Które unijne środki są zagrożone? Wyjaśniamy

Źródło:
TVN24 Biznes
Jourova o środkach z KPO dla Polski
Jourova o środkach z KPO dla PolskiTVN24
wideo 2/11
Jourova o środkach z KPO dla PolskiTVN24

Unia Europejska może zamrozić środki dla Polski w związku z obawami o niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości. O jakich środkach mówimy? Jakie pieniądze mogą być zagrożone? Wyjaśnia korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski.

1. KPO - środki z Fundusz Odbudowy (Next Generation EU)

35,4 mld euro (23,9 mld euro w grantach i 11,5 mld euro w pożyczkach) - sama kwota dostępna dla Polski w Funduszu Odbudowy jest większa, ale o tyle na dziś występuje Polska w KPO.

Dlaczego są zablokowane?

Polska zgodziła się na realizację kamieni milowych, wśród nich najważniejsze dotyczą sądownictwa i przepisów dyscyplinujących sędziów: - nowa niezależna i bezstronna izba dyscyplinująca; - przyzwolenie na wysłanie pytań sędziów do TSUE; - możliwość weryfikacji niezależności sędziów; - gwarancje proceduralne dla sędziów; - naprawienie sytuacji ukaranych sędziów.

W KPO wyraźnie zapisano, że bez realizacji tych punktów żadne pieniądze nie będą wypłacone. Formalnie ocena realizacji kamieni milowych będzie następować wraz z wysyłaniem wniosków o pierwsze wypłaty w ramach KPO, a żadne wnioski z Warszawy jeszcze nie przyszły. Szefowa KE jasno powiedziała, że w tym momencie kamienie milowe nie zostały zrealizowane

Co zrobić, żeby odblokować środki z KPO?

- Czekamy na dodatkowe propozycje ze strony Polski, jak zamierza wykonać kamienie milowe dotyczące sądownictwa - wyjaśniła we wtorek wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

2. Polityka Spójności (lub Fundusze Spójności, nie Fundusz Spójności)

76,5 mld euro w ramach wieloletniego budżetu UE - w tym m.in.: 18 mld euro na zieloną transformację, 3,85 mld euro na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji oraz 12,9 mld euro Europejski Fundusz Społeczny.

Zarówno według Warszawy jak i Brukseli programy startują bez przeszkód, ich implementacja może się rozpocząć, można zaciągać zobowiązania, ogłaszać przetargi, wybierać projekty itp. Wszystko to się dzieje. Jesteśmy na początkowym etapie rozpisywania projektów, więc do Brukseli nie wpłynęły jeszcze rozliczenia i wnioski o zwrot kosztów, to nastąpi dopiero później, najszybciej w przyszłym roku.

Dlaczego są zagrożone?

Według KE to Polska sama poinformowała, że nie wypełnia jeszcze wszystkich warunków (tzw. horyzontalnych), jakie są wymagane dla otrzymania płatności w ramach funduszy spójności. Chodzi tu o realizację Karty Praw Podstawowych, ale nikt nie podaje, o które konkretnie zapisy Karty. Problemem może być zarówno dyskryminacja osób LGBT, czyli deklaracje samorządów wolnych od ideologii LGBT, jak i sprawy dotyczące niezależności sądownictwa i dostępu do sądu.

Na poziomie technicznym problemem jest wprowadzenie mechanizmu sprawozdań dla Komitetu Monitorującego zgodność projektów z Kartą Praw Podstawowych. Polska musi wprowadzić skuteczne mechanizmy zapewniające zgodność realizacji programów z Kartą.

Co dalej?

Trwa dialog techniczny - powtarza zarówno polskie ministerstwo, jak i Komisja. Jeszcze wiele miesięcy zanim wpłyną pierwsze faktury za projekty i do tego czasu obie strony chcą prowadzić rozmowy w sprawie zapisania odpowiednich sposobów zapewnienia zgodności projektów z Kartą Praw Podstawowych, funkcjonowania Komitetu Monitorującego itd. Nie mówimy tu jednak o żadnych konkretnych zarzutach ze strony Komisji, na które Polska ma odpowiedzieć, bo to Warszawa sama zapowiedziała, że warunków jeszcze nie spełnia i odpowiedni plan wkrótce przedstawi.

