Senat przyjął poprawki do ustawy o dodatku węglowym w wysokości 3 tysięcy złotych. Poprawki rozszerzają dodatek na inne gospodarstwa domowe, nie tylko te, które ogrzewają dom węglem. Teraz przepisy wrócą do Sejmu. Senatorowie wykreślili z projektu "wrzutkę" o prawie bankowym. W ustawie gwarantującej Polakom 3 tys. zł dopłat na zakup węgla zawarto przepisy zmieniające prawo bankowe i wzmacniające Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Chodzi o ustawę o dodatku węglowym, którą Sejm przyjął 22 lipca br. Senat w czwartek przegłosował poprawki do przepisów. "Poprawki zmierzają do tego, by 3 tys. zł dodatku należało się nie tylko tym, którzy ogrzewają swój dom węglem, ale także wszystkim innym gospodarstwom domowym" - poinformowali przedstawiciele Senatu na Twitterze.
Zgodnie z senackimi poprawkami wsparcie otrzymają wszystkie gospodarstwa niezależnie od rodzaju źródła ogrzewania, także te które opalają olejem opałowym, gazem, gazem LPG, energią elektryczną czy wykorzystują do tego celu fotowoltalikę i pompy cieplne. "W ocenie senatorów objęcie wsparciem finansowym tylko jednej grupy gospodarstw domowych jest niesprawiedliwe, a przygotowane przez Senat zmiany mają zmotywować rząd do szybkich prac nad rozszerzeniem pomocy finansowej przed nadchodzącą jesienią i zimą na większość gospodarstw domowych" - poinformowało Centrum Informacyjne Senatu.
Jak dodano, "senatorowie wykreślili ponadto artykuły dotyczące prawa bankowego, procedur przejmowania banków i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, które nie dotyczyły meritum ustawy". CIS zwróciło uwagę, że podczas senackich prac nad ustawą pojawiły się zarzuty, że przepisy bankowego znajdujące się w ustawie miałyby rozszerzyć katalog podmiotów mogących przejmować upadające banki.
Za nowelą ustawy wraz z przyjętymi poprawkami głosowało 98 senatorów, przeciw był jeden senator, jeden wstrzymał się też od głosu.
Dodatek węglowy
Dodatek węglowy ma być wypłacany jednorazowo. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Termin na składanie wniosków o wypłatę dodatku węglowego będzie upływał 30 listopada br.
Senat wykreślił artykuły dotyczące prawa bankowego, procedur przejmowania banków i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Według Ministerstwa Finansów proponowane przepisy to wykonanie zaleceń Komisji Europejskiej do innych polskich regulacji, przyjętych przed dwoma miesiącami, a mających implementować europejskie przepisy.
- Szanowni państwo, ustawa węglowa to również plan Zdzisława 2.0 - mówiła jeszcze w trakcie prac w Sejmie posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. - Wygląda to, szczerze mówiąc, na większe plany zmian właścicielskich na rynku bankowym - stwierdziła.
O losach poprawek zdecydują posłowie. Posiedzenie Sejmu odbędzie się w piątek, 5 sierpnia.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock