Daniel Obajtek odchodzi z Orlenu. "Fuzja nie jest tematem, gdzie pan prezes miałby najwięcej do wytłumaczenia"

Źródło:
tvn24.pl
"Tę fuzję można odkręcić"
"Tę fuzję można odkręcić"TVN24
wideo 2/5
"Tę fuzję można odkręcić"TVN24

Przy sprawie fuzji Orlenu z Lotosem zaistniał bardzo mocno Daniel Obajtek, który przez najbliższe lata pewnie będzie z tego wszystkiego musiał się gęsto tłumaczyć - mówił dziennikarz TVN24 Dariusz Kubik. Z kolei Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com stwierdził na antenie TVN24, że fuzja nie jest tym tematem, gdzie prezes Orlenu miałby najwięcej do wytłumaczenia, ale "kwestia cen paliw w okresie przedwyborczym".

Daniel Obajtek w najbliższy poniedziałek pożegna się ze stanowiskiem prezesa Orlenu. W czwartek o jego odwołaniu zdecydowała rada nadzorcza Orlenu.

Czytaj także: Gwałtowna reakcja giełdy po odwołaniu Obajtka >>>

W lipcu 2023 roku Najwyższa Izba Kontroli sporządziła raport dotyczący m.in. fuzji Orlenu z Lotosem po kontroli w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Dziennikarze "Czarno na białym" Łukasz Frątczak i Dariusz Kubik dotarli do nieopublikowanego dokumentu. Według NIK Saudi Aramco zapłaciło o 7,2 miliarda złotych mniej za część Lotosu, niż była ona warta.

Reportaż "Fuzja (nie)kontrolowana". Oglądaj w TVN24 GO

Co dalej z fuzją Orlenu z Lotosem?

- Generalnie tę fuzję można odkręcić. Pytanie tylko, czy jest wola polityczna i czy jest sens odkręcenia w dużej mierze zaawansowanych procesów. Jeżeli chodzi o zaawansowanie, to mówię przede wszystkim w kontekście fuzji z Lotosem, która jest po podpisaniu kluczowych umów. Jest już w tym stopniu, który polega na osiąganiu pewnej synergii między tymi dwoma spółkami - na wykorzystywaniu połączonego potencjału chociażby do gry zagranicznej Orlenu, która jest takim kluczowym motywem, jeżeli chodzi o budowę tego koncernu multienergetycznego, jaki powstał w ostatnich latach w Polsce - wyjaśnił Wiech.

Dodał, że wcześniej przejęcie PGNiG było "pewnym zaskoczeniem dla obserwatorów całego procesu budowania silnego, dużego Orlenu, bo ogłoszenie dotyczące zamiaru przejęcia PGNiG zostało złożone przez zarząd Orlenu w zasadzie równolegle z wydaniem przez Komisję Europejską zgody warunkowej na przejęcie Lotosu".

- I podejrzewano, że być może te aspiracje dotyczące PGNiG są pewnego rodzaju sposobem na lekkie zdyskontowanie ciężarów, które wiązały się z przejmowaniem Lotosu, bo te ciężary były znaczne. I teraz pytanie, czy sensowniej jest utrzymać Orlen w obecnym kształcie, czy może jakąś część tego koncernu odkroić? Ja uważam, że budując taką machinę, jaką jest Orlen, budujemy de facto narzędzie naszej transformacji i dobrze z niego korzystać - powiedział.

Jego zdaniem pozostaje jedno pytanie, czy "ta formuła jest najsensowniejsza do celów, jakie przed nami stoją".

- Ja nie mam pewności, jak by to kosztowo mogło wyglądać, ile byśmy musieli tak naprawdę strat dodatkowo jeszcze ponieść za coś takiego. To jest, wydaje mi się, karkołomne i mało możliwe - stwierdził Kubik.

Kariera Obajtka w Orlenie

Podkreślił przy tym, że "przy tej sprawie zaistniał bardzo mocno Daniel Obajtek, który przez najbliższe lata pewnie będzie z tego wszystkiego musiał się gęsto, grubo tłumaczyć".

- To jest człowiek, który, zrobił jakąś nieprawdopodobną karierę. Nie ma drugiej takiej w najnowszej historii Polski. Porównywana przez wielu do Nikodema Dyzmy, inni z kolei porównywali go do Napoleona. Myślę, że on był takim symbolem dla PiS-u i miał być symbolem dla elektoratu PiS-u - powiedział Kubik.

Po czym wyjaśnił, że to "człowiek z niewielkiej miejscowości, z nie jakimś superwykształceniem, nagle trafia na ten szczyt, gdzie wcześniej były te złe elity, które robiły złe rzeczy".

- I on na tym bazował. Trafił do serca Jarosława Kaczyńskiego i do tego wszystkiego go przekonał. Więc rola też ich relacji, to uwiedzenie polityczne Jarosława Kaczyńskiego, myślę, że też może być istotne w wyjaśnieniu tej sprawy - stwierdził.

"Trafił do serca Jarosława Kaczyńskiego"
"Trafił do serca Jarosława Kaczyńskiego"TVN24

Czy fuzja Orlenu i Lotosu była nieunikniona?

- Mieliśmy pewną pułapkę wewnętrznego kanibalizmu, bo mieliśmy dwie firmy, które działały na tym samym rynku, w tym samym segmencie, zajmowały się de facto tym samym i należały do tego samego podmiotu, bo były kontrolowane przez Skarb Państwa. I to jest pewna blokada, jeśli chodzi o rozwój, bo w pewnym momencie musimy wyjść poza obręb nieco fikcyjnej konkurencji, no bo nie możemy zakładać, że wszystko jest w porządku, jeżeli Skarb Państwa kontroluje dwie bardzo podobne firmy - zaznaczył Wiech.

Dodał, że "na którąś trzeba postawić, żeby umożliwić dalszy rozwój i żeby umożliwić na przykład wyjście za granicę".

- Więc koncepcja fuzji i połączenia tych dwóch spółek, to jest koncepcja znana już od bardzo dawna i ona była podejmowana jako pewna wizja przez różne spory, debaty publiczne. Natomiast teraz trzeba zobaczyć, czy wszystko tam poszło w porządku - powiedział gość TVN24.

Stwierdził także, że według niego "fuzja nie jest tym tematem, gdzie pan prezes Obajtek miałby najwięcej do wytłumaczenia, jeżeli chodzi o swoje działania".

- Sądzę oczywiście, że tam (ws. fuzji Orlenu i Lotosu - red.) niejasności pewne są i trzeba to wyjaśnić. Na przykład (...) jeżeli chodzi o dostęp do informacji związanych z oceną tego procesu. Natomiast sądzę, że takim jednym z kluczowych tematów, jakim będzie się zajmować na przykład Najwyższa Izba Kontroli w najbliższych miesiącach, to będzie kwestia cen paliw w okresie przedwyborczym - wskazał Wiech.

Podkreślił, że "to wywołało bardzo duże zaniepokojenie ekspertów, że nagle okazało się, że na polskim rynku ceny są nienaturalne, są odrębne nie tylko od rynków ościennych, ale też jeżeli chodzi o różnice pomiędzy stacjami", gdyż "ceny na stacjach Orlenu się różniły od tego, co widzieliśmy na innych stacjach".

"Mieliśmy pułapkę wewnętrznego kanibalizmu"
"Mieliśmy pułapkę wewnętrznego kanibalizmu"TVN24

Daniel Obajtek prezesem Orlenu

Daniel Obajtek objął stanowisko prezesa Orlenu w lutym 2018 roku. W czasie gdy zarządzał polskim koncernem naftowym, narosło wokół niego dużo kontrowersji. Dotyczyły między innymi majątku prezesa Orlenu.

Wątpliwości wzbudzała także fuzja Orlenu z Lotosem, w wyniku której koncern musiał odprzedać między innymi udziały w Rafinerii Gdańskiej. Do transakcji Orlen wybrał giganta naftowego, pochodzącą z Arabii Saudyjskiej firmę Saudi Aramco.

Grupa Orlen

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie. Zarządza także segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczym węglowodorów. Rozwija jednocześnie segment odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W ubiegłym roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem do końca dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld zł.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa rozważa wprowadzenie zakazu lub radykalnych ograniczeń w podróżowaniu do Stanów Zjednoczonych dla obywateli kilkudziesięciu krajów. Według doniesień medialnych, 43 kraje zostaną podzielone na trzy grupy z różnymi poziomami ograniczeń. W jednej z nich znalazła się Rosja.

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA

Źródło:
PAP, "NYT"

Zmiana czasu z zimowego na letni wypada w ostatnią niedzielę marca. W 2025 roku wskazówki przestawimy w nocy z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca. Tej nocy pośpimy o godzinę krócej.

Zmiana czasu na letni w 2025 roku

Zmiana czasu na letni w 2025 roku

Źródło:
tvn24.pl

Nawet siedem milionów rocznie można było zarobić w zeszłym roku w zarządach krajowych banków - przekazał "Dziennik Gazeta Prawna". Łącznie na pensje, premie i korzyści dziewięć banków giełdowych przekazało w tym czasie 215 milionów złotych.

Milionowe zarobki w bankach. Tyle zgarniają w Polsce prezesi

Milionowe zarobki w bankach. Tyle zgarniają w Polsce prezesi

Źródło:
PAP

W tym tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdą się dane makro takie jak inflacja bazowa czy produkcja przemysłowa. We wtorek Ministerstwo Finansów przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji, a tydzień zakończy decyzja Moody's dotycząca ratingu Polski. Rząd zajmie się natomiast projektem nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych.

Płace, inflacja i rating Polski. Taki będzie tydzień w gospodarce

Płace, inflacja i rating Polski. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Polska wieś nie ma już tylko rolniczego oblicza. Rośnie w siłę nowy typ wsi podmiejskiej, która stanowi już jedną trzecią obszarów wiejskich w kraju - podkreśliła dyrektorka Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk Monika Stanny.

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

Źródło:
PAP

W wyniku zwolnień grupowych w zakładach sodowych w Janikowie pracę może stracić nawet 350 osób. Europosłowie Krzysztof Brejza i Kamila Gasiuk-Pihowicz zaapelowali na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej o wpisanie sody na listę strategicznych surowców.

Zwolnienia grupowe w polskim zakładzie. Apel europosłów

Zwolnienia grupowe w polskim zakładzie. Apel europosłów

Źródło:
tvn24.pl

Ława przysięgłych w Kalifornii uznała, że Starbucks ma zapłacić 50 milionów dolarów odszkodowania kierowcy, który poparzył się gorącym napojem z powodu nieodpowiedniego zabezpieczenia - podał portal stacji CNN. Firma zapowiedziała odwołanie od tej decyzji.

Pozwał za poparzenie napojem. Ogromne odszkodowanie

Pozwał za poparzenie napojem. Ogromne odszkodowanie

Źródło:
CNN

W sobotę w Lotto padła szóstka. Jeden z graczy wygrał ponad 10 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 marca 2025 roku.

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Między 2019 a 2024 rokiem wzrost produktywności w Polsce wyniósł 9,6 procent. To więcej niż w USA (7,3 procent) czy Niemczech (0,7 procent) - wynika z analizy EY.

"Podobne mechanizmy widzimy w innych państwach regionu"

"Podobne mechanizmy widzimy w innych państwach regionu"

Źródło:
PAP

Rezygnacja z ochrony praw konsumentów to jedno z największych zaniedbań III RP - uważa ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jej zdaniem największą siłą wolnego rynku są konsumenci i podatnicy.

"Tego rodzaju kłamstwa powtarzano tak długo, aż wielu uwierzyło"

"Tego rodzaju kłamstwa powtarzano tak długo, aż wielu uwierzyło"

Źródło:
PAP

Z pewnością marzeniem chyba każdego naukowca, który zaczyna swoją karierę, jest Nagroda Nobla. To jest coś bardzo odległego, ale też coś, co gdzieś z tyłu głowy mi towarzyszy - stwierdziła w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Martyna Łuszczek, jedna z najlepszych studentek na świecie.

"Marzeniem każdego naukowca jest gdzieś w przyszłości Nagroda Nobla"

"Marzeniem każdego naukowca jest gdzieś w przyszłości Nagroda Nobla"

Źródło:
tvn24.pl

Stawki wahają się od 4700 do 8500 złotych za staż. Mówię studentom i absolwentom, że zawsze można coś tam negocjować - powiedział w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 wiceprezes Polskiej Rady Biznesu, twórca i szef Programu Kariera Marian Owerko. Z programu płatnych staży mogą skorzystać studenci i absolwenci szkół wyższych, którzy nie ukończyli 30 roku życia.

Program Kariera. "Co trzeci stażysta dostaje ofertę pracy"

Program Kariera. "Co trzeci stażysta dostaje ofertę pracy"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów udostępniło aplikację umożliwiającą rezygnację z papierowych paragonów - powiadomił Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej. Inicjatywę rezygnacji z wydawania paragonów zaproponował Rafał Brzoska. W Polsce drukuje się rocznie około 12 miliardów papierowych paragonów.

Paragon w telefonie, jest rządowa aplikacja. "Nie wyblaknie, nie zniszczy się i nie zgubi"

Paragon w telefonie, jest rządowa aplikacja. "Nie wyblaknie, nie zniszczy się i nie zgubi"

Źródło:
PAP

Trzy europejskie firmy zamierzają stworzyć wspólny podmiot, który będzie konkurować z firmą SpaceX Elona Muska - podaje portal Politico. Celem jest zwiększenie produkcji satelitów telekomunikacyjnych. Eksperci uważają, że jest to ważny krok w kierunku strategicznej niezależności Europy.

Chcą konkurować z Muskiem. Trzy europejskie firmy łączą siły

Chcą konkurować z Muskiem. Trzy europejskie firmy łączą siły

Źródło:
PAP

Najdalej do przyszłego tygodnia damy do przetestowania "urzędniczy" PLLuM – powiedział dr hab. inż. Maciej Piasecki z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej. Wyjaśnił, że ten model językowy będzie służył do kontaktu obywateli z instytucjami publicznymi.

Sztuczna inteligencja pomoże w sprawach urzędowych. Jest termin

Sztuczna inteligencja pomoże w sprawach urzędowych. Jest termin

Źródło:
PAP

Airbus zgłosił swoją ofertę w przetargu na 84 samoloty dla Polskich Linii Lotniczych LOT, które mają być przeznaczone do obsługi połączeń regionalnych. Firma proponuje maszyny typu Airbus A220 w wersjach 100 i 300 - powiadomił wiceszef Airbusa, Benoit de Saint-Exupery. W rywalizacji o kontrakt dla LOT-u konkurencyjną ofertę złożył brazylijski producent Embraer.

Gra o kontrakt dla polskiego przewoźnika. Jest kolejna oferta

Gra o kontrakt dla polskiego przewoźnika. Jest kolejna oferta

Źródło:
PAP

Agencja ratingowa Fitch utrzymała ocenę Polski na poziomie A-/F1 dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz krajowej - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Resort podał, że perspektywa ratingu pozostaje stabilna.

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Źródło:
PAP

To będzie największy przetarg w Europie. W kwietniu będzie ogłoszony, później pozostanie kilka tygodni na rozstrzygnięcie - powiedział  w programie "#BezKitu" w TVN24 wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, pytany o laptopy dla uczniów. 

Rząd szykuje największy taki przetarg w Europie

Rząd szykuje największy taki przetarg w Europie

Źródło:
tvn24.pl

Departament rolnictwa USA poprosił duńskich hodowców kur o dostawy jaj, których brakuje w sklepach z powodu ptasiej grypy. Kwestia ta może być kartą przetargową w napiętych relacjach między Danią, Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Duże kłopoty w USA. "Zapytali, ile możemy dostarczyć"

Duże kłopoty w USA. "Zapytali, ile możemy dostarczyć"

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie sądu w Poznaniu, odrzucające odwołanie od opłaty nałożonej za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC - przekazało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak podkreślił RPO Marcin Wiącek, który interweniował w tej sprawie, do tej pory sądy odrzucały takie skargi, uznając, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny "nie jest organem administracji publicznej".

Jeden dzień spóźnienia, 1870 złotych kary. Jest decyzja sądu

Jeden dzień spóźnienia, 1870 złotych kary. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Hongkoński gigant CK Hutchison znalazł się w ogniu krytyki po decyzji o sprzedaży strategicznych portów na Kanale Panamskim amerykańskiej spółce BlackRock. "To zdrada wszystkich Chińczyków" - napisano w oświadczeniu zamieszczonym przez pekińskie Biuro do Spraw Hongkongu i Makau.

"Zdrada wszystkich Chińczyków". Głos z Pekinu

"Zdrada wszystkich Chińczyków". Głos z Pekinu

Źródło:
tvn24.pl

Europejski Bank Inwestycyjny zaakceptował finansowanie programu Czyste Powietrze na kwotę 10 miliardów złotych - poinformowała w piątek na platformie X ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Miliardy na remonty domów. "Właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie"

Miliardy na remonty domów. "Właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie"

Źródło:
PAP

Resort rolnictwa wydał w piątek komunikat w sprawie "rzekomych deficytów jaj w handlu detalicznym". Do sprawy odniósł się także minister Czesław Siekierski. - Myślę, że nie zabraknie jajek na Wielkanoc - stwierdził.

Komunikat ministerstwa w sprawie jaj

Komunikat ministerstwa w sprawie jaj

Źródło:
PAP