Emerytury, 500 plus, płace. Ekonomistka punktuje Morawieckiego

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Premier o wynagrodzeniach w Polsce
Premier o wynagrodzeniach w PolsceTVN24
wideo 2/8
Premier o wynagrodzeniach w PolsceTVN24

Walka z bezrobociem, dodatkowe świadczenia dla emerytów, wzrost wynagrodzeń, koniec z kupowaniem "na zeszyt" - takie sukcesy rządu Prawa i Sprawiedliwości wyliczał w sobotę premier Matusza Morawiecki. Alicja Defratyka, ekonomistka i autorka projektu Ciekaweliczby, zestawiła w mediach społecznościowych twierdzenia szefa polskiego rządu z danymi dotyczącymi gospodarki.

Premier o "końcu zakupów na zeszyt"

Podczas przemówienia na konwencji programowej PiS premier Mateusz Morawiecki ocenił, że "chyba tylko osoba głucha, bez serca, nie zauważyłaby tego, że to właśnie w naszych czasach, czasach rządów PiS skończyły się zakupy na zeszyt - w ogromnym stopniu - a zakup szkolnych podręczników w sierpniu przestał spędzać sen z powiek wielu polskim rodzinom".

Alicja Defratyka zauważyła, że dane przedstawiane przez Szlachetną Paczkę wskazują na duży wzrost liczby Polaków w skrajnym ubóstwie. "Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rządy PiS skończyły zakupy na zeszyt, ludzie coraz więcej zarabiają. Zapomniał tylko dodać, że według prognoz EAPN (ang. European Anti Poverty Network, Europejska Sieć Przeciwdziałania Ubóstwu - red.) przedstawionych przez Szlachetną Paczkę w 2022 roku liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie zwiększyła o 859 tys. względem 2021 roku. W skrajnym ubóstwie żyło 6,5 proc., czyli około 2,5 mln osób - tyle samo co w 2015. PiS wydał setki miliardów złotych na różne programy społeczne, a tyle samo osób żyje w skrajnym ubóstwie" - napisała w mediach społecznościowych.

Praca za pięć złotych

Premier Morawiecki mówił też o niskich płacach za rządów PO. - Nie mają chleba, to niech jedzą ciastka - to było credo naszych poprzedników. Co z tego wynikało? Praca za pięć, cztery czy trzy złote za godzinę - oskarżał szef polskiego rządu.

W komentarzu do słów premiera ekonomistka zauważyła, że tak niskie wynagrodzenia występowały już za czasów pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości. "Znowu premier Morawiecki powiedział o pracy za 5 zł za rządów Platformy Obywatelskiej. A przecież tak było za pierwszych rządów PiS-u. Minimalna stawka godzinowa jest od 2017, ale przeliczając płacę minimalną na 176 h (22 dni, 8h): 2005: 849/176= 4,8 zł brutto; 2006: 899/176= 5,1 zł" - wyliczała Alicja Defratyka.

Inwestycje na najniższym poziomie

Mateusz Morawiecki odniósł się także do kwestii poziomu inwestycji w Polsce. - Nasi przeciwnicy zarzucają nam, że cały czas ten współczynnik inwestycji w relacji do PKB nie jest na poziomie, jaki sobie zakładaliśmy (25 proc. - red.). To jest prawda, tutaj jest dużo do zrobienia - przyznał premier. Stwierdził jednak, że "to co państwo może zrobić, (...) jest zrobione z nawiązką". Dodał, że porównywanie liczby inwestycji publicznych z czasów PiS i PO "to niebo a ziemia".

Odnosząc się do słów Mateusza Morawieckiego, Alicja Defratyka zauważyła, że dane dotyczące udziału inwestycji w relacji do PKB są najniższe od kiedy zbierane są na ten temat dane. "Premier Morawiecki przyznał, że poziom inwestycji faktycznie nie jest taki jak być powinien, ale dodał, że przecież oni inwestują więcej niż poprzednicy. Czyli jest źle, ale jest bardzo dobrze. To ja przypomnę: inwestycje w Polsce jako procent PKB spadły za rządów PiS z 20,4 proc. w 2015 do 16,8 proc. w 2022, osiągając najniższą wartość od 1995, czyli od kiedy są dostępne dane dla Polski" - czytamy we wpisie ekonomistki.