3. Kary nałożone przez TSUE

348 mln euro, czyli 1 milion dziennie - kara za brak wykonania środków tymczasowych TSEU z 14 lipca 2021.

TSUE domagał się:

- zawieszenia stosowania przepisów, na podstawie których Izba Dyscyplinarna jest właściwa do orzekania w sprawach o zezwolenie na pociągnięcie sędziów do odpowiedzialności karnej lub na ich tymczasowe aresztowanie; - zawieszenia skutków wydanych już uchwał Izby Dyscyplinarnej; - zawieszenia stosowania przepisów, na podstawie których Izba Dyscyplinarna jest właściwa do orzekania w sprawach dotyczących statusu sędziów Sądu Najwyższego i pełnienia przez nich urzędu; - zawieszenia stosowania przepisów zezwalających na pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za badanie spełnienia wymogów niezawisłości i bezstronności sądu ustanowionego uprzednio na mocy ustawy; - zawieszenia stosowania przepisów krajowych w zakresie, w jakim zakazują sądom krajowym badania spełnienia wymogów Unii dotyczących niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego uprzednio na mocy ustawy; - zawieszenia stosowania przepisów przekazujących do wyłącznej właściwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozpoznawanie zarzutów braku niezawisłości sędziego lub braku niezależności sądu.

Dlaczego kary są dalej naliczane?

Zdaniem KE ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną nie jest wystarczająca, by wypełnić środki tymczasowe. Co więcej, zdaniem KE środki tymczasowe są znacznie szersze niż kamienie milowe w KPO, więc nawet realizacja kamieni milowych nie będzie oznaczała jednocześnie, że kary przestaną być naliczane.

Zatem KE konsekwentnie potrąca cyklicznie kolejne transze z comiesięcznych przelewów przewidzianych dla Polski.

Jak długo kary będą naliczane?

Do momentu aż środki tymczasowe zostaną zrealizowane (KE uzna, że tak się stało i wyśle wniosek do TSUE) i do momentu wydania wyroku w tej sprawie (opinia Rzecznika Generalnego 15 grudnia 2022 roku, wyrok pewnie w połowie przyszłego roku).

4. Mechanizm warunkowości

Nowy mechanizm łączący budżet z praworządnością został uruchomiony po raz pierwszy przed miesiącem wobec Węgrów. KE domaga się od premiera Viktora Orbana reform, które ukrócą korupcję i zawłaszczanie unijnych środków. Węgry mają jeszcze dwa miesiące na wprowadzenie zmian.

Ale przy okazji ogłaszania decyzji o procedurze wobec Węgrów unijny komisarz ds. budżetu Johannes Hahn zapowiedział, że nie ma planów uruchamiania takiej procedury wobec Polski. Chociaż na wstępnych etapach sprawy Polski i Węgier były badane równolegle, to KE uznała, że nie ma przesłanek by uznać, że unijne środki są w naszym kraju zagrożone.

Z tej strony nie ma więc dziś zagrożenia utraty środków.

5. Artykuł 7

Wysłuchania w ramach Artykułu 7 odbywają się cyklicznie w czasie Rad Ministrów ds. europejskich (GAC - Rada ds. Ogólnych), ale sprawa nie utknęła i nie prowadzi w żadnym kierunku - ani głosowania, ani zakończenia. Ta sprawa też nie pociąga za sobą zagrożenia dla utraty środków unijnych.

Procedurę w tej sprawie wobec Polski Komisja - po raz pierwszy w historii - uruchomiła jeszcze w 2017 roku. Otworzyła tym samym drogę, na końcu której może nawet dojść do głosowania o odebraniu Polsce prawa do decydowania o sprawach dotyczących całej Wspólnoty.

TVN24

"W tej sprawie cały czas toczy się dialog techniczny"

Brytyjski dziennik "Financial Times" poinformował w niedzielę, że instytucje Unii Europejskiej są gotowe, by zamrozić środki na pomoc regionalną dla Polski w związku z obawami o niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o 75 mld euro z Funduszu Spójności. O tej sprawie w poniedziałek napisała też "Rzeczpospolita".

- Odpowiadam, jak wygląda rzeczywistość: żadne pismo z Komisji Europejskiej w tej sprawie, o której dziś rozpisują się gazety i próbują budować narrację przedstawiciele opozycji, żadne pismo z KE o zablokowaniu środków unijnych tych z polityki klasycznej, czyli spójności czy funduszy rolnych, nie wpłynęło. W związku z tym cała dzisiejsza narracja budowana jest na wyciętej z kontekstu wypowiedzi urzędnika, zaznaczam urzędnika KE, a nie członka KE - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Mueller.

Cytowany przez "Rzeczpospolitą" Marc Lemaitre, dyrektor generalny ds. polityki regionalnej w KE, powiedział w ubiegłym tygodniu na spotkaniu w Brukseli, że "polskie władze same zadeklarowały, że nie wypełniły jednego z podstawowych warunków umożliwiających zwrot pieniędzy, związanego z Kartą praw podstawowych". - To horyzontalny warunek, nie dotyczy poszczególnych sektorów, ale całości funduszy. I dopóki on nie będzie wypełniony przez Polskę, płatności nie będą zwracane przez KE. Te rachunki będą czekać - powiedział Lemaitre.

- Polska dała znać w swojej własnej samoocenie tych programów operacyjnych, że w tej chwili nie wykonuje warunków wynikających z Karty praw podstawowych, a więc na podstawie postanowień prawnych, wspólnych regulacji, Komisja nie może zwrócić płatności tak długo, jak warunki te nie będą spełnione - stwierdził natomiast Stefan De Keersmaecker, rzecznik Komisji Europejskiej.

Z kolei Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w odpowiedzi na pytania TVN24, wskazało w poniedziałek, że w zakresie warunku dotyczącego Karty praw podstawowych, przekazując programy do akceptacji KE, zaznaczono, że zdaniem strony polskiej warunek jest spełniony zgodnie ze stanowiskiem z 7 lipca 2022 r. "W załączniku do dokumentu wysłanym do KE strona polska wyjaśnia, że nie otrzymała akceptacji ze strony KE dot. spełnienia warunku w zakresie Karty praw podstawowych. W tej sprawie cały czas toczy się dialog techniczny" - poinformowano.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Globalne przejście na pojazdy elektryczne będzie miało "daleko idący" wpływ na inwestycje, produkcję, handel międzynarodowy i zatrudnienie - stwierdził we wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ramach aktualizacji prognoz światowego wzrostu gospodarczego.

Rewolucja w motoryzacji. "To będzie miało dalekosiężne konsekwencje"

Rewolucja w motoryzacji. "To będzie miało dalekosiężne konsekwencje"

Źródło:
Reuters

- Prowadzę schronisko dla osób bezdomnych. Coraz młodsi ludzie do nas trafiają - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 Rusłan Oniszczuk z Monaru. W ten sposób komentował wyniki najnowszego raportu na temat ubóstwa w Polsce. Zdaniem Piotra Ikonowicza, społecznika i prawnika, lektura opracowania prowadzi do wniosku, że "praca nie wyzwala z biedy".

Ten problem dotyczy 2,5 miliona Polaków. Alarmujące dane

Ten problem dotyczy 2,5 miliona Polaków. Alarmujące dane

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Zwiększenie sieci płatnych dróg o około 1,6 tysiąca kilometrów zakłada przyjęte przez rząd rozporządzenie - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Nowe przepisy będą dotyczyć wyłącznie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton, czyli ciężarówek i autobusów.

Od listopada więcej płatnych dróg

Od listopada więcej płatnych dróg

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Przewiduje on obowiązek tworzenia stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców w przypadku przekroczenia tam dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu.

Obowiązkowe strefy czystego transportu. Jest decyzja rządu

Obowiązkowe strefy czystego transportu. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl

Rząd wydał nienależycie, nieracjonalnie i nieefektywnie ponad 148 milionów złotych na kampanie społeczne prowadzone od 2016 roku do połowy roku 2023 - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. W wyniku kontroli NIK przygotowała zawiadomienia do prokuratury w sprawie trzech byłych urzędników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Finansów.

"Zwroty, które cieszą". Są zawiadomienia do prokuratury

"Zwroty, które cieszą". Są zawiadomienia do prokuratury

Źródło:
PAP

W Polsce z usług tylko jednego banku korzysta obecnie 45 procent Polaków. To o 10 punktów procentowych mniej niż wynosi europejska średnia - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Kearney.

Raport w sprawie kont. "Banki powinny mocniej postawić na obsługę klienta"

Raport w sprawie kont. "Banki powinny mocniej postawić na obsługę klienta"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2024 roku spadła o 3,0 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. GUS poinformował również, że w ujęciu miesięcznym nastąpił spadek o 5,7 procent. "To jest bez dwóch zdań jeden z najgorszych odczytów sprzedaży detalicznej, jakie kiedykolwiek widzieliśmy" - ocenili ekonomiści.

"Konsument umarł". Takiego wyniku się nie spodziewano

"Konsument umarł". Takiego wyniku się nie spodziewano

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjne dotyczące nałożenia kary pieniężnej na spółkę LPP w sprawie niepodania niezwłocznie przez spółkę informacji o kluczowych warunkach i strukturze transakcji sprzedaży przez spółkę 100 procent udziałów spółki RE Trading OOO - podała KNF w komunikacie. LPP w oświadczeniu wskazało, że w dniach 8-10 maja 2022 roku trwały negocjacje, a szczegóły warunków umowy były sporządzane w kolejnych dniach.

Polski gigant odzieżowy może otrzymać karę

Polski gigant odzieżowy może otrzymać karę

Źródło:
PAP

Aplikacja i bankowość internetowa działają już prawidłowo - poinformował w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych Alior Bank. Wcześniej klienci mieli problemy w korzystaniu z usług takich jak Alior Online, Alior Mobile, Business Pro oraz Kantor Walutowy.

Awaria usunięta. "Aplikacja i bankowość internetowa działają prawidłowo"

Awaria usunięta. "Aplikacja i bankowość internetowa działają prawidłowo"

Źródło:
tvn24.pl

Zamrożenie cen energii w 2025 roku to koszt około 4,4 miliarda złotych - przekazała we wtorek ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak dodała, pomysł przedłużenia osłon energetycznych popiera zarówno premier, jak i liderzy partii politycznych.

"Nikt nie ma takich planów". Deklaracja ministry

"Nikt nie ma takich planów". Deklaracja ministry

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wszczął postępowanie wyjaśniające po zmianach wprowadzonych w serwisie Facebook przez spółkę zarządzającą tą platformą z amerykańskiej grupy Meta (Meta Platforms Ireland) - podał UOKiK w komunikacie. Treści polskich wydawców na platformie wyświetlane są w postaci pojedynczego odnośnika, a nie jak to było dotychczas, jako graficzny podgląd materiału. Zmiana mogła spowodować niższe zainteresowanie treściami dziennikarskimi oraz zmniejszyć liczbę odsłon artykułów - ocenił urząd.

Meta pod lupą polskich urzędników. Jest postępowanie

Meta pod lupą polskich urzędników. Jest postępowanie

Źródło:
PAP

Uwaga na fałszywe wiadomości podszywające się pod bank - alarmuje w komunikacie PKO BP. "Nie otwieraj załączników i nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach. Jeśli klikniesz w link, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem" - ostrzegają przedstawiciele banku.

Oszuści podszywają się pod PKO BP. "Możesz stracić pieniądze"

Oszuści podszywają się pod PKO BP. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) wydała pierwsze wytyczne dotyczące dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Bruksela wskazała, że od początku 2025 roku przestaną być dofinansowane nowe piece na paliwa kopalne, w tym na gaz.

