Daniel Obajtek odchodzi z Orlenu. "Fuzja nie jest tematem, gdzie pan prezes miałby najwięcej do wytłumaczenia"

Źródło:
tvn24.pl
"Tę fuzję można odkręcić"
"Tę fuzję można odkręcić"TVN24
wideo 2/5
"Tę fuzję można odkręcić"TVN24

Przy sprawie fuzji Orlenu z Lotosem zaistniał bardzo mocno Daniel Obajtek, który przez najbliższe lata pewnie będzie z tego wszystkiego musiał się gęsto tłumaczyć - mówił dziennikarz TVN24 Dariusz Kubik. Z kolei Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com stwierdził na antenie TVN24, że fuzja nie jest tym tematem, gdzie prezes Orlenu miałby najwięcej do wytłumaczenia, ale "kwestia cen paliw w okresie przedwyborczym".

Daniel Obajtek w najbliższy poniedziałek pożegna się ze stanowiskiem prezesa Orlenu. W czwartek o jego odwołaniu zdecydowała rada nadzorcza Orlenu.

Czytaj także: Gwałtowna reakcja giełdy po odwołaniu Obajtka >>>

W lipcu 2023 roku Najwyższa Izba Kontroli sporządziła raport dotyczący m.in. fuzji Orlenu z Lotosem po kontroli w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Dziennikarze "Czarno na białym" Łukasz Frątczak i Dariusz Kubik dotarli do nieopublikowanego dokumentu. Według NIK Saudi Aramco zapłaciło o 7,2 miliarda złotych mniej za część Lotosu, niż była ona warta.

Reportaż "Fuzja (nie)kontrolowana". Oglądaj w TVN24 GO

Co dalej z fuzją Orlenu z Lotosem?

- Generalnie tę fuzję można odkręcić. Pytanie tylko, czy jest wola polityczna i czy jest sens odkręcenia w dużej mierze zaawansowanych procesów. Jeżeli chodzi o zaawansowanie, to mówię przede wszystkim w kontekście fuzji z Lotosem, która jest po podpisaniu kluczowych umów. Jest już w tym stopniu, który polega na osiąganiu pewnej synergii między tymi dwoma spółkami - na wykorzystywaniu połączonego potencjału chociażby do gry zagranicznej Orlenu, która jest takim kluczowym motywem, jeżeli chodzi o budowę tego koncernu multienergetycznego, jaki powstał w ostatnich latach w Polsce - wyjaśnił Wiech.

Dodał, że wcześniej przejęcie PGNiG było "pewnym zaskoczeniem dla obserwatorów całego procesu budowania silnego, dużego Orlenu, bo ogłoszenie dotyczące zamiaru przejęcia PGNiG zostało złożone przez zarząd Orlenu w zasadzie równolegle z wydaniem przez Komisję Europejską zgody warunkowej na przejęcie Lotosu".

- I podejrzewano, że być może te aspiracje dotyczące PGNiG są pewnego rodzaju sposobem na lekkie zdyskontowanie ciężarów, które wiązały się z przejmowaniem Lotosu, bo te ciężary były znaczne. I teraz pytanie, czy sensowniej jest utrzymać Orlen w obecnym kształcie, czy może jakąś część tego koncernu odkroić? Ja uważam, że budując taką machinę, jaką jest Orlen, budujemy de facto narzędzie naszej transformacji i dobrze z niego korzystać - powiedział.

Jego zdaniem pozostaje jedno pytanie, czy "ta formuła jest najsensowniejsza do celów, jakie przed nami stoją".

- Ja nie mam pewności, jak by to kosztowo mogło wyglądać, ile byśmy musieli tak naprawdę strat dodatkowo jeszcze ponieść za coś takiego. To jest, wydaje mi się, karkołomne i mało możliwe - stwierdził Kubik.

Kariera Obajtka w Orlenie

Podkreślił przy tym, że "przy tej sprawie zaistniał bardzo mocno Daniel Obajtek, który przez najbliższe lata pewnie będzie z tego wszystkiego musiał się gęsto, grubo tłumaczyć".

- To jest człowiek, który, zrobił jakąś nieprawdopodobną karierę. Nie ma drugiej takiej w najnowszej historii Polski. Porównywana przez wielu do Nikodema Dyzmy, inni z kolei porównywali go do Napoleona. Myślę, że on był takim symbolem dla PiS-u i miał być symbolem dla elektoratu PiS-u - powiedział Kubik.

Po czym wyjaśnił, że to "człowiek z niewielkiej miejscowości, z nie jakimś superwykształceniem, nagle trafia na ten szczyt, gdzie wcześniej były te złe elity, które robiły złe rzeczy".

- I on na tym bazował. Trafił do serca Jarosława Kaczyńskiego i do tego wszystkiego go przekonał. Więc rola też ich relacji, to uwiedzenie polityczne Jarosława Kaczyńskiego, myślę, że też może być istotne w wyjaśnieniu tej sprawy - stwierdził.

"Trafił do serca Jarosława Kaczyńskiego"
"Trafił do serca Jarosława Kaczyńskiego"TVN24

Czy fuzja Orlenu i Lotosu była nieunikniona?

- Mieliśmy pewną pułapkę wewnętrznego kanibalizmu, bo mieliśmy dwie firmy, które działały na tym samym rynku, w tym samym segmencie, zajmowały się de facto tym samym i należały do tego samego podmiotu, bo były kontrolowane przez Skarb Państwa. I to jest pewna blokada, jeśli chodzi o rozwój, bo w pewnym momencie musimy wyjść poza obręb nieco fikcyjnej konkurencji, no bo nie możemy zakładać, że wszystko jest w porządku, jeżeli Skarb Państwa kontroluje dwie bardzo podobne firmy - zaznaczył Wiech.

Dodał, że "na którąś trzeba postawić, żeby umożliwić dalszy rozwój i żeby umożliwić na przykład wyjście za granicę".

- Więc koncepcja fuzji i połączenia tych dwóch spółek, to jest koncepcja znana już od bardzo dawna i ona była podejmowana jako pewna wizja przez różne spory, debaty publiczne. Natomiast teraz trzeba zobaczyć, czy wszystko tam poszło w porządku - powiedział gość TVN24.

Stwierdził także, że według niego "fuzja nie jest tym tematem, gdzie pan prezes Obajtek miałby najwięcej do wytłumaczenia, jeżeli chodzi o swoje działania".

- Sądzę oczywiście, że tam (ws. fuzji Orlenu i Lotosu - red.) niejasności pewne są i trzeba to wyjaśnić. Na przykład (...) jeżeli chodzi o dostęp do informacji związanych z oceną tego procesu. Natomiast sądzę, że takim jednym z kluczowych tematów, jakim będzie się zajmować na przykład Najwyższa Izba Kontroli w najbliższych miesiącach, to będzie kwestia cen paliw w okresie przedwyborczym - wskazał Wiech.

Podkreślił, że "to wywołało bardzo duże zaniepokojenie ekspertów, że nagle okazało się, że na polskim rynku ceny są nienaturalne, są odrębne nie tylko od rynków ościennych, ale też jeżeli chodzi o różnice pomiędzy stacjami", gdyż "ceny na stacjach Orlenu się różniły od tego, co widzieliśmy na innych stacjach".

"Mieliśmy pułapkę wewnętrznego kanibalizmu"
"Mieliśmy pułapkę wewnętrznego kanibalizmu"TVN24

Daniel Obajtek prezesem Orlenu

Daniel Obajtek objął stanowisko prezesa Orlenu w lutym 2018 roku. W czasie gdy zarządzał polskim koncernem naftowym, narosło wokół niego dużo kontrowersji. Dotyczyły między innymi majątku prezesa Orlenu.

Wątpliwości wzbudzała także fuzja Orlenu z Lotosem, w wyniku której koncern musiał odprzedać między innymi udziały w Rafinerii Gdańskiej. Do transakcji Orlen wybrał giganta naftowego, pochodzącą z Arabii Saudyjskiej firmę Saudi Aramco.

Grupa Orlen

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie. Zarządza także segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczym węglowodorów. Rozwija jednocześnie segment odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W ubiegłym roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem do końca dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld zł.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wprowadził ograniczenia na niektóre pojazdy o masie całkowitej powyżej 12 ton - poinformowano w komunikacie w piątek. W sobotę oraz niedzielę ze względu na Zielone Świątki i spodziewany większy ruch na drogach pojazdy te będą objęte ograniczeniami.

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Źródło:
PAP

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic - przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Obecnie fotoradary robią zdjęcie, jeśli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 10 kilometrów na godzinę - wynika z odpowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego na pytania tvn24.pl. Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę, że próg w fotoradarach był ustawiany wyżej - na poziomie 15 km/h, a niekiedy nawet 20-25 km/h.

Bat na kierowców. Limit jest niski

Bat na kierowców. Limit jest niski

Źródło:
tvn24.pl

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa. Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych - oceniają analitycy HREIT.

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w Polsce pozostają na tym samym poziomie od października 2023 roku. Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła jednak propozycja dużej podwyżki. Została ona odrzucona w głosowaniu.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deepfake staje się coraz większym zagrożeniem. Eksperci z instytutu badań Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej ostrzegają przez oszustwami bazującymi na wykorzystaniu głosu i twarzy znanych osób, obrobionych przy pomocy sztucznej inteligencji.

Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, VeloBank i Credit Agricole - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe na najbliższe dni. W komunikatach banków pojawiają się ostrzeżenia dla klientów o utrudnieniach w dostępie do pieniędzy. 

Utrudnienia dla klientów. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Utrudnienia dla klientów. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Źródło:
tvn24.pl

Według szacunków prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafała Gawina w drugiej połowie roku miesięczne rachunki za prąd wzrosną o około 30 złotych dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. - Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na drugą połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh - zaznaczył Gawin.

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Źródło:
PAP

Orlen zrywa współpracę z firmą Zioom, która była negatywnym bohaterem śledztwa "Wyborczej" i "Uwagi" TVN - podaje "Gazeta Wyborcza". "Podjęto działania mające na celu usunięcie z budowy przedmiotowej agencji pracy oraz jej właściciela" - czytamy w informacji przekazanej dziennikowi.

Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Katarzyna Duber-Stachurska to nowa prezeska Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy przygotowali fałszywą stronę podszywającą się pod PKO BP - ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści podszywają się pod Bank Pekao.

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Źródło:
tvn24.pl

- Nie można przekraczać pewnej bariery. Tutaj została przekroczona bariera dźwięku - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu, odnosząc się do straty Orlenu związanej z niedostarczoną zakontraktowaną ropą. Zwrócił uwagę, że powinno zostać wyjaśniane także, "co było powodem tego, że został wymazany z mapy gospodarczej Polski Lotos".

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Źródło:
TVN24

Lizbona ma mieć nowe lotnisko, które ma zastąpi międzynarodowy port lotniczy imienia Humberto Delgado - zadecydował portugalski rząd. Decyzja spotkała się jednak z krytyką organizacji ekologicznych. Obiekt ma powstać do 2034 roku i stać się jedynym lotniskiem aglomeracji.

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Źródło:
PAP

Unijne organizacje konsumenckie chcą, żeby Komisja Europejska wszczęła śledztwo wobec chińskiej platformy sprzedażowej Temu. Zarzucają jej handel podróbkami, produktami bez atestów i manipulowanie konsumentami, w tym podsuwanie im droższych towarów.

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Źródło:
PAP