O bezrobociu i "milionach dramatów"

Podczas konwencji programowej Mateusz Morawiecki określił problem bezrobocia "zmorą III RP". - Za czasów rządów naszych poprzedników bezrobocie sięgało 2 miliony 350 tysięcy ludzi. To nie jest tylko liczba, za nią kryje się miliony dramatów - mówił premier.

Alicja Deratyka skontrowała te twierdzenia z danymi, według których bezrobocie w Polsce osiągnęło wyższy poziom za czasów pierwszych rządów PiS. "Premier Mateusz Morawiecki powiedział o dramatycznie wysokim bezrobociu za rządów PO-PSL i ludzkich dramatach. To ja przypomnę, że w 2006 gdy premierem był Jarosław Kaczyński bezrobocie wyniosło 13,9 proc. i było najwyższe w całej Unii Europejskiej. Nie było takiej sytuacji, gdy premierem był Donald Tusk. Nigdy później bezrobocie nie było aż tak wysokie jak za pierwszych rządów PiS" - pisała ekspertka.

Emerytury poniżej minimalnej

Mateusz Morawiecki mówił również o podatkach dla wielkich korporacji i o wpływach z nich, które pozwalają na sfinansowanie dodatkowych świadczeń dla emerytów. - Sam CIT – to podatek od dużych firm, bo dla małych firm obniżyliśmy podatek, a dla dużych korporacji zostawiliśmy 19 procent i nie pozwoliliśmy im wyjeżdżać za granicę - a więc samo opodatkowanie wielkich korporacji, te 60 miliardów złotych, pokrywa 500+, trzynastą i znaczącą część czternastej emerytury - powiedział premier.

Alicja Defratyka zwróciła uwagę w kontekście seniorów, że za rządów PiS wzrosła liczba osób pobierających emeryturę niższą niż minimalna - od marca to 1588 zł brutto, rok wcześniej - 1338 zł. "Za rządów PiS w latach 2015-2022 liczba osób, które otrzymywały emeryturę z ZUS niższą od minimalnej w danym roku (tzw. emeryturę głodową) zwiększyła się prawie 5 razy – wzrost o 289 tys. osób (z 76,3 tys. w 2015 do 365,3 tys. w 2022)" - komentowała na Twitterze.

Z kolei w kontekście 500 plus, o którym potem mówiły także była premier Beata Szydło i szefowa resortu rodziny Marlena Maląg, ekonomistka zwróciła uwagę na zmniejszającą się szybko realną wartość świadczenia, które nie było waloryzowane od 2016 roku.

"Skumulowana inflacja od kwietnia 2016, czyli od kiedy zaczął funkcjonować program 500 plus, do kwietnia 2023 wyniosła 45,6 proc. Oznacza to, że 500 plus jest teraz warte 343 zł" - wyjaśniła.

Relacja długu do PKB

Premier mówił także w sobotę, że "w tym roku dług publiczny wyniesie 47-48 proc. PKB - w relacji do PKB spada, mimo wielkich wydatków na obronę miejsc pracy, tarczę antykryzysową czy obronę przed wysokimi cenami energii; średnia unijna wynosi grubo ponad 75 procent".

Według Alicji Defratyki do osiągnięcia takich wyników przyczyniła się jedynie wysoka inflacja. "Premier Mateusz Morawiecki mówi jak to relacja długu do PKB spada. Tak, ale to wynik WYŁĄCZNIE wysokiej inflacji. (..) Gdyby nie galopująca inflacja to relacja długu do PKB nie wyniosłaby 49,1 proc., a wzrosłaby do aż 55,7 proc. To 6,6 pp. PKB różnicy" - wskazywała ekspertka, powołując się na wyliczenia Sławomira Dudka, byłego dyrektora Departamentu Polityki Makroekonomicznej w Ministerstwie Finansów, obecnie prezesa Instytutu Finansów Publicznych.

