"Będzie to dodatkowy impuls inflacyjny"

Źródło:
TVN24 Biznes
Hausner: będzie to dodatkowy impuls inflacyjny
Hausner: będzie to dodatkowy impuls inflacyjnyTVN24
wideo 2/9
Hausner: będzie to dodatkowy impuls inflacyjnyTVN24

Nowelizacja ustawy budżetowej, którą ekonomiści krytykowali jako niewykonalną, potwierdza nam, że uchwalony wcześniej przez parlament budżet nie był ekonomicznie spójny - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier.

W piątek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji budżetu na rok 2023. Wydatki budżetu państwa mogą wzrosnąć o około 20,8 miliarda złotych - poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza. 

Hausner o nowelizacji budżetu państwa i gospodarce

- Trzeba podkreślić, że jeśli zostaną uruchomione (dodatkowe wydatki - red.), to znaczy, że będzie to dodatkowy impuls inflacyjny, więc pytanie, czy uda się utrzymać ten wskaźnik inflacji, który teraz rząd zakłada (12 procent - red.), choć ten jest realistyczny. Trzeba też podkreślić, że jednym z powodów, o których rząd w ogóle nie wspomniał, jest to, że przychody podatkowe idą gorzej niż to było przewidziane - powiedział były wicepremier.

Według Hausnera "trzeba widzieć stronę przychodową i wydatkową razem, pamiętając o tym, że większy deficyt to niewątpliwie dodatkowy impuls inflacyjny".

Dodał, że "jeśli byśmy dyskutowali o bieżących wskaźnikach, to znajdziemy takie, które są bardzo dobre". - Niewątpliwie takim wskaźnikiem jest niska stopa bezrobocia, ale tez znajdziemy takie, które są nie tak dobre". - Jeśli popatrzymy na to, jak wygląda w pierwszym kwartale (...) dynamika produktu krajowego brutto, to mówimy w tej chwili o perspektywie zerowego wzrostu w tym roku, podczas gdy przez ostatnie lata przeciętna dynamika wzrostu gospodarczego w Polsce wynosiła cztery procent - podkreślił.

Hausner o wzroście cen

- Perspektywy na najbliższe dwa lata także są poniżej tego uzyskanego od 2014 roku tempa. Widzimy także wskaźniki, które nam pokazują bardzo silny spadek sprzedaży. To, że jest mniejszy popyt, szczególnie mniejszy popyt konsumpcyjny, przyczynia się do obniżenia dynamiki inflacji, ale pamiętajmy, że to, że ceny rosną w wolniejszym tempie, nie oznacza, że nie rosną. One nadal rosną bardzo wysoko – zaznaczył Hausner.

Były wicepremier stwierdził, że "dwa czynniki razem wzięte" są dla niego najbardziej alarmujące.

- Ciągle wysoka, 13-procentowa, czyli powyżej 10 procent, inflacja. Daleko odbiegająca od celu Narodowego Banku Polskiego (2,5 proc. +/- 1 proc. - red.) i od standardów, do których nasza gospodarka już nawykła. Z drugiej strony bardzo niska dynamika wzrostu gospodarczego. Te dwa wskaźniki razem wzięte pokazują nam, że znaleźliśmy się, można powiedzieć, w środowisku stagflacyjnym. Scenariusz stagflacyjny, przed którym ekonomiści przestrzegali, się dokonuje - powiedział.

Jego zdaniem "jeśli nie potrafimy pobudzić wzrostu bez pobudzania inflacji", to "może grozić nam utrzymywanie niskiej dynamiki wzrostu gospodarczego w dłuższym okresie, a to dla nas jest zagrożeniem, ponieważ w świecie dokonuje się teraz głęboka restrukturyzacja technologiczno-przemysłowa".

- Uczestniczą w tym wyścigu, w tej rywalizacji wszystkie kraje i będą musiały swoje gospodarki przebudowywać po to, żeby były bardziej produktywne, mniej energochłonne. Jeśli będziemy mieli takie stagnacyjne wskaźniki, to znaczy, że nie będziemy w stanie dokonać tej głębokiej transformacji - zaznaczył Hausner.

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że inflacja w maju 2023 roku wyniosła 13 procent rok do roku (ceny towarów i usług wzrosły o 13 procent w porównaniu z majem 2022 roku).

Inflacja w PolscePAP/Maciej Zieliński

Ze wstępnego szacunku GUS wynika, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski zmniejszył się w pierwszym kwartale 2023 roku o 0,3 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

PKB Polski - I kwartał 2023PAP

Hausner o wiarygodności ekonomicznej Polski

- Wiarygodności nie można mierzyć w kategoriach absolutnych. Nie można powiedzieć, że ktoś jest wiarygodny, że jakiś system jest wiarygodny lub nie. Natomiast możemy mierzyć, czy wiarygodność wzrasta, czy się osłabia. (…) To, że nasza wiarygodność się obniża, oznacza, że parametry prowadzenia działalności gospodarczej będą gorsze, a nasza gospodarka będzie bardziej wrażliwa na wszelkiego rodzaju szoki, czyli mniej odporna - wyjaśnił ekonomista.