Koniec pieców na gaz. To będzie pierwszy etap

Koniec pieców na gaz. To będzie pierwszy etap

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Kończą się środki na Czyste Powietrze, programowi trzeba zapewnić stałe finansowanie - stwierdził Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego. Dodał, że wyczerpują się nawet pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczone na ten cel.

Gigantyczny program "jedzie na oparach". Apel do rządu

Gigantyczny program "jedzie na oparach". Apel do rządu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do konsultacji autopoprawkę przesuwającą o sześć miesięcy wejście w życie pełnego systemu kaucyjnego - podano na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego.

System kaucyjny opóźniony. Autopoprawka w konsultacjach

System kaucyjny opóźniony. Autopoprawka w konsultacjach

Źródło:
PAP

Serwis społecznościowy X ujawnił najnowszą wersję swojego regulaminu, która ma wejść w życie już 15 listopada. Jedna zmiana przykuła szczególną uwagę użytkowników. Jak pisze CNN, niektórzy zaczęli już usuwać z platformy swoje zdjęcia.

Popularny serwis szykuje zmiany. Są kontrowersje

Popularny serwis szykuje zmiany. Są kontrowersje

Źródło:
CNN

Zaledwie rok po ponownym otwarciu sklepów amerykańska sieć z artykułami dla niemowląt Buy Buy Baby zdecydowała o zamknięciu wszystkich swoich placówek handlowych - pisze CNN. Detalista ma skupić się na sprzedaży internetowej.

Nieudany powrót. Sieć zamyka sklepy

Nieudany powrót. Sieć zamyka sklepy

Źródło:
CNN

"Otwieramy nowy rozdział w historii polskiego samorządu: 345 miliardów złotych więcej w ciągu dziesięciu lat" - napisał w poniedziałek na platformie X minister finansów Andrzej Domański, odnosząc się do podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy dotyczącej finansów samorządowych.

Zmiany w finansach samorządowych. "Otwieramy nowy rozdział"

Zmiany w finansach samorządowych. "Otwieramy nowy rozdział"

Źródło:
PAP

500 plus nie wpłynęło negatywnie na aktywność zawodową kobiet - wynika ze sprawozdania Rady Ministrów wysłanego do Sejmu. Jednocześnie, jak zauważyła poniedziałkowa "Rzeczpospolita", rząd po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie przyznał, że program poniósł klęskę w dziedzinie demografii.

Rząd przyznał to po raz pierwszy. "Klęska"

Rząd przyznał to po raz pierwszy. "Klęska"

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Globalne wydatki w odnawialne źródła energii (OZE) mogą wynieść dwa biliony dolarów w 2024 roku - wynika z szacunków ManpowerGroup. Zdaniem analityków dzięki transformacji energetycznej ma powstać ponad 10 milionów nowych miejsc pracy w tej dekadzie.

Na tych pracowników będzie zapotrzebowanie

Na tych pracowników będzie zapotrzebowanie

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach we wrześniu 2024 roku wyniosło 8140,98 złotego, co oznacza wzrost o 10,3 procent rocznie - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Przeciętne wynagrodzenie. Najnowsze dane

Przeciętne wynagrodzenie. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2024 roku spadła o 0,3 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9 procent - podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS). Ekonomiści spodziewali się lepszych wyników.

Najnowsze dane z przemysłu poniżej oczekiwań

Najnowsze dane z przemysłu poniżej oczekiwań

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu w ujęciu rocznym spadła o 9 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu do ubiegłego miesiąca odnotowano natomiast wzrost o 12 procent.

Kluczowa branża ze spadkiem. "Od początku roku jest pod negatywnym wpływem"

Kluczowa branża ze spadkiem. "Od początku roku jest pod negatywnym wpływem"

Źródło:
tvn24.pl

Mimo uwag, między innymi Europejskiego Banku Inwestycyjnego do projektu programu dopłat do rowerów elektrycznych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie rezygnuje z niego. Fundusz szuka "optymalnego" źródła finansowania programu.

Co z dopłatami do rowerów elektrycznych?

Co z dopłatami do rowerów elektrycznych?

Źródło:
PAP