Premier: uprościmy podatki

Podczas sobotniego wystąpienia premier zapowiedział ponadto uproszczenie podatków. - Jest jeszcze jedno zobowiązanie, jak mówię o systemie podatkowym, ono dotyczy uproszczenia systemu. To jest coś, co do końca nam się nie udało i chcemy doprowadzić do uproszczenia. Mamy tutaj sukcesy – to podatek PIT - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Dodał, że ostatnio pytał na spotkaniu, ile trwało wypełnienie deklaracji podatkowej i usłyszał, że trwało to od 30 sekund do 3 minut. - Tak, wystarczy wejść, sprawdzić, nacisnąć klawisz i zaakceptować – powiedział premier. - Uproszenie jest możliwe, to nasz rząd to zrobił. I dalej uprościmy podatki – dodał Morawiecki.

Szef rządu mówił też, że "jeśli Prawo i Sprawiedliwość zostanie przez wyborców obdarzone zaufaniem", kontynuowane będą Program Inwestycji Strategicznych i Fundusz Inwestycji Lokalnych. - Te programy wprowadzimy na stałe - zadeklarował szef rządu.

Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.

Na koniec ubiegłego roku łączna wartość przyznanego dofinansowania w Programie Inwestycji Strategicznych sięgnęła 63,4 mld zł.

Z kolei Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, jak podano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości

Ruszają rządowe prace nad tak zwanym kasowym PIT, czyli rozwiązaniem, które zakłada, że firmy mają obowiązek zapłacić podatek dochodowy dopiero po faktycznym otrzymaniu środków z faktury. - Około 80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło z tego rozwiązania skorzystać - tłumaczył w TVN24 BiS minister Maciej Berek.

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Boeing w ciągu 90 dni musi opracować kompleksowy plan działania w celu rozwiązania "systemowych problemów z kontrolą jakości" - powiedział w środę szef amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa Mike Whitaker. Jak podkreślił, amerykański koncern "musi na nowo spojrzeć na każdy aspekt procesu i zadbać o to, aby bezpieczeństwo było wiodącą zasadą firmy". Agencja Reuters przypomniała, że incydent związany z samolotem Alaska Airlines to drugi poważny kryzys Boeinga w ostatnich latach.

Rządowa agencja stawia warunek gigantowi. "Będziemy rozliczać ich na każdym kroku"

Rządowa agencja stawia warunek gigantowi. "Będziemy rozliczać ich na każdym kroku"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Polska odpowiada za 40 procent unijnej produkcji dużego AGD (artykułów gospodarstwa domowego) - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie związku producentów Applia. Zdecydowana większość wyprodukowanego nad Wisłą sprzętu trafia na eksport, głównie do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Hit znad Wisły. 40 procent unijnej produkcji pochodzi z Polski

Hit znad Wisły. 40 procent unijnej produkcji pochodzi z Polski

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomił Prokuraturę Rejonową Warszawa-Mokotów w sprawie wyjątkowo niskich cen wódki w sieciach Biedronka, Lidl oraz Kaufland. - Ze wstępnej analizy wynika, że promocja alkoholu w przyjętej przez te sieci formie może stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych - poinformowała redakcję biznesową tvn24.pl Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Urząd idzie do prokuratury w sprawie cen wódki

Urząd idzie do prokuratury w sprawie cen wódki

Źródło:
tvn24.pl

Losy wakacji kredytowych w 2024 roku nie są przesądzone. Pierwszy projekt Ministerstwa Finansów w tej sprawie nie dostał zielonego światła od Rady Ministrów. Sektor bankowy ma tymczasem swoją propozycję. Mówili o niej w środę przedstawiciele Związku Banków Polskich.

Co dalej z wakacjami kredytowymi? Nowy pomysł banków

Co dalej z wakacjami kredytowymi? Nowy pomysł banków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Apple wstrzymało prace nad samochodem elektrycznym - podało źródło Reutersa zaznajomione ze sprawą. Agencja wskazała, że decyzja technologicznego giganta została podjęta po dekadzie od rozpoczęcia projektu.

Apple wyciąga wtyczkę. Koniec prac

Apple wyciąga wtyczkę. Koniec prac

Źródło:
tvn24.pl

Na jutro zwołałem szczyt rolniczy w Warszawie - poinformował w środę premier Donald Tusk. Jak przekazał szef rządu, "na tym spotkaniu z przedstawicielami protestujących będziemy szukali z dobrą wolą rozwiązania problemu". Tusk mówił także, że rząd rozmawia ze stroną ukraińską "o czasowym zamknięciu granicy i zamknięciu wymiany handlowej", jednak byłoby to rozwiązanie tymczasowe i "bolesne" dla obu stron. Do tej kwestii odniósł się w mediach społecznościowych ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow.

Tusk o rozwiązaniu "bolesnym" dla obu stron. Jest odpowiedź

Tusk o rozwiązaniu "bolesnym" dla obu stron. Jest odpowiedź

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Cena bitcoina przekroczyła w środę poziom 60 tysięcy dolarów. Stało się tak po raz pierwszy od 2021 roku.

Bitcoin mocno w górę. Kolejna granica przekroczona

Bitcoin mocno w górę. Kolejna granica przekroczona

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorca, który wydał pieniądze na to, by poszerzać rynki zbytu, może zapłacić mniejszy podatek. To dzięki uldze na ekspansję.

O tej uldze wie niewielu przedsiębiorców, a można dużo zyskać

O tej uldze wie niewielu przedsiębiorców, a można dużo zyskać

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) pozytywnie zaopiniowała Dorotę Bieniasz na stanowisko prezesa - poinformował przewodniczący rady Liwiusz Laska. O powołaniu jej na stanowisko szefa Zakładu zdecyduje premier Donald Tusk.

To ma być nowa szefowa ZUS. Jest opinia rady nadzorczej

To ma być nowa szefowa ZUS. Jest opinia rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Marcowa waloryzacja obejmie nie tylko emerytury i renty. Zwiększone zostaną także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. Przykładowo, dodatek pielęgnacyjny wzrośnie z 294,39 złotych do 330,07 złotych.

Podwyżki dla emerytów i rencistów. Tyle wyniosą świadczenia od marca

Podwyżki dla emerytów i rencistów. Tyle wyniosą świadczenia od marca

Źródło:
PAP

Trzydniowy strajk ostrzegawczy personelu naziemnego działu technicznego niemieckiej Lufthansy rozpoczął się w środę rano i ma potrwać do piątku wieczorem. Do środy w południe akcja protestacyjna nie wpłynęła na loty pasażerskie - poinformowali przedstawiciele związku zawodowego Verdi.

Rozpoczął się trzydniowy strajk pracowników Lufthansy

Rozpoczął się trzydniowy strajk pracowników Lufthansy

Źródło:
PAP

Rolnicy nie protestują, nie blokują ulic, autostrad, bez powodu. Śmiem twierdzić, że to jest problem niebezpieczeństwa egzystencjalnych wartości. Boją się o swoje życie społeczne, mają zagrożony byt ekonomiczny - powiedział na antenie TVN24 dr hab. Piotr Nowak, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, socjolog. - Oni domagają się zasad, dzięki którym będą mogli utrzymać rodzinę - tłumaczył.

Dlaczego rolnicy protestują? "To jest problem niebezpieczeństwa egzystencjalnych wartości"

Dlaczego rolnicy protestują? "To jest problem niebezpieczeństwa egzystencjalnych wartości"

Źródło:
tvn24.pl

Resort klimatu chce do połowy roku przedstawić projekt zmiany tak zwanej ustawy odległościowej - przekazał wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) jest zgoda wokół 500 metrów jako minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań.

