklepów internetowych już kilka godzin po nieudanym zamachu w Pensylwanii. W sprzedaży są już także "trumpowe" naklejki kubki, a nawet ubranka dla psów.

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Źródło:
PAP

Prokuratura Regionalna w Warszawie poinformowała, że funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby powiązane z aferą Getback. To przedstawiciele większościowego akcjonariusza spółki reprezentujące Abris Capital Partners.

Zarzuty dla dwóch osób w związku z aferą GetBack. "Szkoda majątkowa w wielkich rozmiarach"

Zarzuty dla dwóch osób w związku z aferą GetBack. "Szkoda majątkowa w wielkich rozmiarach"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniosła 2,6 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). "To ostatni taki miesiąc – od lipca inflacja znowu wyskoczy ponad dopuszczalny przedział odchyleń od celu NBP" - komentują eksperci banku PKO BP.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To ostatni taki miesiąc"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To ostatni taki miesiąc"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ponad 77 procent kredytobiorców nie rozumie w pełni treści umowy, którą podpisują z bankiem, a 19,5 procent deklaruje, że rozumie wszystkie zawarte w niej zapisy - wynika z raportu UCE Research.

Niepokojący raport. Chodzi o umowy z bankami

Niepokojący raport. Chodzi o umowy z bankami

Źródło:
PAP

Dopłaty do kredytów hipotecznych w ramach programu "Kredyt na start" stanowiłyby silny czynnik pro-popytowy na rynku nieruchomości, co może doprowadzić do niewspółmiernego do fundamentów wzrostu cen i kosztów materiałów budowlanych w krótkim okresie - oceniło Ministerstwo Finansów w opinii do pierwszej wersji projektu rządowego programu.

Ministerstwo Finansów ocenia program "Kredyt na start"

Ministerstwo Finansów ocenia program "Kredyt na start"

Źródło:
PAP

80 procent Rosjan nie stać na wakacje w kraju - przekazał w poniedziałek rosyjski portal Moscow Times bazując na oficjalnych danych publikowanych przez branżę turystyczną. Ze względu na wzrost cen obywatele decydują się natomiast na weekendowe wycieczki do regionów najbliższych miejscu zamieszkania.

Wakacyjne podróże nie dla Rosjan

Wakacyjne podróże nie dla Rosjan

Źródło:
PAP

W poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Paypal, oferującą szybkie płatności online, karę w wysokości 106 milionów złotych. - Jej klauzule są ogólne, wieloznaczne i niezrozumiałe. Konsument, czytając te postanowienia, nie może przewidzieć, które z jego działań zostać uznane za zabronione - przekazał prezes UOKiK. PayPal podał w oświadczeniu, że analizuje decyzję UOKiK.

Ponad 100 mln zł kary dla operatora szybkich płatności. "Bezprecedensowe naruszenia"

Ponad 100 mln zł kary dla operatora szybkich płatności. "Bezprecedensowe naruszenia"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chińska gospodarka urosła o 4,7 procent w drugim kwartale - wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego. Choć w wielu miejscach na świecie uchodziłoby to za imponujący wynik, to tamtejsi ekonomiści nie kryją rozczarowania. PKB Chin rośnie najwolniej od pierwszego kwartału 2023 roku.

W Chinach gospodarcze rozczarowanie. Ekonomiści mówią o niepokoju

W Chinach gospodarcze rozczarowanie. Ekonomiści mówią o niepokoju

Źródło:
Reuters, PAP

W nowym tygodniu będziemy czekać między innymi na dane o inflacji, przeciętnym wynagrodzeniu oraz produkcji przemysłowej. W czwartek napłyną również informacje o produkcji przemysłowej, a Bank Gospodarstwa Krajowego ruszy ze sprzedażą obligacji. Na rynkach światowych uwagę przykują natomiast wyniki spółek w USA, odczyt sprzedaży detalicznej, a także konwencja prezydencka Republikanów, podczas której zapadnie decyzja czy Donald Trump zostanie kandydatem na prezydenta.

Najnowsze dane o inflacji, wynagrodzenia i wyniki spółek w USA. Tym będzie żyła gospodarka

Najnowsze dane o inflacji, wynagrodzenia i wyniki spółek w USA. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP

W Wenecji zakończył się w niedzielę trwający od kwietnia eksperyment z pobieraniem opłaty w wysokości 5 euro ze wstęp do miasta. Byli z niej zwolnieni turyści, którzy nocowali w tamtejszych hotelach. Pierwsza taka inicjatywa na świecie ma na celu wprowadzenie systemu zarządzania napływem turystów - tłumaczą władze Wenecji.

Koniec turystycznego eksperymentu

Koniec turystycznego eksperymentu

Źródło:
PAP

Przepisy tak zwanej ustawy schronowej zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku - wyjaśnił rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji Jacek Dobrzyński. To odpowiedź resortu na piątkowy apel organizacji przedsiębiorców, które wnioskowały o co najmniej sześciomiesięczny vacatio legis, zakładając, że zmiany zaczną obowiązywać po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Schrony w blokach od 2026 roku. Rząd kończy prace nad przepisami

Schrony w blokach od 2026 roku. Rząd kończy prace nad przepisami

Źródło:
PAP

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej posiadanych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl