W projekcie rządowej strategii dla branży lotniczej nie ma decyzji rządu o zamknięciu Lotniska Chopina w Warszawie - poinformowało w piątek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. W dokumencie wskazano, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego przeniesie się na niego jedynie główny ruch komercyjny z lotniska Chopina.
Z informacji przekazanych przez resort wynika, że dojazd do CPK będzie zajmował 15 min z dworca Warszawa Centralna.
Lotnisko Chopina to największy port lotniczy w Polsce. W ubiegłym roku odprawiono tam ponad 14,4 mln podróżnych. W pierwszej połowie tego roku stołeczny port odprawił ponad 8,34 mln podróżnych, czyli blisko 2 proc. więcej niż w tym samym czasie 2019 r.
Ministerstwo Infrastruktury o rozbieżności
Ministerstwo Infrastruktury we wpisie na Twitterze odniosło się też do informacji o rzekomych zasadniczych rozbieżnościach co do kształtu strategii polityki lotniczej w Polsce między ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem a pełnomocnikiem rządu ds. CPK Marcinem Horałą.
"Informacje medialne, jakoby między Ministrem Infrastruktury a Pełnomocnikiem Rządu ds. CPK istniały zasadnicze rozbieżności co do kształtu strategii polityki lotniczej w Polsce, są nieprawdziwe" - zapewniło MI.
"Rozbieżność polegała jedynie na tym, że decyzja o przeniesieniu ruchu cywilnego z Lotniska Chopina powinna zostać podjęta na szczeblu rządowym, a nie wynikać bezpośrednio z polityki lotniczej" - wyjaśnił resort infrastruktury.
Centralny Port Komunikacyjny
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tys. ha ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.
Zgodnie z zapowiedziami, w skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi wielkie emocje wśród mieszkańców terenów, na których ma powstać lotnisko. Mieszkańcy położonego między Łodzią a Warszawą Baranowa nie mają zaufania do władz. Wielu z nich uważa, że proponowane za wykup działek pieniądze są zbyt małe. Niezadowoleni są także ci, którzy mimo obaw zdecydowali się sprzedać swoje gospodarstwa.
CPK ma zostać uruchomiony w 2028 roku wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa - Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do połowy kolejnej dekady.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Inna Poliakovska / Shutterstock