Wraca ustawa wiatrakowa. "Mamy już zgodę wokół odległości"

Wraca ustawa wiatrakowa. "Mamy już zgodę wokół odległości"

Źródło:
PAP

O 70 procent rok do roku wzrosła w 2023 roku liczba niewypłacalnych firm w Polsce - wynika z Globalnego Raportu Niewypłacalności. W opracowaniu wskazano jednak, że spodziewana jest normalizacja w związku z wysoką bazą odniesienia i poprawą krajowych fundamentów gospodarczych.

Polska w niechlubnej czołówce, wyprzedzają nas tylko Węgry

Polska w niechlubnej czołówce, wyprzedzają nas tylko Węgry

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył blisko 2,5 miliona złotych kary na Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex - poinformował w środę urząd. Według UOKiK przedsiębiorca narzucał swoim partnerom handlowym ceny sprzedaży węgla; w efekcie nie mogli oni sprzedawać opału taniej. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla. Prawie 2,5 miliona złotych kary

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla. Prawie 2,5 miliona złotych kary

Źródło:
PAP

Biedronka i Lidl toczą wojnę cenową. Ekonomiści mBanku ocenili w najnowszym raporcie, że może ona pogłębić "dołek inflacyjny". Analitycy wskazali jednocześnie, że agresywne promocje, które obowiązują przez pewną część miesiąca, stwarzają zagrożenie, że "dane sprzedażowe będą jeszcze bardziej zygzakować".

"Wojna cenowa" między handlowymi gigantami. "Zwykle to fenomen przejściowy"

"Wojna cenowa" między handlowymi gigantami. "Zwykle to fenomen przejściowy"

Źródło:
PAP

Akcje Pepco Group spadają w środę przed południem o prawie 4 procent. To reakcja na informację o utracie środków o wartości około 15,5 miliona euro w wyniku ataku phishingowego na Węgrzech.

Pepco po ataku hakerskim. Silna reakcja inwestorów

Pepco po ataku hakerskim. Silna reakcja inwestorów

Źródło:
PAP

Osiąganie dodatniego wyniku finansowego nie jest celem banków centralnych, w tym Narodowego Banku Polskiego. Ze względu na utrzymujące się na świecie wyższe stopy procentowe coraz więcej banków centralnych odnotowuje ujemne wyniki finansowe - podał NBP we wtorkowym komunikacie.

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

1 marca zmieniają się graniczne kwoty przychodu dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego. Seniorzy będą mogli dorobić do swoich świadczeń o ponad 240 złotych więcej – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Wyższe limity dla dorabiających emerytów. ZUS podaje kwoty

Wyższe limity dla dorabiających emerytów. ZUS podaje kwoty

Źródło:
PAP

Francuski rząd wprowadził zakaz stosowania nazw towarów pochodzenia zwierzęcego dla produktów roślinnych. To odpowiedź na żądania sektora produktów mięsnych. Za nieprzestrzeganie nowego prawa przewidziano kary dla producentów o maksymalnej wartości 1500 euro w przypadku osoby fizycznej i 7500 euro w przypadku firmy.

Nazwy produktów mięsnych pod ochroną. Kary mogą sięgnąć kilku tysięcy euro

Nazwy produktów mięsnych pod ochroną. Kary mogą sięgnąć kilku tysięcy euro

Źródło:
PAP

Wszystko leży w magazynach, zaczynają się bankructwa. Mało tego, coraz więcej komorników jest w gospodarstwach - tak o proteście rolników, którzy przeszli we wtorek ulicami Warszawy, mówiła w "Tak jest" w TVN24 rolniczka i była posłanka Samoobrony Renata Beger. Zdaniem ekonomistów "rolnicy są na dużym minusie i stąd te emocje".

"Rolnicy są na dużym minusie, stąd te emocje"

"Rolnicy są na dużym minusie, stąd te emocje"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek w Lotto nie padła szóstka. Kumulacja wzrasta do trzech milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 27 lutego 2024 roku.

Wyniki Lotto z 27 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 27 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku na polskim rynku - ocenia analityk portalu E-petrol.pl Jakub Bogucki. Jego zdaniem zakaz nie wpłynie też istotnie na globalny bilans paliw, ponieważ są luki w ograniczeniach, na które zdecydowała się Moskwa.

Zakaz eksportu benzyny. "Nie spodziewam się, żeby to wywołało szok w Polsce"

Zakaz eksportu benzyny. "Nie spodziewam się, żeby to wywołało szok w Polsce"

Źródło:
PAP

Na samym początku swojej pracy w rządzie, w drugiej połowie grudnia 2023 roku, minister finansów Andrzej Domański przyznał nagrody pracownikom swojego resortu. Kwota wypłaconych nagród sięgnęła niemal 3,9 miliona złotych.

Nagrody od ministra finansów niedługo po powołaniu

Nagrody od ministra finansów niedługo po powołaniu

Źródło:
tvn24.pl

Tłum chętnych do zarządu i kilku na fotel prezesa - to wskazuje, że konkursy na najwyższe stanowiska w PKO Banku Polskim cieszą się popularnością. Łącznie o miejsce w maksymalnie dziewięcioosobowym zarządzie ubiega się około pół setki kandydatów - podał "Puls Biznesu".

Kolejka chętnych do kierowania PKO BP. Jest czarny koń

Kolejka chętnych do kierowania PKO BP. Jest czarny koń

Źródło:
"Puls Biznesu", PAP

Sony ogłosiło, że zwolni 8 procent pracowników zatrudnionych w spółce odpowiedzialnej za PlayStation - informuje BBC. Przekłada się to na około 900 miejsc pracy.

Gigant szykuje zwolnienia. "Trudny dzień dla naszej firmy"

Gigant szykuje zwolnienia. "Trudny dzień dla naszej firmy"

Źródło:
tvn24.pl

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, złożył zażalenie na decyzję prokuratury w sprawie umorzenia śledztwa dotyczącego wypowiedzi Donalda Tuska na jego temat - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Agnieszka Borkowska. Chodzi o słowa szefa Platformy Obywatelskiej z lipca 2022 roku. Tusk na konwencji w Radomiu mówił między innymi, że Glapiński jest niekompetentny.

Emocje wokół słów Tuska. Adam Glapiński złożył zażalenie na decyzję prokuratury

Emocje wokół słów Tuska. Adam Glapiński złożył zażalenie na decyzję prokuratury

Źródło:
PAP

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro. PE zgodził się też w związku z tym na rewizję budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Miliardy euro dla Ukrainy. Jest decyzja

Miliardy euro dla Ukrainy. Jest decyzja

Źródło:
PAP

4 marca Komisja Europejska omówi z państwami członkowskimi swój wniosek w sprawie utrzymania 15-procentowej oszczędności gazu po 31 marca - podała KE w komunikacie. Dodała, że oszczędności gazu przez firmy i obywateli pomogły w walce z kryzysem energetycznym.

Propozycja Brukseli w sprawie oszczędności gazu

Propozycja Brukseli w sprawie oszczędności gazu

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polska Press w ostatni piątek odwołała zarząd spółki. Spółka należąca do Orlenu rozpoczęła już poszukiwania następców, w tym prezesa zarządu. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że termin przyjmowania zgłoszeń upływa już w najbliższą środę, 28 lutego.

Spółka Orlenu poszukuje prezesa. Chętni mają wyjątkowo mało czasu

Spółka Orlenu poszukuje prezesa. Chętni mają wyjątkowo mało czasu

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowych schronów i ukryć doraźnych ma być zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Nad projektem ustawy w tej sprawie pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Przydomowy bunkier, rząd szykuje zmiany. Propozycja wraca po kilku miesiącach

Przydomowy bunkier, rząd szykuje zmiany. Propozycja wraca po kilku miesiącach

Źródło:
PAP, tvn24.pl