Dodał także: - Obserwujemy od roku 2019 obniżanie wiarygodności ekonomicznej naszego państwa, a to oznacza między innymi, że państwo jest mniej skuteczne w prowadzeniu różnego rodzaju przedsięwzięć. Tylko państwo wiarygodne, dla różnych uczestników gospodarki, i na zewnątrz, i wewnątrz, jest państwem, które może tworzyć warunki na przykład do podnoszenia inwestycji.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej - przekazał szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy między resortami.

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

Źródło:
PAP

Odblokowanie 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszy unijnych pozytywnie wpłynie na profil kredytowy (rating) Polski - uważa agencja Moody's. Jak dodano, środki będą miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Źródło:
PAP

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował do polskich rolników o zaprzestanie - w jego ocenie - bezpodstawnego i szkodliwego blokowania granicy z Ukrainą. Blokada osłabia zarówno Ukrainę, jak i Polskę, a wzbogaca Rosję - podkreślił.

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Źródło:
PAP

Trwający sześć tygodni audyt w Boeingu pozwolił zidentyfikować "wiele problemów" w kontroli jakości produkcji samolotów - podał portal CNN, powołując się na komunikat Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

Źródło:
CNN

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Włączenie do systemu opakowań po mleku, liczba operatorów, kwestia VAT i luki w przepisach, które mogą prowadzić do nadużyć i oszustw - takie zastrzeżenia do ustawy kaucyjnej zgłaszają przedstawiciele branży napojowej i handlu detalicznego. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 rok.

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

W obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje ponad 435 tysięcy osób – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Grafton Recruitment. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł 8 procent.

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

Źródło:
PAP

Liczba ogłoszeń wynajmu mieszkań rośnie. W styczniu 2024 roku w 17 analizowanych miastach odnotowano 68 tysięcy takich ofert. To dane, które mogą być niepokojące dla właścicieli mieszkań na wynajem. Niewiele osób dostrzega nadchodzące zagrożenia - podkreślono w raporcie Expandera i Rentier.io. Chodzi o możliwy brak warunków do powtórzenia zysków z najmu, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

Źródło:
tvn24.pl

Premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów, które zostały utworzone za czasów rządów PiS - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec. Chodzi o Instytut Pokolenia i Instytut De Republica.

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały niższej izby parlamentu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia unijnych sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Zapowiedział też, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu.

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Źródło:
PAP

Scenariusz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent na 2030 rok jest dla Polski trudny. Można się domyślać, że cele również na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne - powiedziała w poniedziałek w Brukseli ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

Źródło:
PAP

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta po zapoznaniu się przez RPP z najnowszą projekcją inflacji. Kredytobiorcy czekają też na decyzję rządu w sprawie wakacji kredytowych. W tym tygodniu mogą się też rozstrzygnąć dalsze losy zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zadeklarował w poniedziałek, że polski rząd będzie przekonywał władze Niemiec do zniesienia kontroli na granicy. Szef polskiego MSWiA ma rozmawiać w tej sprawie ze swoją niemiecką odpowiedniczką.

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Źródło:
PAP

Związek zawodowy Verdi w poniedziałek wezwał personel naziemny linii lotniczych Lufthansa do kolejnego już strajku ostrzegawczego, który tym razem ma się odbyć w czwartek i piątek. Pasażerowie muszą być przygotowani na ograniczenia i odwołania lotów.

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny w czwartym kwartale 2024 roku planuje udostępnić kalkulator inflacji indywidualnej. Jak wskazano, dzięki temu narzędziu będzie można oszacować stopę inflacji dotykającą własnego gospodarstwa domowego.

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Źródło:
PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas Bank Polska. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z fałszywą informacją o rzekomej konieczności zweryfikowania swojej tożsamości.

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Źródło:
tvn24.pl

Organizacje pozarządowe apelują do ministerstw o wprowadzenie zakazu używania w szkole telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność - zauważa gazeta.

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 roku mają być objęte niższym podatkiem VAT. Opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ministerstwo Finansów podało, o ile mogą się zmniejszyć wpływy do budżetu państwa z tego tytułu.

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o unieważnieniu przetargu na audyt dotyczący zatrudnienia i wynagrodzeń. Spółka tłumaczy to "troską o najwyższe standardy etyczne" oraz "identyfikacją sytuacji mającej znamiona konfliktu interesów". Postępowanie ma zostać powtórzone.

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje grupy OPEC+ zgodziły się przedłużyć redukcję wydobycia ropy w drugim kwartale roku. Ceny surowca lekko spadają w poniedziałek. 

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Źródło:
PAP