Emerytury, 500 plus, płace. Ekonomistka punktuje Morawieckiego

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Premier o wynagrodzeniach w Polsce
Premier o wynagrodzeniach w PolsceTVN24
wideo 2/8
TVN24Premier o wynagrodzeniach w Polsce

Walka z bezrobociem, dodatkowe świadczenia dla emerytów, wzrost wynagrodzeń, koniec z kupowaniem "na zeszyt" - takie sukcesy rządu Prawa i Sprawiedliwości wyliczał w sobotę premier Matusza Morawiecki. Alicja Defratyka, ekonomistka i autorka projektu Ciekaweliczby, zestawiła w mediach społecznościowych twierdzenia szefa polskiego rządu z danymi dotyczącymi gospodarki.

Premier o "końcu zakupów na zeszyt"

Podczas przemówienia na konwencji programowej PiS premier Mateusz Morawiecki ocenił, że "chyba tylko osoba głucha, bez serca, nie zauważyłaby tego, że to właśnie w naszych czasach, czasach rządów PiS skończyły się zakupy na zeszyt - w ogromnym stopniu - a zakup szkolnych podręczników w sierpniu przestał spędzać sen z powiek wielu polskim rodzinom".

Alicja Defratyka zauważyła, że dane przedstawiane przez Szlachetną Paczkę wskazują na duży wzrost liczby Polaków w skrajnym ubóstwie. "Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rządy PiS skończyły zakupy na zeszyt, ludzie coraz więcej zarabiają. Zapomniał tylko dodać, że według prognoz EAPN (ang. European Anti Poverty Network, Europejska Sieć Przeciwdziałania Ubóstwu - red.) przedstawionych przez Szlachetną Paczkę w 2022 roku liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie zwiększyła o 859 tys. względem 2021 roku. W skrajnym ubóstwie żyło 6,5 proc., czyli około 2,5 mln osób - tyle samo co w 2015. PiS wydał setki miliardów złotych na różne programy społeczne, a tyle samo osób żyje w skrajnym ubóstwie" - napisała w mediach społecznościowych.

Praca za pięć złotych

Premier Morawiecki mówił też o niskich płacach za rządów PO. - Nie mają chleba, to niech jedzą ciastka - to było credo naszych poprzedników. Co z tego wynikało? Praca za pięć, cztery czy trzy złote za godzinę - oskarżał szef polskiego rządu.

W komentarzu do słów premiera ekonomistka zauważyła, że tak niskie wynagrodzenia występowały już za czasów pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości. "Znowu premier Morawiecki powiedział o pracy za 5 zł za rządów Platformy Obywatelskiej. A przecież tak było za pierwszych rządów PiS-u. Minimalna stawka godzinowa jest od 2017, ale przeliczając płacę minimalną na 176 h (22 dni, 8h): 2005: 849/176= 4,8 zł brutto; 2006: 899/176= 5,1 zł" - wyliczała Alicja Defratyka.

Inwestycje na najniższym poziomie

Mateusz Morawiecki odniósł się także do kwestii poziomu inwestycji w Polsce. - Nasi przeciwnicy zarzucają nam, że cały czas ten współczynnik inwestycji w relacji do PKB nie jest na poziomie, jaki sobie zakładaliśmy (25 proc. - red.). To jest prawda, tutaj jest dużo do zrobienia - przyznał premier. Stwierdził jednak, że "to co państwo może zrobić, (...) jest zrobione z nawiązką". Dodał, że porównywanie liczby inwestycji publicznych z czasów PiS i PO "to niebo a ziemia".

Odnosząc się do słów Mateusza Morawieckiego, Alicja Defratyka zauważyła, że dane dotyczące udziału inwestycji w relacji do PKB są najniższe od kiedy zbierane są na ten temat dane. "Premier Morawiecki przyznał, że poziom inwestycji faktycznie nie jest taki jak być powinien, ale dodał, że przecież oni inwestują więcej niż poprzednicy. Czyli jest źle, ale jest bardzo dobrze. To ja przypomnę: inwestycje w Polsce jako procent PKB spadły za rządów PiS z 20,4 proc. w 2015 do 16,8 proc. w 2022, osiągając najniższą wartość od 1995, czyli od kiedy są dostępne dane dla Polski" - czytamy we wpisie ekonomistki.

O bezrobociu i "milionach dramatów"

Podczas konwencji programowej Mateusz Morawiecki określił problem bezrobocia "zmorą III RP". - Za czasów rządów naszych poprzedników bezrobocie sięgało 2 miliony 350 tysięcy ludzi. To nie jest tylko liczba, za nią kryje się miliony dramatów - mówił premier.

Alicja Deratyka skontrowała te twierdzenia z danymi, według których bezrobocie w Polsce osiągnęło wyższy poziom za czasów pierwszych rządów PiS. "Premier Mateusz Morawiecki powiedział o dramatycznie wysokim bezrobociu za rządów PO-PSL i ludzkich dramatach. To ja przypomnę, że w 2006 gdy premierem był Jarosław Kaczyński bezrobocie wyniosło 13,9 proc. i było najwyższe w całej Unii Europejskiej. Nie było takiej sytuacji, gdy premierem był Donald Tusk. Nigdy później bezrobocie nie było aż tak wysokie jak za pierwszych rządów PiS" - pisała ekspertka.

