Członkowie Rady Przedsiębiorczości odnieśli się do weta prezydenta w sprawie lex TVN. "Stanął pan na straży polskiego porządku prawnego oraz polskiej gospodarki" - ocenili w liście otwartym do Andrzeja Dudy.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wetuje lex TVN - oznacza to, że ustawa trafi do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wcześniej prezydent wspomniał, że rozważał również skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Przepisy zawetowanej ustawy, autorstwa posłów PiS, wymierzone są w niezależność stacji TVN.
"Z uznaniem przyjęliśmy pańską decyzję o zawetowaniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, nazywanej lex TVN. Podejmując taką decyzję, stanął pan na straży polskiego porządku prawnego oraz polskiej gospodarki" – napisała Rada Przedsiębiorczości w liście otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy.
"Opowiedział się pan za ochroną praw nabytych i przeciwko retroaktywności prawa, tym samym popierając zasady, które są fundamentem praworządności i budują zaufanie obywateli do państwa" – podkreślono.
Rada Przedsiębiorczości: praworządność i zdrowy rozsądek wzięły górę
Członkowie Rady Przedsiębiorczości zwrócili uwagę, że "treść, jak i sposób procedowania ustawy lex TVN budził niepokój zarówno wśród polskich jak i zagranicznych przedsiębiorców". "Pańska decyzja pozwoliła ochronić mocno nadszarpniętą wiarygodność naszego państwa" – stwierdzili.
"Cieszymy się, że praworządność i zdrowy rozsądek wzięły górę nad partyjnymi planami, których realizacja skazywałaby Polskę na prawną, gospodarczą i polityczną marginalizację" – napisano.
Pod listem otwartym do prezydenta podpisali się Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej, Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich, Jolanta Jaworska ze Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych – ABSL, Maciej Witucki z Konfederacji Lewiatan, Wojciech Kostrzewa z Polskiej Rady Biznesu, Rafał Baniak z Pracodawców RP, Marek Goliszewski ze Związku Pracodawców Business Centre Club, Krzysztof Pietraszkiewicz ze Związku Banków Polskich i Jan Gogolewski ze Związku Rzemiosła Polskiego.
Rada Przedsiębiorczości to forum współpracy przedstawicieli największych organizacji reprezentujących przedsiębiorców i pracodawców w Polsce. Po raz pierwszy powołana została w listopadzie 2003 roku, a reaktywowana została w marcu 2020 roku w celu ratowania gospodarki zagrożonej pandemią i recesją.
W skład Rady Przedsiębiorczości wchodzą Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych - ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich i Związek Rzemiosła Polskiego.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24