Nadzwyczajne walne zgromadzenie Enei zdecydowało o powołaniu w skład rady nadzorczej spółki Piotra Szymanka, Moniki Stareckiej, Michała Gniatkowskiego, Zbigniewa Szymczaka i Ewę Bagińskiej. Zostali oni zgłoszeni do RN przez Skarb Państwa. Przewodniczącą RN została wybrana Ewa Bagińska. NWZ Enei zgodziło się także na dochodzenie roszczeń za Ostrołękę C.
We wtorek NWZ odwołało z rady trzy osoby, a następnie powołało zgłoszonych przez Skarb Państwa: Piotra Szymanka, Monikę Starecką, Michała Gniatkowskiego, Zbigniewa Szymczaka i Ewę Bagińską.
Wcześniej, na mocy przysługujących uprawnień, minister aktywów państwowych powołał do składu rady nadzorczej Enei Agatę Michalską-Olek.
Rada nadzorcza spółki liczy obecnie 10 osób.
Na przewodniczącego rady NWZ wybrało Ewę Bagińską.
Roszczenia za Ostrołękę
Nadzwyczajne walne zgromadzenie Enei zgodziło się na dochodzenie roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przez byłe władze spółki w związku z decyzjami dotyczącymi inwestycji Enei w blok energetyczny Ostrołęka C - poinformowała przewodnicząca NWZ Anna Kowalik.
Projekt uchwały nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Enei obejmował również następczą zgodę na wytoczenie przez spółkę w dniu 28 grudnia 2023 r. powództwa przeciwko ówczesnym członkom zarządu oraz rady nadzorczej spółki, jak również przeciwko ubezpieczycielom, w tym PZU.
Za podjęciem uchwały głosowało 87,3 proc.
Do uchwały zgłoszony został sprzeciw.
Projekt uchwały zakładał, że na moment złożenia pozwu z dnia 28 grudnia 2023 r. łączna wysokość poniesionej przez spółkę szkody oszacowana została na kwotę ok. 656,17 mln zł, a łączna suma gwarancyjna, w ramach której ubezpieczyciele ponoszą odpowiedzialność w przedmiotowej sprawie, wynosi 500 mln zł.
Spółka wskazywała, że dochodzenie roszczeń stanowi realizację rekomendacji Najwyższej Izby Kontroli zawartej w wystąpieniu pokontrolnym NIK z 29 czerwca 2021 roku.
Grupa Enea to spółka giełdowa z ponad 52-proc. udziałem Skarbu Państwa, zajmująca się m.in. wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej.
Enea wspólnie z Energą, wchodzącą obecnie w skład grupy kapitałowej Orlen, realizowała budowę bloku energetycznego opalanego węglem w Ostrołęce. Po kilku latach realizacji inwestycji podjęto decyzję o rezygnacji z bloku węglowego na rzecz bloku zasilanego gazem, ale potem Enea wycofała się całkowicie z projektu w Ostrołęce.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ENEA