Emerytury poniżej minimalnej

Mateusz Morawiecki mówił również o podatkach dla wielkich korporacji i o wpływach z nich, które pozwalają na sfinansowanie dodatkowych świadczeń dla emerytów. - Sam CIT – to podatek od dużych firm, bo dla małych firm obniżyliśmy podatek, a dla dużych korporacji zostawiliśmy 19 procent i nie pozwoliliśmy im wyjeżdżać za granicę - a więc samo opodatkowanie wielkich korporacji, te 60 miliardów złotych, pokrywa 500+, trzynastą i znaczącą część czternastej emerytury - powiedział premier.

Alicja Defratyka zwróciła uwagę w kontekście seniorów, że za rządów PiS wzrosła liczba osób pobierających emeryturę niższą niż minimalna - od marca to 1588 zł brutto, rok wcześniej - 1338 zł. "Za rządów PiS w latach 2015-2022 liczba osób, które otrzymywały emeryturę z ZUS niższą od minimalnej w danym roku (tzw. emeryturę głodową) zwiększyła się prawie 5 razy – wzrost o 289 tys. osób (z 76,3 tys. w 2015 do 365,3 tys. w 2022)" - komentowała na Twitterze.

Z kolei w kontekście 500 plus, o którym potem mówiły także była premier Beata Szydło i szefowa resortu rodziny Marlena Maląg, ekonomistka zwróciła uwagę na zmniejszającą się szybko realną wartość świadczenia, które nie było waloryzowane od 2016 roku.

"Skumulowana inflacja od kwietnia 2016, czyli od kiedy zaczął funkcjonować program 500 plus, do kwietnia 2023 wyniosła 45,6 proc. Oznacza to, że 500 plus jest teraz warte 343 zł" - wyjaśniła.

Relacja długu do PKB

Premier mówił także w sobotę, że "w tym roku dług publiczny wyniesie 47-48 proc. PKB - w relacji do PKB spada, mimo wielkich wydatków na obronę miejsc pracy, tarczę antykryzysową czy obronę przed wysokimi cenami energii; średnia unijna wynosi grubo ponad 75 procent".

Według Alicji Defratyki do osiągnięcia takich wyników przyczyniła się jedynie wysoka inflacja. "Premier Mateusz Morawiecki mówi jak to relacja długu do PKB spada. Tak, ale to wynik WYŁĄCZNIE wysokiej inflacji. (..) Gdyby nie galopująca inflacja to relacja długu do PKB nie wyniosłaby 49,1 proc., a wzrosłaby do aż 55,7 proc. To 6,6 pp. PKB różnicy" - wskazywała ekspertka, powołując się na wyliczenia Sławomira Dudka, byłego dyrektora Departamentu Polityki Makroekonomicznej w Ministerstwie Finansów, obecnie prezesa Instytutu Finansów Publicznych.

Premier: uprościmy podatki

Podczas sobotniego wystąpienia premier zapowiedział ponadto uproszczenie podatków. - Jest jeszcze jedno zobowiązanie, jak mówię o systemie podatkowym, ono dotyczy uproszczenia systemu. To jest coś, co do końca nam się nie udało i chcemy doprowadzić do uproszczenia. Mamy tutaj sukcesy – to podatek PIT - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Dodał, że ostatnio pytał na spotkaniu, ile trwało wypełnienie deklaracji podatkowej i usłyszał, że trwało to od 30 sekund do 3 minut. - Tak, wystarczy wejść, sprawdzić, nacisnąć klawisz i zaakceptować – powiedział premier. - Uproszenie jest możliwe, to nasz rząd to zrobił. I dalej uprościmy podatki – dodał Morawiecki.

Szef rządu mówił też, że "jeśli Prawo i Sprawiedliwość zostanie przez wyborców obdarzone zaufaniem", kontynuowane będą Program Inwestycji Strategicznych i Fundusz Inwestycji Lokalnych. - Te programy wprowadzimy na stałe - zadeklarował szef rządu.

Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.

Na koniec ubiegłego roku łączna wartość przyznanego dofinansowania w Programie Inwestycji Strategicznych sięgnęła 63,4 mld zł.

Z kolei Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, jak podano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości

Ostatni pociąg ze stolicy Polski do Monachium przez Drezno kursował w 1993 roku. Teraz połączenie takie przywrócono za sprawą nocnego połączenia, które realizowane jest za pomocą pociągu IC Chopin. Jak twierdzi PKP Intercity niska frekwencja to wina austriackiego operatora.

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Niedziela 10 grudnia jest niedzielą handlową. Kolejna okazja pojawi się za tydzień - 17 grudnia. To wynik zmiany przepisów o zakazie handlu w niedziele.

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność na kolejne trzy miesiące. "Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - skomentował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. - Jakże się cieszę. Tak długo nas przekonywaliście, że nie da się z tym VAT-em na żywność. Teraz się okazuje, że jednak się da - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, komentując kilka dni temu zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów.

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotnim, losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Co oznacza, że pojawia się kolejna kumulacja, w której można teraz wygrać 3 miliony złotych.

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Rosja jest czołowym dostawcą nawozów do Polski. Tak wynika z danych przekazanych przez Arkadiusza Zalewskiego, eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy. Od stycznia do września 2023 roku z tego kierunku trafiło do naszego kraju 395,8 tysiąca ton nawozów mineralnych. Rosję na tym polu wyprzedzają jedynie Niemcy. Jak zaznaczył Zalewski, od początku tego roku "import nawozów z Rosji zauważalnie zwiększa się".

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W nowym rozkładzie kolejowym, który zacznie obowiązywać od niedzieli 10 grudnia zwiększy się liczba połączeń do i z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa. Od niedzieli podróżni skorzystają też z nowych stacji między innymi w stolicy.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP